Komediowo.pl
Image default

Jak monitorować warunki panujące w saunie?

Odpowiedni mikroklimat podczas seansów w saunie wymaga ciągłego monitorowania warunków w niej panujących: wysokości temperatury oraz odpowiedniej wilgotności powietrza. Do tego celu wykorzystuje się specjalne sterowniki kierujące pracą pieca oraz termometry i higrometry.

Sterownik pieca – niezbędny element monitoringu sauny

Sterownik do sauny wyposażony jest w timer, który umożliwia zaprogramowanie godzin pracy pieca. Za sprawą czujników poziomu temperatury oraz wilgotności sprzęt pozwala ustawić ich odpowiednie parametry. Mechanizm działania tego systemu polega na transmisji sygnałów z czujników do elementów grzejnych pieca oraz generatora pary. Dzięki nim urządzenia te włączają się i wyłączają, gwarantując optymalne warunki relaksu w saunie. W bardziej zaawansowanych technologicznie sterownikach do sauny panel sterowania stwarza także możliwości monitorowania wentylacji i intensywności oświetlenia w kabinie. Efektywna wentylacja zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, odprowadzając zużyte i umożliwiając skuteczny dopływ świeżego. Natomiast kontrola strumienia światła docierającego do kabiny stanowi gwarancję nastrojowej atmosfery podczas seansu w saunie. Sterując nim można wykreować intymny klimat sprzyjający regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

Zakup termometru-higrometru do sauny

Drugim elementem systemu monitoringu mikroklimatu w kabinie jest termometr-higrometr do sauny. Sprzęt łączy funkcję termometru oraz miernika poziomu wilgotności. Urządzenia takie są też dostępne oddzielnie, ale największą popularnością cieszą się te wielofunkcyjne, tym bardziej, że oba mierzone parametry są ze sobą ściśle powiązane. Najczęściej w zestawie obok termometru i higrometru znajduje się także zegar. Wybierając odpowiedni sprzęt z bogatego asortymentu dostępnych na rynku urządzeń tego rodzaju warto sięgnąć po te, w przypadku których zakres pomiaru temperatur wynosi powyżej 100 °C, zaś rejestrowana wilgotność mieści się w przedziale od 0 do 100%.

Termometr-higrometr do sauny – montaż i użytkowanie

Termometr-higrometr do sauny należy odpowiednio przygotować do użytku. Zaleca się wyskalowanie termometru w oparciu o wskazania temperatury innego sprawdzonego urządzenia. Konieczna jest też kalibracja higrometru, którą powinno się wykonać zgodnie z instrukcjami producenta. Montując termometr-higrometr do sauny trzeba pamiętać, aby umieścić go w odpowiednim miejscu, zła lokalizacja może być bowiem przyczyną przekłamanych pomiarów. Należy dokonać instalacji na odpowiedniej wysokości oraz wziąć pod uwagę wskazane przez producenta sprzętu odległości od drzwi, okien i źródeł ciepła. Aby prawidłowo interpretować odczyty, konieczna jest wiedza na temat zalecanej wilgotności dla różnych typów saun.

Możliwość regulacji parametrów saunowania i nieobarczony błędami odczyt urządzeń pomiarowych to warunek sine qua non bezpiecznego wypoczynku w oparach pary wodnej.

 

Related posts

Gry i zabawy na wieczór panieński – nasze pomysły

admin

Jak się leczy kaszel kenelowy u psów?

admin

Tysiąc planów i jeden wróg

admin