Komediowo.pl
Image default

Jaki język programowania warto poznać jako pierwszy Podpowiadamy!

Programowanie to niewątpliwie zawód z przyszłością, o czym świadczą liczne prognozy i statystyki. Pokazują one skalę zjawiska niedoboru specjalistów IT, które z roku na rok stale się powiększa.

Z tego powodu wielu ludzi podejmuje decyzję o nauce programowania skuszeni wizją ogromnych zarobków. Nawet Junior Developerzy mogą liczyć na wypłaty mocno przekraczające średnią krajową.

Wbrew pozorom programowanie na poziomie pozwalającym na pierwszą pracę nie wymaga wieloletniej praktyki na uczelniach wyższych. Coraz więcej firm organizuje nawet darmowe bootcampy, na których uczestnicy mogą sprawdzić, czy programowanie jest zajęciem dla nas. Bardzo często po takim kursie można od razu znaleźć zatrudnienie. Firmy po przyjęciu nowego specjalisty cały czas dbają o jego rozwój i naukę.

Aby jednak przejść do nauki programowania trzeba dokładnie zweryfikować nasze preferencje. Warto również zastanowić się, w jakim celu będziemy wykorzystywali zdobytą wiedzę.

Strony internetowe

Jeżeli celem początkującego programisty jest tworzenie stron internetowych lub modyfikacja gotowych rozwiązań (WordPress, Joomla itp.) najlepszym językiem może okazać się PHP. Jego przejrzystość i prostota sprawia, że język ten może być idealnym wyborem dla początkującego programisty. Warto wspomnieć, że jest on jednym z najbardziej powszechnych języków używanych w internecie, dlatego tak wielu pracodawców poszukuje programistów PHP.

Aplikacje stacjonarne i aplikacje mobilne na Androida

Stawiając sobie za przyszłościowy cel tworzenie aplikacji mobilnych na Androida lub aplikacji warto wybrać język Java do nauki. Warto jednak wspomnieć, że Javę wykorzystuje się również do tworzenia bardzo różnorodnych rozwiązań. Za pomocą tego języka można nawet programować gry komputerowe, czy urządzenia przenośne.

Jeżeli natomiast chodzi o samą naukę Javy to jest ona bezkonkurencyjna w porównaniu z innymi językami. Dzieje się tak za sprawą rozbudowanej społeczności. W internecie można znaleźć ogromną ilość zarówno darmowych, jak i płatnych kursów programowania w Javie. Warto wspomnieć, że programiści Java mogą liczyć również na największe zarobki wśród języków programowania.

Zyskujący na popularności JavaScript

Przeglądając oferty pracy na portalach ogłoszeniowych można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na specjalistów sprawnie poruszających się w środowisku JavaScript. Język ten to jeden z głównych sposobów kodowania Front End Developerów. Wraz ze znajomością HTML i CSS tworzy bardzo atrakcyjny pakiet programistyczny. JavaScript na stronach internetowych służy do tworzenia różnego rodzaju interakcji z użytkownikiem bez przeładowywania strony, czy ciekawych efektów wizualnych.

W JavaScript można bez problemu programować różnego rodzaju aplikacje webowe. Język ten został wykorzystany np. do stworzenia popularnych Dokumentów czy Arkuszy Google.

Cechą charakterystyczną JavaScript jest ogromna biblioteka gotowych rozwiązań oraz społeczność chętnie udzielająca pomocy i wskazówek, a także duża ilość darmowych, jak i płatnych kursów online.

Podsumowanie

Istnieje o wiele więcej języków programowania, które powszechnie wykorzystuje się w sektorze IT. Mnogość rozwiązań sprawia, że nie można jednoznacznie określić, jaki język będzie idealny na pierwszy, jednak biorąc pod uwagę osobiste oczekiwania i cele w programowaniu, wybór może stać się bardziej ułatwiony. Warto jednak chociaż poznać, na czym polega każdy język, aby mieć porównanie, dzięki któremu można określić, jaki język najbardziej nam odpowiada. Należy jednak pamiętać, że nauka programowania to proces, który nigdy się nie kończy i zawsze można nauczyć się jeszcze więcej.

Inspirowane: Teamquest.pl – web developer praca

Related posts

Chemiczne czyszczenie stali nierdzewnej – na czym polega i czy jest bezpieczne?

admin

Pożyczki przy pracy na umowie o dzieło/zlecenie

admin

Spedycja kontenerowa – postaw na sprawdzone rozwiązania

admin