Komediowo.pl
Image default

Kto może zostać alpinistą przemysłowym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w zasadzie każdy. Trzeba jednak spełniać odpowiednie wymagania, które są stawiane chętnym do podjęcia wszelkich prac na wysokościach. Przede wszystkim trzeba przejść pozytywnie badanie lekarskie przed rozpoczęciem pracy. Tutaj warto zaznaczyć, że nie obędzie się bez wizyty u kilku specjalistów: laryngologa, okulisty i neurologa. Oczywiście każda placówka, która wydaje zaświadczenia lekarskie o dopuszczeniu pracownika do wykonywania prac powyżej trzech metrów, ma zatrudnionych lekarzy z poszczególnych dziedzin. Raczej nie trzeba się przejmować, że będziemy musieli jeździć po kilku zakładach opieki zdrowotnej. Po uzyskaniu zaświadczenia teoretycznie można rozpocząć pracę u nowego pracodawcy, czy też na nowym stanowisku pracy. Jednak bez odpowiedniego przygotowania, zapoznania ze sprzętem i specyfiką pracy na wysokościach, może to być stanowczo utrudnione.

Kursy i szkolenia

Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z wykonywaniem zawodu alpinisty przemysłowego powinien rozważyć możliwość wzięcia udziału w szkoleniu przygotowującym do zawodu. Specyfika tej pracy – jak każdej innej – wymaga zaznajomienia się z warunkami w jakich przyjdzie nam pracować. Do podstawowych narzędzi, które będziemy wykorzystywać można zaliczyć: uprząż asekuracyjną, linę statyczną, przyrząd zjazdowy i asekuracyjny, kask, karabinki, taśmy (tak zwana lonża) oraz rzadziej wykorzystywane przyrządy zaciskowe. To oczywiście nie wszystko, ale na dobry początek wystarczy.

Kursy wspinaczkowe są dobre dla ogólnego zapoznania się ze sprzętem. Jednak specyfika pracy jest całkowicie inna. We wspinaczce głównie chodzi nam o wchodzenie do góry, natomiast alpinista przemysłowy przede wszystkim pracuje w zjeździe. Rzadko kiedy zdarza się podchodzić po linie, choć takie sytuacje nie są wykluczone. Jeśli nie wiążesz swojej przyszłości ze zdobywaniem szczytów, to proponuję inny rodzaj kursów.

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym na świecie systemem jest IRATA. Jest to trzystopniowy proces kształcenia. Zaczynasz od poziomu pierwszego i po kursie i egzaminie musisz przepracować określoną liczbę godzin jako alpinista przemysłowy. Tylko w taki sposób jest możliwe podjęcie kursu i podejście do egzaminu na wyższy stopień. Kurs jest bardzo szczegółowy i profesjonalnie przeprowadzony, a certyfikat ukończenia go pozwala na prace praktycznie w każdym zakątku świata. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to funkcjonuje tam system SPRAT. Jest zbliżony pod wieloma względami do IRATA, natomiast pozwala on na pracę i ma znaczenie w zasadzie tylko w granicach USA. Jeśli nie wiążesz swojej przyszłości tylko z tym miejscem, to lepszym rozwiązaniem będzie właśnie IRATA. Oczywiście to nie jedyne znane i rozpoznawalne systemy szkoleń. Są jeszcze takie federacje jak ANETVA, FISAT, SOFT, IRAANZ, SAIRAA, RAFAA, a także nasza polska OTDL.

Organizacja Techników Dostępu Linowego – tak brzmi pełna nazwa firmy, która prowadzi w naszym kraju szkolenia dla alpinistów przemysłowych. Podobnie jak IRATA i SPRAT, posiada trzystopniowy poziom kształcenia. Jeśli chodzi o certyfikat wystawiany przez tę organizację, to ma on zastosowanie w zasadzie tylko w naszym kraju. Warto więc przemyśleć gdzie zamierzamy pracować na wysokościach.

Kursy specjalistyczne

Coraz częściej można spotkać firmy, które specjalizują się w wąskiej dziedzinie prac alpinistycznych. Oczywiście spora część nadal skupia swoje działania na pracach malarskich, czy myciu okien. W takim wypadku umiejętność korzystania z pędzla, wałka, oraz akcesoriów do mycia okien będzie niezbędna. Jeśli jednak mamy uprawnienia elektryczne, spawalnicze, czy ogólnobudowlane – nasza wartość na rynku pracy zdecydowanie wzrasta.

Podsumowanie

Podstawą do rozpoczęcia pracy jako alpinista przemysłowy jest dobry stan zdrowia. Warto podjąć szkolenie według uznanych systemów, takich jak IRATA, SPRAT, czy OTDL. To zdecydowanie ułatwi podjęcie pracy na tym stanowisku. Jeśli masz dodatkowe atuty, jesteś wyszkolony w innym zawodzie, to możesz się okazać bardziej pożądanym pracownikiem. Natomiast jeżeli chcesz się ograniczyć do prac takich jak mycie okien, malowanie, czyszczenie powierzchni myjką ciśnieniową, piaskowanie – wtedy wszystkiego nauczysz po podjęciu pracy.

Related posts

Bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie – kto powinien mieć dostęp do dokumentacji?

admin

Co wpływa na skuteczność windykacji?

admin

Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – co to jest? Jak przebiega i jakie przepisy je regulują?

admin