Komediowo.pl
Image default

Pożyczki przy pracy na umowie o dzieło/zlecenie

Zatrudnianie pracowników w oparciu o umowy tymczasowe staje się coraz bardziej powszechne. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie dla pracowników, którzy nie mogą w pełni korzystać ze świadczeń ZUS. Stwarza to również pewne komplikacje przy zawieraniu pożyczek. Brak umowy o pracę na czas nieokreślony może być przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. Czy zatem osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło, mogą liczyć na otrzymanie pożyczki?

Umowy tymczasowe, a kredyt w banku

Banki najchętniej udzielają kredytu osobom ze stałym i pewnym źródłem dochodu. Z tego też względu wnioski osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony zazwyczaj są rozpatrywane pozytywnie. W tym celu należy wykazać zaświadczenie o zarobkach. Nieco inaczej wygląda to w przypadku potencjalnych kredytobiorców, których dochód jest niepewny, a tak właśnie postrzegane są osoby zatrudnione w oparciu o umowy tymczasowe. Umowa o zlecenie lub o dzieło nie daje gwarancji dłuższego zatrudnienia, dlatego też występować może duże ryzyko niespłacenia zaciągniętej podwyżki z uwagi na przerwanie ciągłości dochodów. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których umowa tymczasowa nie stanowi przeszkody w otrzymaniu pożyczki bankowej. Kluczowe znaczenie ma wówczas wysokość zarobków oraz okres zatrudnienia, który powinien wynosić przynajmniej 12 miesięcy (niekiedy minimalny okres zatrudnienia brany pod uwagę przez banki to 24 miesiące).

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie kopii rocznego zeznania podatkowego, złożonego w poprzednim roku. W celu weryfikacji potrzebna będzie także aktualna umowa o pracę, o dzieło lub zlecenie. Niekiedy pojawić mogą się dodatkowe wymagania, ustalane indywidualnie przez banki. Niestety, zatrudnienie na umowę tymczasową w okresie poniżej 12 miesięcy przeważnie wiąże się z odmową przyznania pożyczki. Co zatem można zrobić w sytuacji, gdy niezbędne jest uzyskanie zastrzyku gotówki? W takim przypadku trzeba zgłosić się do parabanków i skorzystać z oferty chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek. Niektóre z tego rodzaju firm proponują klientom także pożyczki długookresowe. Kto właściwie może skorzystać z takiej oferty?

Pożyczki krótkoterminowe – na czym to polega?

Instytucje pozabankowe mają do zaproponowania swoim klientom pożyczki krótkoterminowe. Udzielane są zazwyczaj na mniejsze kwoty i na krótszy okres. Pożyczyć można w ten sposób od 50 zł do nawet kilku tysięcy. Spłata powinna nastąpić w przeciągu 30 dni, chociaż zdarza się, że pożyczka udzielana jest na dłuższy okres. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą skorzystać z pożyczki bankowej bądź nie chcą wypełniać licznych formalności, a gotówki potrzebują na już. Do kogo jest ono skierowane? W związku z tym, że np. Wonga nie wymaga okazania dokumentów dotyczących formy zatrudnienia, skorzystać mogą z nich również osoby zatrudnione na umowę o dzieło i zlecenie. W tym przypadku nie stanowi to żadnego problemu, podobnie jak wysokość ich zarobków. Całość formalności ograniczona zostaje do niezbędnego minimum, dlatego proces udzielenia pożyczki jest bardzo krótki, dzięki czemu pieniądze można uzyskać jeszcze w dniu złożenia wniosku. Z tej informacji ucieszą się zwłaszcza freelancerzy, którzy często zatrudnieni są na umowę o dzieło i mimo wysokich zarobków, nie mogą skorzystać z pożyczki bankowej.

Pożyczka krótkoterminowa, a ratalnaPożyczka krótkoterminowa, a ratalna

W ofercie instytucji pozabankowych znaleźć można nie tylko pożyczki krótkoterminowe, ale i ratalne, co oznacza, że możliwe jest uzyskanie większej sumy. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy wypełnić specjalny formularz i potwierdzić dane osobowe. Pożyczka krótkoterminowa nie wymaga sprawdzania kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej, jednak w przypadku pożyczki ratalnej, firma pozabankowa zweryfikuje informacje o nim w BIK, a także w biurach informacji gospodarczej. Nadal jednak zatrudnienie w oparciu o umowę tymczasową nie stanowi większego problemu.

Osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie mogą mieć trudności z pozyskaniem pożyczki w banku. Z myślą o nich powstały instytucje pozabankowe, oferujące tzw. pożyczki krótkookresowe. Daje im to szansę na szybkie uzyskanie potrzebnych pieniędzy. Skorzystać mogą także z pożyczki ratalnej, która zazwyczaj wiąże się z większą kwotą. To dobre rozwiązanie w przypadku nagłych kłopotów finansowych.

Related posts

Slim VAT czyli kolejne zmiany dla firm

admin

3 pomysły na deser podczas uroczystej kolacji

admin

Wejdź pewnie na rynek pracy. Jak zwiększyć swoje kwalifikacje tuż po maturze?

admin