Komediowo.pl
Image default

Konserwacja sprężarki w zakładzie – jak ją zaplanować?

Poprawne działanie sprężarki zależy w dużej mierze od kondycji jej komponentów. Poszczególne części ulegają zużyciu, co może przekładać się nie tylko na obniżenie wydajności sprężarki powietrza, ale może doprowadzić nawet do awarii. Kupno nowej maszyny wiąże się z dużymi kosztami, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zadbanie o jej prawidłową konserwację.

Rutynowa konserwacja

Niezależnie od rodzaju sprężarki, należy zadbać o regularną konserwację silnika. Z uwagi na ciągłą pracę, jego komponenty są najbardziej narażone na zużycie. Podstawa konserwacja obejmuje kilka procesów:

  • Smarowanie: Doprowadzanie smaru do części ścierających jest szczególnie istotne w sprężarkach, w których występuje intensywne tarcie. Dobrym przykładem są sprężarki śrubowe, gdzie tarcie następuje pomiędzy śrubą a cylindrem. Smar pozwala redukować tarcie, co wpływa na wydajność urządzenia, ale też zabezpiecza komponenty przed ścieraniem. Dzięki regularnemu smarowaniu można uniknąć spadku wydajności lub zwiększenia kosztów serwisu z powodu wymiany zniszczonych komponentów. Smarowanie można wykonywać ręcznie co najmniej raz do roku albo z wykorzystaniem automatycznej smarownicy.
  • Czyszczenie: Utrzymywanie czystości może wydawać się oczywiste, ale w przypadku sprężarek ma ono ogromny wpływ na wydajność pracy. W poszczególnych częściach silnika sprężarki powietrza mogą z czasem zbierać się zanieczyszczenia, które znacząco utrudniają pracę układu napędowego. Brud w ciągach powietrznych może doprowadzać do zatorów, z kolei zanieczyszczone ożebrowanie chłodzące może niedostatecznie zmniejszać temperaturę silnika. W obu przypadkach silnik traci na wydajności, zwiększa się zużycie energii, a w ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do wypadku. Dlatego też regularne czyszczenie sprężarki powietrza jest istotne dla pracy całego urządzenia.

Kompleksowe serwisowanie

Zwiększenie żywotności sprężarki powietrza jest znacznie łatwiejsze, gdy przeprowadzane jest regularne serwisowanie urządzenia. Proces ten zakłada dogłębne sprawdzenie stanu urządzenia oraz przeprowadzenie rutynowych konserwacji. Oprócz smarowania i czyszczenia, serwisowanie uwzględnia wymianę filtra oleju oraz samego oleju, regulację poluzowań, sprawdzenie stanu technicznego zaworu ssącego, sprawdzenie połączeń elektrycznych czy regulację pracy urządzenia.

Należy pamiętać, że serwisowanie powinno odbywać się regularnie. Zbyt rzadkie sprawdzanie stanu maszyny może prowadzić do pogłębienia uszkodzeń powstałych pomiędzy serwisowaniem. W takiej sytuacji jedyną alternatywą jest wymiana uszkodzonych części i choć odbywa się to w zakresie serwisowania, to koszt usługi znacząco wzrasta. Dlatego systematyczność w kwestii dogłębnego kontrolowania stanu sprężarki powietrza jest kluczowa w zagwarantowaniu długiej i wydajnej pracy urządzenia.

Żeby utrzymać sprężarki w dobrym stanie przez długi czas, trzeba zadbać o właściwą konserwację maszyn oraz ich regularne serwisowanie. Niezależnie czy są to urządzenia narażone na ścieranie, jak np. sprężarki śrubowe, czy kompresory olejowe, należy dokonywać regularnego czyszczenia i smarowania zużywających się komponentów. Dodatkowe serwisowanie oceniające stan techniczny urządzenia pozwala cieszyć się długotrwała i wydajną pracą maszyny.

Related posts

Dlaczego warto kupić tani smartfon?

admin

Jakie cechy powinien mieć system rurowy w przemyśle chemicznym?

admin

Chemiczne czyszczenie stali nierdzewnej – na czym polega i czy jest bezpieczne?

admin