Komediowo.pl
Image default

Czy stal nierdzewna rdzewieje? Antykorozyjność stali nierdzewnej

Stal nierdzewna, oprócz swojej wytrzymałości, doceniana jest przede wszystkim ze względu na właściwości antykorozyjne, które wykazuje. Co jednak w przypadku, kiedy na powierzchni stali nierdzewnej pojawiają się przebarwienia mogące świadczyć o złamaniu bariery ochronnej? Czy stal nierdzewna rdzewieje?

Antykorozyjność stali nierdzewnej

Stal nierdzewna swoją antykorozyjność zawdzięcza stopom pierwiastków, które tworzą na jej powierzchni cienką i niewidoczną warstwę ochronną stanowiącą pełną ochronę przed korozją. Dzięki specjalnym właściwościom fizykochemicznym i wysokiej zawartości chromu stal nierdzewna idealnie sprawdza się na zewnątrz budynków, a więc w realizacjach, które mogą być narażone na konsekwencje zmiennych warunków atmosferycznych. Przy zewnętrznym zastosowaniu stali nierdzewnej można się jednak spodziewać, że nanoszone oraz zmywane przez deszcz czy śnieg zanieczyszczenia będą tworzyły na powierzchni stalowej konstrukcji drobne przebarwienia.

Czy stal nierdzewna może rdzewieć?

Wszelkiego rodzaju naloty na powierzchni stali nierdzewnej, która umieszczona jest na zewnątrz budynku, szczególnie po przebytej zimie czy wiośnie, oraz inne plamy i przebarwienia pojawiające się chociażby na stalowych konstrukcjach w halach produkcyjnych są zjawiskiem naturalnym, wynikającym z eksploatacji materiału i jego naturalnych właściwości. Odpowiednio zabezpieczona i przygotowana stal nierdzewna, a więc taka, która nie nosi znamion ingerencji stopów korozyjnych, nie ma prawa rdzewieć i stale zachowuje swoje właściwości antykorozyjne. Powstające na niej plamy czy przebarwienia wynikają zatem z naturalnej konieczności pielęgnacji oraz oczyszczania powierzchni stali nierdzewnej w celu zapewnienia jej estetycznego wyglądu.

Jak czyścić stal nierdzewną?

Drobne przebarwienia i pyły osadzające się na powierzchni stalowego przedmiotu najprościej wyczyścić za pomocą zwykłej szmatki lub gąbki oraz detergentów zwykle stosowanych podczas codziennych domowych porządków. Tak samo postępujemy z odciskami smarów czy innymi tłustymi plamami – w tym przypadku wystarczy woda mydlana. Możemy tu też zastosować, bez uszczerbku dla antykorozyjnej powierzchni, preparaty na bazie alkoholu. Do większych lokalnych zabrudzeń powinniśmy już jednak zastosować odpowiednie środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji stali nierdzewnej. W przypadku czyszczenia stali nierdzewnej powinniśmy jednak całkowicie wykluczyć środki zawierające w swoim składzie chlorki, które mogą uszkodzić warstwę samopasywną stali.

Powinniśmy też pamiętać, że wszelkiego rodzaju drobinki żelazne pochodzące z kontaktu stali nierdzewnej z materiałami czy narzędziami stalowymi mogą naruszyć ochronną warstwę antykorozyjną stali i w konsekwencji doprowadzić do jej rdzewienia. W przypadku mechanicznego czyszczenia stali nierdzewnej należy zatem wykluczyć druciane narzędzia i przyrządy. Najlepiej w tym celu używać jednorazowych syntetycznych szczotek lub gąbek, które nie zerwą samopasywnej warstwy stali.

Jak często czyścić stal nierdzewną?

Częstotliwość czyszczenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej zależy nie tylko od miejsca ich usytuowania oraz charakteru eksploatacji, ale także stopnia zabrudzenia materiału. W przypadku konstrukcji stalowych umieszczonych na zewnątrz, a więc narażonych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych mogących powodować nadmierne zanieczyszczanie przedmiotu, zaleca się, aby czyścić je średnio co 12 miesięcy przy małych zabrudzeniach i co 6 miesięcy przy zabrudzeniach znaczących.

Źródło: Kobamet – balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej

Related posts

Jakie przewody hamulcowe elastyczne wybrać?

admin

Sprężarki bezolejowe LENTO – gwarancja czystego sprężonego powietrza

admin

Główne zalety sprężarek BOGE z serii C-2

admin