Transport towarów niebezpiecznych regulowany jest przez szereg szczegółowych przepisów zawartych w międzynarodowej umowie ADR. Przewóz niektórych z nich jest całkowicie zakazany, inne z kolei można transportować jedynie w ściśle określony sposób. Co warto wiedzieć o przewozie towarów niebezpiecznych? Czy warto stosować rozwiązania telematyczne w tym przypadku?
Towary niebezpieczne – czy rzeczywiście stanowią zagrożenie?
ADR dzieli materiały niebezpieczne na 9 klas, którym przyporządkowuje numery rozpoznawcze. Wyróżnia się m.in. materiały wybuchowe i łatwopalne, gazy, materiały trujące i zakaźne, materiały promieniotwórcze i żrące – każdy z nich posiada określony w umowie numer, po którym łatwo rozpoznać zawartość transportowanego materiału. Aby zwiększyć bezpieczeństwo przewozu tego typu produktów wprowadzono obowiązek ich stosowanego oznaczania oraz konieczność korzystania z odpowiednich opakowań.
Na co należy zwrócić uwagę?
Transportując dobra niebezpieczne, należy ściśle trzymać się przepisów, by maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo. Najmniejsze zaniedbanie może doprowadzić do katastrofy. Co oczywiste, nie należy naginać przepisów dotyczących opakowań. ADR wyszczególnia ich 3 grupy, które trzeba stosować w odniesieniu do poszczególnych klas produktów. Istotne jest również przeszkolenie załogi, która ma do czynienia z towarami niebezpiecznymi. Ze względu na wysokie ryzyko przy transporcie takich dóbr dobrym pomysłem może być również korzystanie z systemów telematycznych.
Telematyka – pomaga kontrolować i redukuje ryzyko
Wyższy stopień zagrożenia przy transporcie dóbr niebezpiecznych sprawia, że wykonywanie trasy należy monitorować. Bezprzewodowe przesyłanie danych jest szczególnie ważne właśnie w branży transportowej, ponieważ daje niespotykane dotąd możliwości redukcji szkód czy reagowania na najmniejsze uchybienia. Te informacje, spływające do zarządzającego przewozem prosto z trasy, pozwalają na natychmiastową reakcję w przypadku problemów. Nieustanny kontakt z kierowcą, który umożliwia na przykład platforma WEBFLEET, za pomocą której łatwo zmienić wyznaczoną trasę, pomaga ominąć korki drogowe czy wypadki – to wszystko bez potrzeby rozpraszania kierowcy rozmową telefoniczną. Korzystając z danych udostępnionych przez WEBFLEET, zmniejszysz zużycie paliwa oraz ułatwisz sobie kontrolę nad stanem technicznym pojazdów. Równowaga między szybkością a bezpieczeństwem transportu w przypadku przewozu towarów niebezpiecznych to najważniejsza sprawa. Odpowiednie zarządzanie pomoże Ci zwiększyć zyski, minimalizując zagrożenia.
Warto korzystać z osiągnięć technologicznych niemal w każdej dziedzinie życia, a w szczególności tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo. Telematyka daje możliwość redukcji błędów popełnianych przez człowieka. Z tak kompleksową kontrolą procesu transportu przewóz towarów niebezpiecznych staje się dużo prostszy.
Źródło: Tachograf cyfrowy