Choć wszelkie formalności związane z pogrzebem bliskiej osoby z reguły wiążą się z dużym smutkiem, niestety są niezbędne. Tyczy się to zarówno konieczności załatwienia ważnych dokumentów, jak i wyboru trumny, a także rodzaju grobu, w jakim zostanie pochowane ciało. Obecnie klienci zakładów pogrzebowych mogą zdecydować się na grób ziemny bądź murowany. Czym się one wyróżniają i który z nich będzie lepszym wyborem?
Grób ziemny – charakterystyka
Na początek mała uwaga – otóż każdy grób ziemny można przekształcić w grób murowany. Do wyjaśnienia tej kwestii przejdziemy w dalszej części tekstu, ponieważ najpierw warto wyjaśnić, czym jest grób ziemny. Jak nietrudno się domyślić, jest to wykopany otwór na trumnę, który po jej umieszczeniu zostaje zasypany ziemią.
To jednak nie wszystko. Istnieje możliwość zabezpieczenia go przy pomocy drewnianej bądź częściowo murowanej konstrukcji. Dzięki temu grób zachowuje swój kształt przez dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie odporny na wpływ czynników zewnętrznych. Dość szybko dojść może do osunięcia ziemi. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z opadami deszczu, które wypłukują ziemię. Trzeba ją więc co jakiś czas dosypywać.
Istnieje ponadto możliwość wysypania na grobie warstwy ozdobnych kamieni bądź żwiru. Całość prezentuje się lepiej, ułatwia to też stawianie zniczy i kwiatów.
Grób murowany – czym się wyróżnia?
W przypadku tego rodzaju grobu mamy do czynienia z murowaniem wykonanym po bokach i na górze. Zostaje on zatem w pełni zabezpieczony, co ułatwia wykonanie nagrobka. Z oczywistych względów grób murowany okaże się znacznie trwalszy. Nie stwarza on żadnych problemów związanych z osuwaniem się ziemi, jest ponadto odporny na wpływ czynników zewnętrznych.
Omawiana konstrukcja okazuje się „wygodniejsza” także wówczas, gdy zdecydujesz się na grób podwójny lub jeszcze większy. Umieszczenie w nim kolejnej trumny wymaga bowiem wyłącznie odsunięcia górnej płyty nagrobka.
Grób częściowo murowany
Poza powyższymi propozycjami istnieje opcja pośrednia. Mowa tutaj o grobach zabezpieczonych wyłącznie po bokach. Pomnik w tym przypadku nie zawiera górnej płyty lub jest ona jedynie częściowa. W odsłoniętych miejscach znajduje się ziemia, na której można na przykład posadzić kwiaty.
Montaż pomnika na grobie murowanym i ziemnym – ile trwa?
Wpływ na wybór między grobem ziemnym a murowanym może mieć też sposób oraz czas stawiania nagrobka. W przypadku grobu ziemnego trzeba odczekać od kilku miesięcy do nawet pół roku, tak aby ziemia się ustabilizowała. Dopiero wtedy istnieje możliwość montażu całej konstrukcji. Co ważne, niektóre zakłady kamieniarskie dodatkowo ją zabezpieczają, dzięki czemu staje się odporna na wpływ czynników zewnętrznych.
Jeśli zaś chodzi o grób murowany, nie ma mowy o tak długim czekaniu. Nagrobek można postawić nawet po kilku dniach od zabezpieczenia nagrobka. Cały proces trwa przy tym znacznie krócej, co oczywiście też działa na korzyść tego rozwiązania. Zwłaszcza gdy zależy Ci na czasie.
Przekształcenie grobu ziemnego w murowany – na czym polega?
Wybór grobu ziemnego wcale nie oznacza, że nie da się go w żaden sposób zmienić. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przekształcić go w grób murowany. Zresztą, wiele zakładów pogrzebowych oferuje przekształcenie grobu. Musisz jednak wiedzieć o tym, że dojść do tego może dopiero 20 lat po ostatnim pochówku. Do tego dochodzi jeszcze konieczność spełnienia pewnych formalności – potrzebny jest bowiem wniosek do zarządcy cmentarza.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, rozsądniejszym wyborem wydaje się grób murowany. Także dlatego, że jest on zwolniony z opłat, a po 20 latach od pochówku nie może on zostać zlikwidowany. W przeciwieństwie do grobu ziemnego, który musi być cały czas opłacany. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie. Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia ułatwią Ci jej podjęcie.