Komediowo.pl
Image default

Audyt w magazynie – kiedy i dlaczego warto go przeprowadzić?

Głównym celem audytu magazynowego jest weryfikacja faktycznego stanu jego funkcjonowania. Polega na obiektywnej obserwacji, zbieraniu danych i analizie wyników, które ostatecznie mają wskazać sposoby ulepszenia magazynu. Wykonaniem audytu magazynowego może zająć się zarówno właściciel, jak i specjalnie do tego celu wynajęta firma. Przekonaj się w jakich przypadkach przeprowadzenie audytu w magazynie jest konieczne i jak może pomóc przedsiębiorstwu.

Audyt w magazynie – zalety

Przeprowadzenia audytu w magazynie pozwala ustalić obecnie panujące standardy wydajności, zarówno pod względem wewnętrznej i zewnętrznej obsługi klienta, jak i samej pracy w przestrzeni magazynowej. W wyniku audytu właściciel może podjąć decyzję o wdrożeniu nowych standardów pracy i jej organizacji po to, aby ulepszyć sposób funkcjonowania magazynu. Jednym z elementów audytu jest zbieranie wszelkich dostępnych danych związanych z pracą magazynu. Po ich zestawieniu i przeprowadzeniu pomiarów znacznie łatwiej jest podjąć strategiczne decyzje. Jedną z nich jest ta dotycząca wdrożenia nowoczesnych technologii, jak chociażby systemu WMS czy automatyki magazynowej. Im bardziej precyzyjne wyniki audytu, tym lepsze decyzje można podjąć celem zwiększenia efektywności funkcjonowania magazynu.

Kiedy warto przeprowadzić audyt magazynowy?

Audyt magazynowy jest polecany w przypadku stwierdzenia nieefektywności procesów magazynowych. Ma się tu na myśli zarówno zbyt długi czas trwania poszczególnych czynności, jak i uszkodzenie towaru związane z nieprawidłowym jego przechowywaniem czy powtarzające się pomyłki podczas kompletacji towaru. Dodatkowym czynnikiem mogącym wpłynąć na decyzję o przeprowadzeniu audytu mogą być również opinie pracowników z działu produkcji oraz częste reklamacje ze strony niezadowolonych klientów. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż usunięcie błędu będzie znacznie prostsze w momencie, gdy ten zostanie wcześnie wykryty. Przeprowadzenie audytu w magazynie pozwoli zweryfikować na jakim etapie funkcjonowania występują nieprawidłowości, a co za tym idzie – wskaże również gdzie powinno się wprowadzić zmiany. Regularne raporty i dokonywanie ich analiz jest kluczowe dla prawidłowej pracy magazynu na każdym etapie produkcyjnym.

Jak zorganizować audyt magazynowy?

Raport z audytu magazynowego powinien być wypełniony w sposób dokładny i szczegółowy. Wówczas możliwe jest przygotowanie analizy danych, których wyniki pomogą znacznie lepiej wyznaczyć sposoby na poprawę efektywności magazynu. Co więc powinno znajdować się w raporcie?

  • Ocena wydajności,
  • Analiza jakości obsługi klienta,
  • Logistyka magazynu oraz szybkość przepływu towaru,
  • Ocena jakości funkcjonowania systemu magazynowego,
  • Opinia dotycząca bezpieczeństwa i porządku w magazynie,
  • Optymalna wydajność pracy magazynu,
  • Sugestie obszarów wymagających poprawy,
  • Pełny raport audytu magazynowego opatrzony rekomendacjami.

Najważniejszą konsekwencją prawidłowo przeprowadzonego audytu magazynowego jest wskazanie sposobów na zwiększenie efektywności pracy. Na podstawie wyników analiz załączonych w raporcie audytu właściciel magazynu może zdecydować się zarówno na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak również inwestycje w nowy sprzęt lub asortyment. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zbędnych kosztów, poprawa wydajności i zwiększenie pozytywnych opinii klientów.

źródło: zms-systemy.pl – wyposażenie magazynów

Related posts

Jak wybrać najlepszą wypożyczalnię samochodów?

admin

Sprężarki bezolejowe LENTO – gwarancja czystego sprężonego powietrza

admin

Nowoczesne podejścia do zminimalizowania zużycia energii w lampach operacyjnych

admin