Komediowo.pl
Image default

Prasa serwo – czym różni się od prasy serwo-mechanicznej i dlaczego zdobywa coraz większe uznanie?

Prasy krawędziowe to urządzenia przydatne w każdym warsztacie czy zakładzie związanym z obróbką metali. Potocznie nazywane krawędziarkami – przydają się do wyginania arkuszy blaszanych. To właśnie dzięki nim możliwe staje się zaginanie blachy pod różnymi kątami, jej zagniatanie czy karbowanie. Spośród wielu modeli tego urządzenia szczególną popularnością cieszy się nowoczesna prasa serwo. Czym jest oraz czym się różni od prasy mechanicznej?

Prasa serwo-elektryczna – charakterystyka

Popularna prasa serwo jest rodzajem prasy krawędziowej. Wyróżnia się ona m.in. bardzo ergonomicznym oraz wydajnym działaniem. W dodatku pozwala ona na przygotowanie różnych elementów wyginanych. W odróżnieniu od innych pras krawędziowych posiada ona napęd serwo-elektryczny, w którym wykorzystano przekształcenie ruchu obrotowego na ruch prostoliniowy. Rozwiązanie to pomaga uzyskać wysoki nacisk – i to przy jednoczesnym zachowaniu małego obciążenia wejścia. Tym samym podobnie jak inne prasy krawędziowe współpracuje ona z urządzeniami komputerowymi, co pozwala na idealne odwzorowanie setek, a nawet i tysięcy identycznych elementów.

Zalety pras serwowo-elektrycznych

Do najważniejszych zalety prasy serwo należą:

  • Bardzo wysoka wydajność – nawet do 30% więcej niż w przypadku prasy hydraulicznej;
  • Niezwykle duża dokładność;
  • Bezpieczna obsługa;
  • Niższe koszty eksploatacyjne – nawet o 50% mniejsze w porównaniu z prasami hydraulicznymi;
  • Mniejsza emisja hałasu w trakcie pracy urządzenia;
  • Ekologiczność – w tym brak emisji ciepła.

Tym samym prasa serwo stała się jednym z najczęściej wybieranych rodzajów pras krawędziowych, które stosuje się do zaginania elementów z blachy.

Czym różni się prasa serwo od prasy serwo-mechanicznej?

Różnica pomiędzy tymi dwoma maszynami polega na tym, że prasa serwo jest mocniejsza, wtedy kiedy pracuje na wolniejszych obrotach. W przeciwieństwie do krawędziarek mechanicznych prasa serwo posiada również nieco inną konstrukcję – ze względu na zupełnie inne naprężenia konstrukcyjne. Ponieważ nie każdy zakład może pozwolić sobie na produkcję i wsparcie nowej konstrukcji maszyny – wprowadzono właśnie prasy serwo-mechaniczne, czyli prasy mechaniczne z napędem serwo zamiast napędu konwencjonalnego. Takie urządzenia posiadają zwykle 2 sterowniki – do sterowania prasy oraz sterowania napędem. Nie da się jednak ukryć, że prasy serwo-mechaniczne to urządzenia o ograniczonych możliwościach. Stosując w nich tradycyjną mechanikę, tym samym pozbawiamy ich wielu ważnych funkcji, które są istotne dla pras z napędem bezpośrednim. To właśnie ten rodzaj napędu pozwala bowiem na wykonanie wielu czynności, których prasy serwo-mechaniczne nie będą w stanie wykonać.

Prasa serwo z napędem bezpośrednim a prasa serwo-mechaniczna

Różnice pomiędzy prasą mechaniczną a prasą serwo z napędem bezpośrednim widoczne są także pod względem pracy. Na urządzeniach serwo-mechanicznych nie można m.in. zastosować programu wahadła, czyli posuwu suwaka w ograniczonym zakresie, bez pełnego obrotu. Aby maszyna mogła to zrobić, konieczne jest m.in. zastosowanie łożyskowania. Oczywiście to rozwiązanie również nie jest do końca idealne – ze względu na łożyska, które zużywają się w trakcie eksploatacji. W wielu prasach serwo z napędem bezpośrednim wyeliminowano jednak ten problem za pomocą ciągłego smarowania czy stosowania okładzin brązowych.

Świetnym przykładem prasy serwo jest urządzenie APES SERVO tureckiej firmy BAYKAL. Ta zasilana elektrycznie prasa krawędziowa zużywa nawet do 50% mniej prądu w porównaniu z konwencjonalnymi prasami. Na uwagę zasługuje również rama typu „O”, która zwiększa sztywność konstrukcji.

Related posts

Bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie – kto powinien mieć dostęp do dokumentacji?

admin

Audyt w magazynie – kiedy i dlaczego warto go przeprowadzić?

admin

System rurowy do przesyłu surowców sypkich – jak jest zbudowany?

admin