Do wakacji zostało jeszcze pół roku, jednak zima to najlepszy moment na zaplanowanie ich. Im bliżej lata, tym miej miejsc w hotelach, gorsze warunki i droższe oferty. Podczas wybierania miejsca docelowego i terminu warto też pomyśleć nad odpowiednim ubezpieczeniem na wakacje. Czy jest konieczne? I czy rzeczywiście się przydaje? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.
Czy ubezpieczenie na wakacje jest konieczne?
Trzeba jasno zaznaczyć, że wykupywanie ubezpieczenia na wakacje nie jest obowiązkiem. Co nie oznacza oczywiście, że nie warto go mieć. Ubezpieczenie na wakacje jest korzystne chociażby dlatego, że pozwala oczyścić głowę z obaw i zapewnia urlopowiczom wypoczynek zarówno beztroski, jak i bezpieczny.
Dobrze dobrane do rodzaju aktywności podejmowanej na urlopie ubezpieczenie na wakacje sprawi, że cokolwiek Cię spotka, będziesz mógł liczyć na pomoc finansową: w leczeniu, transporcie, akcji poszukiwawczej, zgubieniu lub kradzieży bagażu, rehabilitacji, zniszczeniu sprzętu elektronicznego i wielu innych nieszczęściach.
Dla kogo podstawowe ubezpieczenie na wakacje?
Wyjeżdżasz na urlop, by spacerować, odpoczywać i zwiedzać zagraniczny kraj? W takim wypadku możesz skorzystać z tańszej, podstawowej ochrony. Obejmuje ona koszty leczenia i nie powinna być niższa niż 20 tys. euro – jeżeli wyjeżdżasz do państwa leżącego w Europie oraz 40-50 tys. euro – jeśli wyjazd dotyczy innego kontynentu.
Wraz z upieczeniem kosztów leczenia w parze powinno iść NNW, czyli ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków. Mając ją, skorzystasz z odszkodowania, jeśli uraz lub rozstrój zdrowia okażą się na tyle poważne i długotrwałe, że uniemożliwią Ci normalne funkcjonowanie na długo po powrocie do domu. Tu suma gwarantowana może wynosić 10 lub 100 tys. zł. Sam wybierasz, jaka wysokość Ci odpowiada.
Dla kogo rozszerzone ubezpieczenie na wakacje?
Rozszerzone ubezpieczenie turystyczne jest opcją dla osób, które zamierzają spędzać urlop wyjątkowo aktywnie, np. uprawiając różnorodne sporty ekstremalne. Mogą poszerzyć podstawową polisę np. o OC w życiu prywatnym, czyli ochronę od odpowiedzialności cywilnej w przypadku nieumyślnego wyrządzenia komuś krzywdy albo zniszczenia jego własności.
Bardzo przydatna w ubezpieczeniu na wakacje jest ochrona bagażu, w tym sprzętu elektronicznego lub portowego, jeśli jedziesz spędzać czas aktywnie. Jeśli nastąpi opóźnienie w jego otrzymaniu, zostanie zgubiony, zniszczony, skradziony lub utracony w inny sposób, otrzymasz przynajmniej część zwrotu kosztów.
Zwykłe NNW może być niewystarczające, jeśli jesteś sportowcem. Sprawdź, jakie dyscypliny nie są objęte ochroną w podstawowym pakiecie i rozszerz go tak, by Cię chroniły. Zadbaj też o to, by koszty leczenia były wyższe. Podczas uprawiania ryzykownych sportów możesz nabawić się poważniejszego urazu niż w trakcie spokojnego zwiedzania miasta.
Dobierz ubezpieczenie na wakacje do swoich potrzeb oraz długości urlopu, by ani nie przepłacić, ani nie wybrać zbyt okrojonej ochrony. Skorzystaj z dostępnych internecie porównywarek ubezpieczeń turystycznych i znajdź najlepszą ofertę.