Komediowo.pl
Image default

Sprzęt ratowniczy – lepszy jest przewodowy czy bezprzewodowy?

Sprzęt ratowniczy to określenie o bardzo szerokim znaczeniu. To grupa sprzętów, które wchodzą w skład wyposażenia ekip straży pożarnej. Istnieje wiele rodzajów i odmian takich sprzętów. W ostatnich latach ekipy ratunkowe coraz częściej wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Co może wchodzić w ekwipunek strażacki?

Poziom wyposażenia często zależy od tego, jakim funduszem dysponuje dana jednostka. Generalnie sprzęty ratownicze dzieli się na: urządzenia podnoszące, sprzęt burzący, tnący oraz rozpierający. Istnieje też podgrupa sprzętów specjalistycznych wykorzystywanych np. w podwodnych poszukiwaniach czy z pracy na bardzo zadymionych terenach. Nie należy zapominać również o sprzęcie umożliwiającym ewakuację. Każda z tych grup ma swoje konkretne zastosowanie w alarmowych sytuacjach.

Sprzęt bezprzewodowy – czy będzie wystarczająco niezawodny?

Nie ma wątpliwości, że profesjonalny sprzęt ratowniczy jest w stanie zdecydowanie podwyższyć prawdopodobieństwo powodzenia akcji. Wysokiej jakości kamery będą w stanie nie tylko dokładnie zlokalizować osobę, która potrzebuje pomocy. Dzięki temu, że sprzęt jest bezprzewodowy, to praktycznie od razu będzie gotowy do użycia. Ale nie tylko kamery działają w ten sposób. Szeroko wykorzystywane są też bezprzewodowe systemy łączności, które pozwalają na komunikację pomiędzy uczestnikami akcji, stanowczo usprawniając pracę i zmniejszając ryzyko wypadku. Dużą pomocą są także bezprzewodowe systemy wykorzystywane w poszukiwaniach. Co istotne, przy korzystaniu z takich sprzętów nie trzeba obawiać się, że są one mało jakościowe. Dobrej jakości sprzęt ratowniczy bezprzewodowy dorównuje osiągom sprzętom przewodowym, prezentując niezwykłą dokładność i niezawodność.

Sprzęt przewodowy – czy powoli staje się reliktem przeszłości?

Największą obawą przy korzystaniu ze bezprzewodowego sprzętu ratowniczego jest jego żywotność. Przykładowo poszukiwania w przestrzeni otwartej mogą często trwać wiele godzin czy nawet dni. Natomiast czas pracy lokalizatora czy elektronicznego sprzętu poszukiwawczego to jedynie kilka do kilkunastu godzin. Podobnie sprawa wygląda przy systemach oświetleniowych. Dlatego całkowita rezygnacja ze sprzętu przewodowego nie byłaby dobrym pomysłem. Straże pożarne wciąż korzystają z przewodowych elektronarzędzi, które wykorzystuje się przy uwalnianiu ludzi z zamkniętych przestrzeni czy z aut po wypadkach. W użyciu cały czas pozostają przewodowe systemy łączności podwodnej, właśnie oświetlenie. A także aparaty oddechowe.

Jak widać, chociaż bezprzewodowość sprzętu od razu nasuwa na myśl skojarzenie z nowoczesnością, to nie do końca tak wygląda sytuacja. Dobrze zaopatrzony zespół powinien mieć do dyspozycji sprzęt bezprzewodowy i przewodowy i uzupełniać ich działanie. Przede wszystkim dostosowując do aktualnych potrzeb – przy akcjach poszukiwawczych na dużym terenie, gdzie obok czasu, liczy się też dokładność, warto zastosować elektroniczny system. Natomiast w wypadkach, gdy liczy się czas trzeba uznać, że sprzęt przewodowy sprawdzi się równie dobrze.

Related posts

Czekoladowy prezent – idealny na każdą okazję!

admin

Jak wychować szczęśliwego syna

admin

Jak doprowadzić ją do orgazmu?

admin