Komediowo.pl
Image default

Gięcie zrobotyzowane – główne zalety centrów gnących i stanowisk z robotem

Nowoczesne, zrobotyzowane centra gnące to rozwiązanie, które z całą pewnością stanie się w najbliższych latach standardem w produkcji. Urządzenia takie pozwalają wykonywać detale nie tylko z zachowaniem najwyższego stopnia precyzji, ale również w znacznie szybszym tempie, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jakie są najważniejsze zalety centrów gnących i stanowisk z robotem?

Centra gnące z robotem – najważniejsze informacje

Zrobotyzowane centrum gnące różni się od standardowych rozwiązań przede wszystkim obecnością sterowanego komputerowo ramienia robota, które zastępuje pracownika podającego blachę do maszyny. Zyskujące obecnie popularność konstrukcje tego rodzaju to przede wszystkim maszyny całkowicie zintegrowane, które łatwo mogą stać się częścią większej, całkowicie zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Najważniejsze elementy urządzenia to prasa krawędziowa i gniazdo gnące oraz obsługujące je ramię robota. Centrum może być jednak uzupełnione o dodatkowe elementy jak na przykład separator arkuszy blachy, elementy obracające obrabiany komponent, czy też moduły służące segregacji gotowych detali.

Szybkość pracy – duży krok w kierunku zwiększenia produkcji

Najważniejszą zaletą zastosowania zrobotyzowanych centrów gnących jest znaczne przyspieszenie produkcji. Współczesne prasy to urządzenia działające bardzo szybko, które gną blachę w ułamku sekundy i umożliwiają wykonanie gotowego detalu w czasie nie większym niż kilka sekund. Słabym ogniwem jest pod tym względem obsługujący je pracownik, który potrzebuje nieco więcej czasu na usunięcie gotowego komponentu z urządzenia i podanie nowego arkusza blachy, co najczęściej trwa kolejnych kilkanaście sekund. Rozwiązaniem jest zastąpienie pracowników robotem, który tę samą pracę wykonuje znacznie szybciej. Dzięki temu, że tempo pracy robota jest dostosowane do możliwości centrum gnącego, praca przebiega w najszybszym możliwym tempie, a cały proces jest o wiele bardziej wydajny. Oczywiste jest, że w praktyce przekłada się to na zwiększenie wyników finansowych przedsiębiorstwa. Rola operatorów ograniczona zostaje do nadzoru i konserwacji urządzeń.

Precyzja wykonywania detalu – mniejsza ilość błędów

Dużym plusem wykorzystania zrobotyzowanych urządzeń jest również uzyskanie znacznie większej precyzji wykonywanych detali. Ramię robota umieszcza arkusz blachy w prasie z dokładnością do setnych części milimetra, dzięki czemu wszystkie wykonywane elementy są identyczne, a błędy produkcyjne zdarzają się bardzo rzadko. Uzyskanie tak wielkiej precyzji jest w praktyce możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu urządzeń całkowicie zrobotyzowanych. Takie rozwiązanie umożliwia również produkcję detali o mniejszych wymiarach, co znacznie zwiększa zakres możliwości linii produkcyjnej.

Możliwość łatwego dostosowania linii produkcyjnej

Jedną z zalet firmy, które przekładać mogą się na jej sukces rynkowy, jest elastyczność. Możliwość łatwego przestawienia linii na wykonywanie innych detali sprawia, że znacznie zwiększają się możliwości pozyskania nowych klientów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w mniejszych zakładach. Nowoczesne centra gnące wyposażone są w ramię robota, które posiada łatwo wymienialne przystawki, dzięki którym może operować detalami o każdym rozmiarze i wykonanymi z różnych materiałów.

Jak widać na powyższych przykładach, zastosowanie robotyzacji w produkcji pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych wyników produkcyjnych. Zrobotyzowane centra gnące oznaczają szybszą i dokładniejszą pracę, a także dają firmie większą elastyczność.

Related posts

Sprężarki bezolejowe LENTO – gwarancja czystego sprężonego powietrza

admin

Główne zalety sprężarek BOGE z serii C-2

admin

Czy stal nierdzewna rdzewieje? Antykorozyjność stali nierdzewnej

admin