Komediowo.pl
Image default

Sprężarki śrubowe o stałej wydajności — zasada działania i zastosowanie

Sprężarki śrubowe to nowoczesne urządzenia charakteryzujące się wysoką wydajnością i energooszczędnością. Ich cechą specyficzną jest generowanie w czasie pracy hałasu na szczególnie małym poziomie. Cechy te spowodowały, że stopniowo i konsekwentnie sprężarki śrubowe wypierają z rynku kompresory tłokowe. Szczególną odmianą kompresorów śrubowych są urządzenia pracujące ze stałą wydajnością. Warto poznać ich cechy, zasadę działania i zastosowanie, aby sprawdzić, czy nie będą odpowiedzią na potrzeby twojej firmy.

Czym charakteryzują się sprężarki śrubowe o stałej wydajności?

Sprężarki śrubowe o stałej wydajności są rodzajem sprężarek powietrza, które wykorzystują stałe natężenie przepływu do osiągnięcia pożądanego ciśnienia. Sprężarka śrubowa jest jednym z najczęściej stosowanych typów sprężarek powietrza. Kompresor śrubowy o stałej wydajności jest rodzajem sprężarki powietrza, która ma dostępną stałą wielkość kompresji. Oznacza to, że ciśnienie generowane przez maszynę jest przez cały czas stałe. Sprężarka śrubowa o stałej wydajności jest zwykle używana do celów przemysłowych, ponieważ może stale zapewniać wysokie ciśnienie. Sprężarki śrubowe o stałej wydajności są jednymi z najpopularniejszych typów sprężarek powietrza, ponieważ mają wysoką wydajność i mogą pracować przez długi czas bez konieczności uzupełniania oleju lub wody.

Zasada działania sprężarek śrubowych

Sprężarka śrubowa jest typem urządzenia, którego funkcjonowanie polega na sprężaniu gazu poprzez zmniejszanie się obszaru pomiędzy pracującymi śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Konstrukcja takiej sprężarki w dużej mierze jest uzależniona od wartości sprężu. Jeśli wymagamy całkowitej sprawności elementu sprężającego, niezbędne jest zadbanie o szczególną szczelność pomiędzy obiema śrubami oraz śrubami i obudową.

Konstrukcja każdej sprężarki śrubowej dąży do osiągnięcia kompaktowego rozmiaru oraz łagodnego rozruchu, który jest w 100% pozbawiony wibracji. Dzięki temu sprężarki śrubowe mogą być pozbawione amortyzatorów sprężynowych. Mimo tego wiele urządzeń opartych na działaniu sprężarki śrubowej posiada specjalne tłumiki wibracji. Mają one za zadanie pochłanianie wibracji o wysokiej częstotliwości. Dotyczy to przede wszystkim sprężarek, które pracują z wysoką prędkością obrotową. 

Sprężarki śrubowe z powodzeniem stosowane są na przykład w kolejnictwie. Wszystkie zalety sprężarek śrubowych sprawiły, że zastąpiły one hałaśliwe tłokowe sprężarki powietrza. Sprawdzają się również w instalacjach przemysłowych, głównie jako urządzenia dostarczające sprężone powietrze do instalacji.

Zastosowanie sprężarek pracujących ze stałą wydajnością

Dzięki swoim licznym cechom sprężarki śrubowe o stałej wydajności sprawdzają się w różnych branżach i dziedzinach przemysłu. Najbardziej popularne jest ich zastosowanie w przemysłowych urządzeniach produkcyjnych oraz w warsztatach i laboratoriach. 

Sprężarki śrubowe o stałej wydajności są używane w zastosowaniach, w których obciążenie jest stałe. Są również używane do zastosowań o wysokim ciśnieniu, dużej objętości i wysokiej temperaturze. Stosowanie sprężarek śrubowych o stałej wydajności jest powszechne w branżach takich, jak przetwórstwo spożywcze, przetwórstwo chemiczne, przetwarzanie gazu ziemnego i inne masowe procesy przemysłowe. Oprócz tego sprężarki śrubowe o stałej wydajności sprawdzają się również w branży lotniczej i maszynowej, petrochemicznej oraz elektronicznej. Ponadto są one wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w produkcji, budownictwie i górnictwie. Sprężarki śrubowe o stałej wydajności doskonale nadają się do pracy w przemyśle lotniczym, maszynowym, petrochemicznym, morskim, elektronicznym, metalurgicznym oraz spożywczym. Coraz lepsze recenzje i zadowolenie klientów zyskują sprężarki śrubowe o stałej wydajności w pracy w medycynie, farmacji i wojsku.

 

Related posts

Namiot ogrodowy, czyli podstawa organizacji dużych imprez plenerowych

admin

Widły w wózku widłowym – kiedy wymienić a kiedy regenerować?

admin

Bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie – kto powinien mieć dostęp do dokumentacji?

admin