Komediowo.pl
Image default

Czym są i do czego mogą służyć czujniki przepływu powietrza? – poradnik

Czujnik przepływu powietrza, często też nazywany przepływomierzem, odgrywa istotną rolę w bieżącym kontrolowaniu jakości mieszkanki paliwowej, pozwalając na bieżąco sprawdzać stan pracy silnika w pojazdach. W artykule postaramy się przedstawić bardziej szczegółowo jego konkretne funkcje oraz wyjaśnić mechanikę działania.

Czym dokładnie jest przepływomierz?

Najogólniej przepływomierzem można nazwać przyrząd służący do pomiaru mas objętości różnych materii znajdujących się w naszym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, ten konkretny rodzaj czujnika ma za zadanie kontrolować powietrze, które przelatuje przez niego w specjalnym kanale aerodynamicznym.

Przepływomierz znajduje się m.in. pod maską samochodu, zwykle dość blisko silnika. Aby podkreślić, jak ważny jest to element, warto zaznaczyć, iż producenci pojazdów zawsze dodają go do swoich konstrukcji, niezależnie od rodzaju samego silnika. Można więc nazwać go częścią kalibrującą jego bieżące działanie.

Budowa czujników

Przepływomierze pojawiały się w autach już w latach 60 i 70, jednakże wtedy technologia nie była jeszcze tak skomputeryzowana, jak teraz. W obecnych czujnikach znajdują się specjalnie wytrawione płyty PCB, tworzące mikrokomputer, mający za zadanie skontrolować temperaturę oraz moc, jaka jest dostarczana do czujnika poprzez specjalny filtr powietrza.

W przepływomierzu znajduje się termoanemometr (nie mylić z termometrem!). Wcześniej wspomniany komputer nagrzewa prądem znajdujący się tam czujnik, który jest ochładzany bieżącym napływem powietrza, dzięki czemu wiadomo, ile napięcia trzeba zużyć, aby blaszka ponownie została podgrzana do tej samej temperatury. Pozwala to na bardzo dokładne sprawdzanie aktualnego stanu silnika.

Wszystkie przepływomierze opakowane są bardzo szczelnie i oblane w środku silikonem, tak by nie dostała się do nich żadna wilgoć bądź inne drobiny powodujące uszkodzenia.

Po co mierzyć objętość masy powietrza w pojazdach?

Jeżeli dzięki tej części w pojazdach da się już ustalić, jak duży jest strumień powietrzny, wydobywający się z silnika, to można przystąpić do jego automatycznej kalibracji i chociażby zmniejszenia obrotów, by odciążyć pracę urządzenia. Przepływomierz pozwoli też na redukcję spalin i doprowadzenie oraz odprowadzenia powietrza, chociażby ze zbiorników paliwa.

Uszkodzenia

Uszkodzenie tylko tej jednej części może spowodować słaby rozruch silnika, wydobywanie się z rury wydechowej zbyt dużej ilości spalin, a w skrajnych przypadkach także przysłowiową „śmierć pojazdu”. Przyczyną tego typu uszkodzeń najczęściej jest niewymienianie filtra w odpowiednich odstępach czasu. Zdarza się też, że mimo wymiany, sam filtr mógł zostać źle założony, bądź też daną część należałoby przeczyścić dokładniej, w celu usunięcia zanieczyszczeń z zewnątrz.

Przyszłość przepływomierzy

O ile została omówiona tutaj najogólniejsza budowa czujnika powietrznego, to warto wspomnieć, że z roku na rok producenci różnych marek wciąż wprowadzają swoje własne rozwiązania, które dokonują coraz dokładniejszych pomiarów. Postęp technologiczny rozwinął dosyć mocno przepływomierze. Dzięki temu współcześnie można spotkać na przykład specjalny ultradźwiękowy czujnik przepływu powietrza, który bazuje na pomiarach zmian fal akustycznych.

Faktem jest, iż omawiany element mimo zmian w budowie i działaniu jeszcze długo będzie służyć przede wszystkim do mierzenia przepływu powietrza. Przedsiębiorcy zasadniczo nie zamierzają bowiem odchodzić od niego na rzecz innych rozwiązań.

Related posts

Audyt w magazynie – kiedy i dlaczego warto go przeprowadzić?

admin

Widły w wózku widłowym – kiedy wymienić a kiedy regenerować?

admin

Gięcie zrobotyzowane – główne zalety centrów gnących i stanowisk z robotem

admin