Komediowo.pl
Image default

Paintball – jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo?

Z perspektywy widza lub osoby niedoświadczonej gra w paintball może wydawać się bardzo niebezpieczna. W końcu kilkunastu ludzi biega, rzuca się na ziemię, strzela do siebie z kulek z farbą, które na pewno są twarde. Co prawda, ten typ rozrywki sprawia, że od czasu do czasu ktoś nabije sobie większego siniaka. Jednak po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami i po pierwszej rozgrywce można się szybko przekonać, że wcale nie jest to niebezpiecznie, wręcz przeciwnie. Aby ta zabawa była jak najbardziej bezpieczna, trzeba zapoznać się ze wszystkimi zasadami panującymi podczas gry, przestrzegać ich i prawidłowo korzystać z udostępnionego sprzętu.

Zapoznaj się z regulaminem

To właśnie w nim zawarte są najważniejsze informacje, nakazy i zakazy. Znajdziesz tam odpowiedzi na większość pytań i rozwiązania sytuacji, które teoretycznie mogą zdarzyć się w strefie gry. Często regulaminy stanowią masę urzędowego bełkotu, ale w przypadku tej gry zawarte w informacje zawsze okazują się niezwykle cenne. Poszczególne podpunkty mówią o odpowiednim używaniu sprzętu, zasadach panujących w trakcie gry i zachowaniu w przypadku niewłaściwego działania sprzętu. Na wszelkie odchylenia od normy powinien zwracać uwagę sędzia, który obecny jest przy każdej rozgrywce, jednak to zdrowy rozsądek powinien przeważać.

Sprzęt paintballowy – korzystaj z głową

Maska jest najważniejsza, to ona chroni głowę, oczy, uszy i gardło, zawsze powinna je odpowiednio zasłaniać. Przed rozgrywką każdy uczestnik powinien sprawdzić, czy nie jest uszkodzona, i czy ogólnie jest w dobrym stanie technicznym. Nie wolno jej ściągać w trakcie gry! Kategorycznie zabronione jest również strzelanie do osób, które maski nie posiadają lub nie mają jej założonej. Gdy w strefie pojawi się ktoś bez maski, gra powinna być natychmiastowo przerwana. Jest to jedyny obowiązkowy element ubioru, resztę może stanowić kombinezon. Samo trafienie nie jest szczególnie bolesne, ale można je złagodzić, zakładając strój z piankowymi ochraniaczami. Dobrze sprawdzą się również rękawice i buty dostosowane do poruszania się po polu paintballowym.

Marker – czyli broń, która może dawać dużo radości, ale w przypadku bezmyślnego użytkowania może narobić dużo szkód. Pamiętaj, by nie strzelać do osób, które nie biorą udziału w grze. Każdy początkujący przed pierwszą grą powinien zapoznać się z mechanizmem pod okiem instruktora. Co ważne, nigdy nie wolno strzelać z bliskiej odległości! Kategorycznie zabrania się strzelania z odległości mniejszej niż metr, najlepiej, by dystans między graczami wynosił co najmniej 6 metrów. Nie zaglądaj do lufy, broń zawsze może sama wystrzelić. Jeśli zatnie się mechanizm, natychmiast wycofaj się z pola gry, stosując się do odpowiednich zasad podanych poniżej. Ważna jest też amunicja – strzelaj tylko ze sprawdzonych kulek, które nie spadły na ziemię, nie przemokły lub nie zostały uszkodzone w inny sposób. Przed grą pamiętaj też, by ustawić odpowiednią prędkość wylotową pocisku – maksymalnie może ona wynieść 300 stop na sekundę (90 m/s).

Daj innym się wycofać, czyli zasady na polu bitwy

To nie wojna, tylko przede wszystkim zabawa, dlatego trzeba dać przeciwnikowi możliwość wycofania się. Kiedy to może nastąpić?

  • Gdy ktoś zostanie trafiony
  • Gdy sędzia postanowi usunąć zawodnika z rozgrywki
  • Gdy zatnie się mechanizm markera
  • Gdy zawodnikowi zabraknie amunicji

By bezpiecznie się wycofać, musimy przestrzegać pewnych reguł. Nie wolno ściągać maski, trzeba dać sygnał sędziemu, wolną rękę unieść do góry, a markerem celować w ziemię (i założyć na lufę osłonkę, jeśli takową posiadamy), następnie należy najszybszą drogą zejść ze strefy gry.

Teren gry powinien być jasno wyznaczony, podobnie cel rozgrywki. Przed meczem warto ustalić konkretne i zrozumiałe zasady dotyczące trafienia i samej zabawy.

paintballwarszawski.pl – paintball Warszawa

Related posts

Pokoje hotelowe – ich standard i wyposażenie

admin

Minikanapeczki czy rolsy – co podać na domówce w gronie przyjaciół?

admin

Wejdź pewnie na rynek pracy. Jak zwiększyć swoje kwalifikacje tuż po maturze?

admin