Komediowo.pl
Image default

Spedycja kontenerowa – postaw na sprawdzone rozwiązania

Wprowadzenie metalowych kontenerów do przewozu ładunków odmieniło branżę transportową. Obecnie transport kontenerowy przeważa na tle transportu z wykorzystaniem innych jednostek ładunkowych. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne ze względu na bezpieczeństwo przewożonych towarów, prostotę obsługi i dowolność ułożenia ładunku w kontenerze. Jak odbywa się transport kontenerowy i jakie ma zalety?

Czym jest transport kontenerowy?

Intensywny rozwój branży transportowej doprowadził do zastosowania metalowych kontenerów do przewożenia ładunków. Pojemniki te wykonane są ze stali i mają trwałą konstrukcję. W środku zazwyczaj mają zaczepy i haki a ich maksymalna ładowność z reguły sięga 25 ton. Dostępne są w różnych rozmiarach i dostosowane do transportowanej zawartości. Najbardziej popularny podział kontenerów obejmuje takie pojemniki, jak:

  • kontenery ogólnego zastosowania (20`, 40`),
  • kontenery z otwieranym dachem (20`OT, 40`OT),
  • kontenery HC (wysokie pojemniki do wielkogabarytowych ładunków – 40` HC),
  • kontenery chłodnicze, służące do przewożenia żywności (40` RF, 45`RF).

Na rynku znajdziemy również kontenery zbiornikowe, nazywane również cysternowymi, służące do przewozu cieczy i płynnych chemikaliów a także kontenery platformy wykorzystywane do transportu ładunków o dużej ciężkości i dużych gabarytach, które posiadają duże naciski punktowe.

Kontenery, które są wykorzystywane na całym świecie, muszą spełniać odpowiednie normy, przez co wszystkie są takie same – pozwala to na wypracowanie stałych schematów logistycznych. Transport kontenerowy jest obecnie bardzo elastycznym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób. Firmy zajmujące się spedycją kontenerową pomagają dobrać rodzaj kontenera do przewożonego ładunku, uwzględniając indywidualne potrzeby swojego klienta. Pojemniki mogą być transportowane wszelkimi środkami transportu – samochodami ciężarowymi, które mają naczepę kontenerową, koleją ze specjalnymi wagonami (platformy kontenerowe) a także kontenerowcami, czyli specjalnie zbudowanymi statkami morskimi i rzecznymi.

Jakie zalety ma transport kontenerowy?

Transport kontenerowy staje się coraz bardziej popularną formą przewożenia ładunków ze względu na swoje liczne zalety. Główną korzyścią płynącą z użycia kontenera jest gwarancja bezpieczeństwa przewożonego ładunku. W kontenerze można przewieźć każdy towar, zarówno stały jak i sypki, ponieważ pojemnik chroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również stanowi osłonę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Spedycja kontenerowa jest coraz częściej stosowana w transporcie międzynarodowym a także międzykontynentalnym. Swoje zastosowanie znajduje głównie w transporcie multimodalnym, ponieważ zdecydowanie usprawnia cały proces. Zastosowanie kontenera oznacza przede wszystkim oszczędność czasu – nie ma konieczności przechowywania i przeładowywania towaru, ponieważ wszystko znajduje się cały czas w jednym pojemniku. Również sam transport kontenera jest bardzo elastyczny, w trakcie przewozu można dowolnie zmieniać środek transportu, wykorzystując samochody ciężarowe, kolej czy też drogę morską i śródlądową.

Transport kontenerowy jest również najbardziej atrakcyjny cenowo na tle innych rozwiązań. Jest to wybór nie tylko najtańszy, ale także najszybszy, dzięki uproszczonej obsłudze całego procesu. Brak konieczności przeładowywania i możliwość wyboru dowolnego środka transportu sprawia, że w cały proces transportu zaangażowana jest mała ilość osób i sprzętów, co znacząco pozwala na obniżenie kosztów. Użycie specjalistycznego sprzętu do przemieszczania kontenera sprawia, że nie ma konieczności zatrudniania pracowników do ręcznego przeładowywania towarów, co również obniża koszty całego procesu.

Wybór spedycji kontenerowej w połączeniu z transportem multimodalnym daje najlepsze efekty. Te nowoczesne rozwiązania pozwalają na dużą oszczędność czasu i kosztów, co w branży transportowej jest kluczowe. Powierzenie całego procesu jednej firmie pozwala zlecającemu przewóz odczuć wyraźne korzyści z wyboru takiej metody, zdejmując odpowiedzialność za poszczególne etapy transportu.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

Related posts

Funkcjonalny i stylowy hotel pod Krakowem

admin

Plotery UV – jakie dają możliwości?

admin

W poszukiwaniu niekonwencjonalnych towarów, czyli skup stocków magazynowych

admin