Komediowo.pl
Image default

Kupujemy mieszkanie w czasach pandemii – kilka faktów

Planujesz zakup mieszkania w czasie pandemii? Sprawdź kilka faktów na temat aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Pomogą Ci one podjąć lepszą decyzję, czy na pewno teraz jest dobry moment na zainwestowanie swoich pieniędzy.

Ceny mieszkań nie pójdą w dół

Jak przekonują specjaliści, rynek nieruchomości nigdy nie reaguje gwałtowanie na sytuacje gospodarczą – nawet w obliczu kryzysu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim tych rynków, które można uznać za stabilne, a do takich zalicza się polski rynek mieszkaniowy.

Wszystko to ma odzwierciedlenie w danych. Mimo że zainteresowanie nowymi nieruchomościami spadł od momentu wybuchu pandemii, to ich ceny już niekoniecznie poleciały w dół. Generalnie średnia cena mieszkania w największych polskich miastach spadła maksymalnie o dwa procent. Są jednak takie miasta, gdzie ceny nie tylko nie poszły w dół, ale nawet ruszyły w górę.

Sytuacja ta nie powinna ulec zmianom również w najbliższych miesiącach. Jeśli więc odkładasz decyzję o zakupie nieruchomości w nadziei, że uda się ją kupić taniej, to raczej nie ma to większego sensu.

Polacy nie zmieniają swoich planów

Jak wynika z badań, pandemia koronawirusa nie wpłynęła na zmianę podejścia klientów. Według danych, taką opinię zadeklarowała aż połowa pytanych. Pokazuje to miejsce, w którym jest obecnie polski rynek nieruchomości. Dojrzałością wykazują się nie tylko deweloperzy, ale również konsumenci.

Wygrywają Ci z gotówką

W obecnej sytuacji na rynku nieruchomości najlepszą pozycję negocjacyjną mają osoby posiadające gotówkę pozwalającą na zakup mieszkania bez dodatkowego finansowania. Banki w obliczu pandemii zmieniły swoją politykę weryfikacji potencjalnych klientów. Obecnie dużo trudniej jest dostać taki kredyt, zwłaszcza osoby, które nie posiadają wymaganego, 20-procentowego wkładu własnego. Instytucje finansowe, coraz mniej chętnie udzielają kredytów z 10-procentowym wkładem własnym.

Osoby z gotówką mają więc większe możliwości na rynku nieruchomości. Teraz, gdy kupujących w celach inwestycyjnych jest dużo mniej, nie muszą już oni przepłacać za nieruchomości – jak to miało często miejsce wcześniej.

Doradztwo kredytowe coraz popularniejsze

Kredyt hipoteczny a pandemia Covid-19 to mimo wszystko naczynia połączone. Większe wymagania wobec kredytobiorców sprawiają, że rośnie liczba osób zainteresowanych usługami doradców kredytowych. W tym trudnym czasie, rośnie ich znaczenie. Wsparcie doświadczonego i posiadającego odpowiednią wiedzę doradcy pomaga nie tylko uzyskać finansowanie na zakup nieruchomości, ale również ułatwia wybór najlepszej opcji.

Related posts

Jak znaleźć odpowiedniego pracownika na stanowisko księgowego?

admin

Jak wizerunek marki wpływa na zachowania konsumentów?

admin

Liczba FAO kukurydzy – co oznacza?

admin