Komediowo.pl
Image default

5 zaskakując faktów na temat dziczyzny

Dziczyzna to wbrew pozorom nie tylko mięso pozyskiwane z dzików, ale również z innej zwierzyny leśnej, czyli chociażby saren czy zająców. Ze względu na stosunkowo niską popularność dziczyzny, krąży wokół niej wiele mitów. Jakie są zatem podstawowe fakty na temat wspomnianego mięsa?

Fakt 1: Dziczyzna jest bezpieczna

Wszelkie wyroby z dziczyzny dopuszczone do sprzedaży muszą być uprzednio dokładnie przebadane. Wyłącznie mięso, które uzyskało pozytywne wyniki na wszystkich etapach kontroli, może zostać wprowadzone na rynek. Regulują to przepisy prawa, które zawsze są bardzo rygorystycznie przestrzegane. Gwarantują one, iż dziczyzna sprzedawana w sklepach jest w pełni bezpieczna do spożycia.

Fakt 2: Dziczyzna jest bardzo zdrowa

Dziczyzna jest znacznie mniej kaloryczna niż inne popularne rodzaje mięs. Sto gramów mięsa zwierzyny łownej zawiera bowiem przeciętnie ok. 120-130 kalorii, a identyczna ilość mięsa zwierząt hodowlanych ok. 300 kalorii. Różnica wynika przede wszystkim z trybu życia prowadzonego przez dziki, sarny czy zające – dzikie zwierzęta znajdują się niemal w ciągłym ruchu, dlatego ich mięśnie są znacznie mocniej zbite i twarde. Z tego powodu w dziczyźnie znajdziemy więcej zdrowego białka, a mniej szkodliwego tłuszczu. Co więcej, mięso tego typu zawiera większą ilość substancji odżywczych, witamin z grupy B oraz mikroelementów, takich jak magnez, żelazo, wapń czy selen. Warto podkreślić, że dziczyzna jest w pełni naturalna i ekologiczna, dlatego zalecana jest zwłaszcza osobom, które na co dzień zmagają się z różnego rodzaju alergiami pokarmowymi.

Fakt 3: Dziczyzna jest łatwa w obróbce

Dawniej uważano, że jedynym sposobem na to, aby mięso skruszało, jest jego długotrwałe marynowanie lub suszenie w chłodnym i przewiewnym miejscu. Tymczasem dziczyznę wystarczy zamrozić, aby cząsteczki lodu przerwały włókna mięśni i nadały im delikatności. Wbrew pozorom przygotowanie takiego mięsa do spożycia nie jest zatem ani trudne, ani czasochłonne. Dziczyznę można przede wszystkim zamarynować w odpowiednich przyprawach, które nie stłumią, lecz podkreślą aromat mięsa. Osoby szczególnie zapracowane mogą skorzystać również z opcji zakupu gotowych dań, które przed sprzedażą gotowane są w szczelnie zamkniętym opakowaniu, czyli za pomocą tzw. metody sous vide. Pozwala ona zachować cenne wartości odżywcze dziczyzny. Na rynku dostępne są także wyroby z dziczyzny, które wystarczy podgrzać przed podaniem.

Fakt 4: Jakość dziczyzny znajduje odzwierciedlenie w jej cenie
Dziczyzna to mięso ekologiczne najwyższej jakości. Zwierzyna łowna żywi się wyłącznie naturalnymi produktami, stąd wyjątkowy smak i wartości zdrowotne mięsa. Warto pamiętać także, iż jest to mięso pochodzące od zwierząt wolnożyjących, dlatego jego zdobycie jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne niż w przypadku tradycyjnej hodowli. Wbrew pozorom cena dziczyzny nie odbiega jednak znacząco od cen innych rodzajów mięs, dlatego warto przynajmniej jednorazowo spróbować tej zdrowszej i smaczniejszej alternatywy dla zwykłej wołowiny czy wieprzowiny.

Fakt 5: Dziczyzna nie jest zarezerwowana na doniosłe uroczystości

Ze względu na fakt, iż kuchnia myśliwska rozwijała się najintensywniej za sprawą magnackich uczt, w dzisiejszych czasach wiele osób kojarzy dziczyznę jedynie z ozdobą szlacheckiego stołu, niezbędną podczas ceremonii organizowanych dla szlachty i wysokich urzędników. W XVI wieku mięso zwierzyny łownej było bowiem zarezerwowane wyłącznie dla najważniejszych osób w państwie. Dziczyzna będzie jednak odpowiednia na każdą okazję, zarówno na wykwintną kolację okolicznościową, jak i zwyczajnego grilla z przyjaciółmi.

W przypadku dziczyzny obawy budzi kwestia smaku, obróbki czy bezpieczeństwa mięsa. Strach ten jest jednak zupełnie bezpodstawny, gdyż każdy produkt tego typu dostępny na rynku jest odpowiednio przebadany. Dziczyzna jest również stosunkowo prosta w obróbce, uniwersalna i zdrowa.

Źródło: Kiszeczka.pl – wędliny domowe sklep

Related posts

Gaz płynny – możliwości zastosowania Propanu w gospodarstwie domowym

admin

Chemiczne czyszczenie stali nierdzewnej – na czym polega i czy jest bezpieczne?

admin

Zabierz ze sobą pasjonujące historie

admin