Komediowo.pl
Image default

Nauka angielskiego – na własną rękę czy na kursie?

Angielski otwiera drogę do wielu nowych możliwości na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na stałe podwyższanie swoich kompetencji językowych. Niektórzy preferują szkoły językowe, a inni uczą się na własną rękę. Która opcja jest lepsza? Dużo zależy od naszych indywidualnych cech – systematyczności i zawziętości – oraz od trybu życia.

Zalety nauki z pomocą lektora

Może wydawać się, że nauka samodzielna jest prostsza – w końcu najczęściej wygląda to tak, że siadamy w domu i wykonujemy zadania z podręcznika, a później sprawdzamy z kluczem odpowiedzi. Nic bardziej mylnego – taki sposób przyswajania wiedzy wymaga samodyscypliny i organizacji, którą ciężko osiągnąć, gdy ma się na głowie jeszcze inne obowiązki. Nie ukrywajmy – zawsze znajdzie się coś, co nas rozproszy. To sprawia, że znalezienie czasu na naukę i zmotywowanie się jest znacznie trudniejsze. Kiedy natomiast zapisujemy się na kurs, mamy świadomość, że jest to pewnego rodzaju zobowiązanie. W dodatku przebywamy najczęściej w siedzibie szkoły językowej, gdzie czas poświęcamy wyłącznie na naukę, i gdzie nie ma aż tak wielu czynników rozpraszających. Poza tym nieoceniona jest rola lektora, która nie ogranicza się jedynie do wskazywania nam naszych błędnych odpowiedzi i ich poprawiania. On tłumaczy nam dane zagadnienie w sposób, dzięki któremu rozumiemy, dlaczego dany błąd popełniliśmy, i jak go uniknąć w przyszłości. Dodatkowo samodzielnie raczej trudno o ćwiczenie konwersacji, a mówienie jest najważniejszym aspektem nauki języka.

Rodzaje kursów w szkołach językowych

Oprócz tego, zależnie od naszych preferencji, mamy możliwość wybrania takiego kursu, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał. Jeśli lubimy się uczyć w grupie, w towarzystwie innych osób, można wybrać językowy kurs grupowy. Jeżeli oczekujemy maksymalnie spersonalizowanego podejścia i chcemy mieć do dyspozycji lektora przez cały czas trwania kursu, warto pomyśleć o kursie indywidualnym. Oferta kursów na rynku jest tak duża, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Jedną z najważniejszych zalet kursów jest to, że pracuje z nami osoba, która jest specjalistą w dziedzinie języka angielskiego. Ma ona zatem wiedzę, do której często bardzo trudno dotrzeć samodzielnie. Ważnym aspektem nauki jest również metodyka, a zatem sposoby i triki, które ułatwiają nam przyswajanie wiedzy. Sami czasem uczymy się długo i nieskutecznie, a lektor potrafi doskonale wytłumaczyć zawiłe zagadnienia.

Nauka samodzielna a kursy językowe

Samodzielna nauka języka angielskiego preferowana jest zwłaszcza przez osoby, które lubią wygodę lub ze względu na napięty grafik nie mogą uczęszczać na zajęcia w szkole językowej. Wówczas faktycznie ma się ogromny komfort i pełną elastyczność. Niektórzy mogą pomyśleć, że samodzielne organizowanie czasu nie powinno sprawiać problemów. W końcu w domu, to my decydujemy, kiedy siadamy do nauki języka angielskiego, i kiedy ją kończymy. W praktyce w natłoku obowiązków i codziennych spraw wiele osób ma problem z planowaniem aktywności i zajęć. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne i nieprzewidziane zdarzenia, które wytrącają nas z rytmu i nieraz sprawiają, że nie jesteśmy w stanie kontynuować nauki. Dodatkowo nie zawsze widzimy swoje błędy i w domu nie mamy możliwości przeprowadzania konwersacji. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie mamy czasu na kurs grupowy w siedzibie szkoły językowej, możemy zdecydować się na kurs indywidualny z lektorem w naszym domu lub biurze. Oprócz tego szkoły językowe oferują także naukę przez Skype. Taka opcja najlepiej sprawdza się u osób, które mają dużo obowiązków. Pamiętajmy jednak, że takie zajęcia warto organizować, korzystając z usług profesjonalnej szkoły, ponieważ decydując się na korepetycje prywatne, nie mamy pewności, czy dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje, i czy nauka przyniesie zakładane efekty.

Efektywna nauka wymaga również jakiegoś planu działania – planu, który samemu trudno dobrze ułożyć  bez odpowiedniej wiedzy. Warto więc dokładnie przeanalizować wady i zalety każdego trybu edukacji. Wiele zależy od nas samych, jednak nauka na kursie językowym często okazuje się zwyczajnie łatwiejsza oraz pewniejsza i skuteczniejsza. Wybierając zajęcia grupowe czy indywidualne w szkole językowej, mamy pewność, że lektor posiada odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty, a nad całością nauczania czuwa metodyk szkoły.

Related posts

Czy warto kierować się recenzjami podczas wybierania spektaklu?  

admin

Jaki jest cel kursów dla ratowników medycznych?

admin

Stylowe buty na jesień i zimę – jak je wybrać?

admin