Pojęcie stocków w ekonomii pojawiło się dość niedawno, choć samo zjawisko nie jest nowe. Warto więc poznać definicje oraz możliwości, jakie daje taki zakup dla firm. W wielu przypadkach to możliwość odrobienia strat lub zwiększenia zysku sprzedawcy.
Stocki w gospodarce
Wszędzie gdzie następuje obrót towarami, mogą wystąpić zapasy niesprzedanych nadwyżek lub asortymentu sezonowego. Może być to powodem złego oszacowania popytu lub chybioną strategią działalności gospodarczej. W tym wypadku należy przeprowadzić kalkulację minimalizacji strat przez sprzedaż całego zapasu firmie zewnętrznej. Często są to wyspecjalizowane firmy prowadzące platformy sprzedaży takich stanów magazynowych z podziałem na kategorie. Jeżeli firma zdecyduje się na sprzedaż takiej zalegającej partii towaru, może dzięki takim działaniom skorygować stany magazynowe oraz przeznaczyć środki na inne cele.
Co zawierają stocki magazynowe
W skład takiej sprzedaży partii może wchodzić dowolny produkt. Stąd sprzedaż stocków odbywa się z podziałem na kategorie, aby klient mógł szybciej odnaleźć interesującą go ofertę. Asortyment może zawierać zarówno żywność, elektronikę, a nawet żywność. Ogólny stan produktów przeznaczonych do sprzedaży też jest dowolny. Ważne, aby wszystkie takie cechy i właściwości były opisane w ogłoszeniu. Można kupić towar od dowolnej firmy i z dowolnego magazynu. Przedsiębiorca może w ten sposób po niższych cenach kupić towar niedostępny kraju swojej działalności.
Oferty sprzedaży pojawiające się na rynku są tak różnorodne, że wymagają czasu na odnalezienie właściwej. Często są to towary specjalistyczne, które nie są przeznaczone do obrotu detalicznego. Można w krótkim czasie stać się posiadaczem jednorodnego towaru gotowego do odsprzedaży. Charakterystyczną cechą takich transakcji jest duży odsetek towarów oryginalnych i pochodzących od renomowanych producentów. Firmy takie cyklicznie wykonują sprzedaż zapasów z kolekcji sezonowych.
Po co kupować stocki magazynowe?
Jak zwykle sprzedaż determinuje popyt. Firmy kupują pakiety towarów z zapasów magazynowych, bo jest to dla nich opłacalne. Koszt organizacji dalszej sprzedaży nie jest wysoki i nadal pozwala na utrzymanie wysokiej marży sprzedawcy. Dzięki wspomnianym już platformom sprzedażowym łatwiej znaleźć towar poszukiwany na lokalnym rynku. Z racji tego, że jest to sprzedaż związana z czyszczeniem stanów magazynowych, to cena jest niższa niż cena detaliczna. W przypadku towarów nietypowych cenę można ustalać indywidualnie.
Nie bez znaczenia dla firm jest skala działalności przy organizacji dalszej sprzedaży. Łatwiej operować zamówieniami hurtowymi niż mnożyć koszty obsługi związanej z detalicznym handlem. Stałe zakupy na rynku stocków to możliwość zaopatrzenia się w dużą ilość wyrobów w krótkim czasie po niskich cenach. Stosując różne modele sprzedaży, zakupionych zapasów magazynowych można kreować przychody firmy jako pośrednika handlowego lub tworzyć własną sieć i prowadzić sprzedaż detaliczną. Często takie zakupy są dokonywane według zapotrzebowania odbiorców. W ten sposób pośrednik nie ponosi żadnego ryzyka finansowego, ponieważ towar wysyłany jest bezpośrednio do magazynu końcowego nabywcy. Handel i obrót stockami staje się kolejną formą handlu wyspecjalizowaną na łączeniu sprzedawcy z odbiorcą przez sieć pośredników poszukujących nowych ofert.
Warto wprowadzać w sieci dostaw towary pochodzące ze stocków. W ten sposób szybko można kupić dużo towaru dobrej jakości, na który znajdziemy nabywców w krótkim czasie. To również ciekawy sposób na zarabianie na marży pochodzącej z realizacji transakcji wykonywanej na firmy poszukujące konkretnych wyrobów.
Inspirowane: Maxx10group.pl – sprzedaż nadwyżek magazynowych