Komediowo.pl
Image default

Hotel, hostel, motel, pensjonat – czym się różnią?

Planując wyjazd wakacyjny lub służbowy, przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni nocleg. Decyzja o miejscu zakwaterowania zazwyczaj nie jest jednak taka prosta. Do naszej dyspozycji pozostają bowiem różne hotele, hostele, motele i pensjonaty. Warto zatem wiedzieć, czym różną się od siebie poszczególne obiekty turystyczne oraz jaka jest ich charakterystyka.

Hotele – charakterystyka

Szukając zakwaterowania na dłuższy wyjazd, większość osób przede wszystkim przegląda dostępne w danej lokalizacji oferty hoteli. Są to obiekty turystyczne przeznaczone dla bardziej wymagających turystów, którzy oczekują większego komfortu i dużej prywatności. Hotel musi posiadać przynajmniej 10 pokoi, a większość z nich powinna być jedno- lub dwuosobowa.

Zgodnie z Ustawą z 29 sierpnia 1997 r. hotel powinien świadczyć szereg usług związanych z pobytem gości. Standard tego typu obiektów turystycznych bywa jednak dosyć zróżnicowany. Najtańsze są hotele jednogwiazdkowe, które swoim standardem przypominają zwykłe hostele. Z kolei najdroższe hotele odznaczają się pięcioma gwiazdkami i oferują usługi takie jak basen, spa, restauracja czy korty do tenisa.

Hostel – podstawowe informacje

Kolejnym punktem zakwaterowania może okazać się hostel. Obiekt ten charakteryzuje się obecnością pokoi wieloosobowych, które można wynająć po stosunkowo niskiej cenie. Hostel bardzo często oferuje łóżka piętrowe, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku kolonii, wycieczek klasowych czy wyjazdów z dziećmi. Bardzo łatwo można znaleźć dobry hostel w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie. Tego typu obiekty są bowiem lokalizowane w najbardziej turystycznych miejscach.

Główną różnicą pomiędzy hostelem a hotelem, jest obecność części wspólnej, z której mogą korzystać wszyscy goście. Dotyczy to przykładowo łazienki, kuchni czy miejsca wypoczynkowego. Zazwyczaj również wyposażenie hosteli jest uboższe. Główną zaletą tego typu noclegu jest możliwość szybkiego i niedrogiego zakwaterowania w jednym miejscu dużej ilości osób. Zwłaszcza w internecie można znaleźć wiele ciekawych ofert hosteli. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „hostel Warszawa” i porównać dostępne możliwości.

Motel – najważniejsze fakty

Motel jest bardzo podobnym miejscem zakwaterowania co hotel. Jest on jednak przeznaczony przede wszystkim dla osób zmotoryzowanych i z tego powodu zazwyczaj posiada duży parking. Ponadto standardem są usługi gastronomiczne. Obiekty tego typu zlokalizowane są przy ruchliwych, często uczęszczanych trasach lub niedaleko przejść granicznych. W wielu przypadkach w pobliżu motelu znajduje się stacja benzynowa. Podobnie jak w przypadku hotelu, motel powinien mieć przynajmniej 10 pokoi, w większości jedno- i dwuosobowych.

Pensjonat – specyfika noclegu

Ciekawym miejscem, w którym można się zatrzymać podczas podróży, jest pensjonat. Zgodnie z wymaganiami musi on dysponować minimum 7 pokojami. W tym przypadku standardem jest także świadczenie usług gastronomicznych przez całą dobę. Pensjonaty również posiadają określoną liczbę gwiazdek, które określają jego klasę. Można powiedzieć, że pensjonaty są bardziej spokojnym i kameralnym miejscem do noclegu niż motel czy hotel.

Wybierając miejsce zakwaterowania w trakcie podróży, należy dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami. Poszczególne obiekty turystyczne są bowiem przeznaczone dla różnych grup gości, a także do różnych typów wyjazdów. Podczas wyboru duże znacznie ma również oczywiście standard, cena i lokalizacja danego obiektu.

Related posts

5 zaskakując faktów na temat dziczyzny

admin

Gaz płynny – możliwości zastosowania Propanu w gospodarstwie domowym

admin

Kupujemy mieszkanie w czasach pandemii – kilka faktów

admin