Komediowo.pl
Image default

Pomagasz dziecku przy odrabianiu lekcji? Jak robić to efektywniej?

Uczniowie mają często trudności z wykonaniem prac domowych, szczególnie z przedmiotów, w których nie są mocni. Wielu rodziców poświęca czas, by pomóc dzieciom w ich obowiązkach. To z jednej strony dodatkowy obowiązek, z drugiej okazja do spędzenia czasu z synem lub córką. Nie zawsze taka pomoc jest rzeczywiście skuteczna. Co można poprawić?

Szukanie odpowiedzi przez dziecko

Wielu rodziców, aby przyspieszyć proces odrabiania lekcji, decyduje się na zrobienie części zadań, z którymi dziecko sobie nie radzi. Zamiast nakłonić dziecko co samodzielnego szukania odpowiedzi, podsuwają gotowe rozwiązania. Takie zachowanie sprawia, że dziecko nie myśli samodzielnie, a w rezultacie rezygnuje z pracy i poprawiania własnych błędów. Ponadto, traci wszelką motywację do podejmowania wyzwania związanego z rozwiązaniem zadania, gdyż wie, że zostanie ono zrobione przez rodziców. Poprzez takie działanie, dziecko przestaje czuć się pewne swoich umiejętności, ponieważ ma świadomość, że większość poprawnych rozwiązań to zasługa kogoś innego. Dziecko może zacząć przejawiać stres szkolny, w momencie zbliżającego się sprawdzianu lub kartkówki, ponieważ obawia się, że bez pomocy rodziców nie sprosta zadaniom. Często w takich sytuacjach niezbędna jest pomoc psychologa dziecięcego.

Dlatego zamiast wyręczać dziecko z odrabiania lekcji, pomóż mu szukać odpowiedzi poprzez zadawanie pytań. Dzięki temu dziecko skupi i zastanowi nad problemem, a następnie samodzielnie krok po kroku będzie dążyć do znalezienia odpowiedzi. Ponadto, taki proces nauczy dziecko również znajdować własne błędy i je korygować.

Nauka nie dla ocen

Warto również wytłumaczyć dziecku cel uczenia się i odrabiania lekcji. Powinno mieć świadomość, że nie odrabia zadań, aby zdobyć dobrą ocenę, lecz dlatego, aby nauczyło się rozwiązywać dany problem, co jest niezwykle ważne w dorosłym życiu. Ważne, by wiedziało, że słaba ocena nie pokazuje, że jest złym uczniem, lecz uczy, że błędy się zdarzają i należy je naprawiać, a także pracować nad sobą i doskonalić się. Ucząc się i poznając nowe zagadnienia, dzieci odkrywają swoje mocne strony i zainteresowania, co prowadzi je do realizacji swoich pasji. W rezultacie dziecko zauważy zalety uczenia się, dzięki czemu nauka i prace domowe będą dla niego ciekawe.

Systematyczność i zaangażowanie

Wiele dzieci woli odkładać obowiązki szkolne na później, szczególnie jeśli chodzi o przedmioty, za którymi nie przepadają. Warto więc zaciekawić dziecko tematami, w których nie czuje się mocne i systematycznie nad nimi pracować. Regularne rozmawianie o nich w ciekawy sposób np. poprzez podawanie przykładów z codziennych sytuacji, zainteresuje dziecko i sprawi, że łatwiej zapamięta dany temat.

Równowaga w nauce

Uczenie się i odrabianie lekcji pochłania wiele czasu. Warto jednak mieć na uwadze, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość czasu na relaks. Psychologowie dziecięcy uważają, że dla rozwoju dziecka ważne są kontakty z rówieśnikami oraz aktywność fizyczna. Jeśli dziecko odkryło w sobie jakąś pasję warto wspierać je w jej realizacji. Dzięki temu dziecko będzie odprężone i pozytywnie nastawione do realizacji zadań szkolnych.

Related posts

Jak zadbać o ładny zapach w łazience?

admin

Rowerek wodny jako świetny prezent w okresie letnim

admin

Dlaczego nie ma placów zabaw dla dorosłych?

admin