Komediowo.pl
Image default

Liczba FAO kukurydzy – co oznacza?

Wraz ze zbliżającym się terminem wysiewu kukurydzy warto pamiętać o tym, by zweryfikować materiał siewny, co pozwoli na rozdysponowanie odmian na obszarze całego gospodarstwa. Jak tego dokonać? Warto zapoznać się z oznaczeniami umieszczonymi na opakowaniu materiału siewnego. Wiedząc, co znaczą poszczególne oznaczenia, uda Ci się dobrać tę mieszankę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Jak odczytywać FAO kukurydzy?

Liczba FAO pozwala na określenie wczesności poszczególnych odmian kukurydzy. Zdefiniowana za pomocą systemu oznaczeń cyfrowych nie wymaga żmudnego poszukiwana specyfiki odmiany. Wystarczy znać odpowiednie widełki, by wiedzieć, kiedy możliwe będą zbiory. W tym międzynarodowym wskaźniku wczesności wyróżniamy następujące przedziały:

  • Odmiany wczesne, dla których FAO wynosi do 220,
  • Odmiany średnio wczesne, dla których FAO wynosi pomiędzy 230-250,
  • Odmiany średnio późne, dla których FAO wynosi między 260-290,
  • Odmiany późne, dla których FAO wynosi powyżej 300.

Liczba FAO kukurydzy pozwala na dobranie nasion odpowiadających warunkom atmosferycznym panującym na określonym obszarze. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której plony nie osiągnęłyby wymaganej dojrzałości.

Dobierz odpowiednie ziarna do uprawy

Planując wysiew kukurydzy, należy w szczególności zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Inny dobór będzie wskazany na kiszonkę, inny z kolei z przeznaczeniem na zielonkę.

Gospodarstwa położone na obszarach o niższej sumie temperatur pozwolą na efektywne uprawianie kukurydzy na kiszonkę. Dzieje się tak, ponieważ kiszonkę należy zbierać w chwili, gdy roślina uzyska poniżej 35% zawartości masy suchej. Wówczas ziarno znajduje się na etapie dojrzałości woskowej i zawierają około 45% wody.

Uprawa kukurydzy na kiszonkę sprawdzi się szczególnie na północy Polski. FAO kukurydzy powinno się mieścić w przedziale 240-250. Taki dobór nasion pozwoli uzyskać wysokie plony, które sprawdzą się do produkcji wysokoenergetycznej paszy dla bydła.

Planując uprawę zielonki, należy pamiętać o tym, że najlepsze plony uzyskasz, gdy kukurydza znajdzie się na etapie dojrzałości mlecznej kukurydzy. Wówczas ziarno znajdować się będzie w początkowym stadium rozwoju. Należy przy tym pamiętać, że pasza pozyskania z zielonki wyróżnia się niższą wartością. Zielonka sprawdzi się w przypadku uprawy biogazów. Z uwagi na swoje przeznaczenie i wymagania zielonka najczęściej wybierana jest przez rolników posiadających gospodarstwo w województwie zachodniopomorskim, a FAO kukurydzy może być nawet wyższe niż 250.

Jak wybrać najlepsze ziarna kukurydzy?

Zastanawiasz się, jak dobrać najlepsze nasiona kukurydzy? Cena z pewnością nie powinna stanowić głównego kryterium. Zwykle za najwyższe jakościowo nasiona trzeba będzie zapłacić więcej, jednak wówczas zyskasz gwarancję, że Twój wysiew zapewni Ci odpowiednie plony. Wybieraj tylko te nasiona, które przeszły szereg badań, zarówno tych oficjalnych rejestrowych, jak również porejestrowych zalecanych przez hodowców.

Odpowiednio przeprowadzone badania prowadzone są na wielu polach, w różnorodnych warunkach glebowych i klimatycznych, przez co uzyskane wyniki są w pełni miarodajne.

Related posts

Przewóz farmaceutyków – o czym trzeba pamiętać?

admin

Na co możesz liczyć korzystając ze spedycji kontenerowej

admin

Co otworzyć w małej miejscowości? 3 pomysły na firmę w małym mieście

admin