Księgowy spełnia bardzo ważne zadanie w firmie. Odpowiada on za właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa, a także nadzorowanie rozliczeń z kontrahentami i Urzędem Skarbowym. Dlatego wybór odpowiedzialnej za te czynności osoby należy przeprowadzić bardzo starannie, ponieważ ewentualne błędy mogą mieć bardzo poważne konsekwencje finansowe. Na jakie cechy i umiejętności warto szczególnie zwrócić uwagę przy rekrutacji?
Jakie wykształcenie powinien mieć księgowy?
Podstawową kwestią jest wykształcenie i doświadczenie kandydata. Wymaganym standardem jest ukończenie studiów wyższych o specjalności rachunkowość. Poza tym mile widziane są wszystkie dodatkowe kursy i szkolenia. Co do doświadczenia, oczywiście im jest ono większe, tym lepiej, ale istotne jest również zwrócenie uwagi na bardziej szczegółowe informacje. Warto dokładnie przyjrzeć się stanowiskom pracy w CV i opisowi zadań realizowanych przez kandydata.
Doświadczenie dopasowane do środowiska pracy
Analizując historię zatrudnienia kandydata, powinniśmy zwrócić uwagę na jej zgodność z zadaniami, jakie będą należały do obowiązków księgowego. Na przykład w firmie, która prowadzi interesy również za granicą, istotna będzie znajomość nie tylko krajowych zasad rachunkowości, ale również tych używanych międzynarodowo. Z tego powodu takie przedsiębiorstwo w procesie rekrutacji powinno skupić się na kandydatach, którzy pracowali już na podobnych stanowiskach. Po osobach z takim doświadczeniem można spodziewać się także odpowiedniego poziomu znajomości języków obcych.
Certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę
Jeżeli szukamy doświadczonego księgowego, dobrze orientującego w przepisach międzynarodowych, to warto wiedzieć, że jednym z najbardziej prestiżowych certyfikatów uznawanych na całym świecie jest dyplom ACCA. To bardzo wymagający program, który składa się z serii kilkunastu egzaminów, a jego ukończenie może zająć nawet 2,5-4 lat. W Polsce cieszący się uznaniem system certyfikacji zawodowej prowadzi między innymi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Ma on cztery kolejne poziomy: księgowy, specjalista ds. rachunkowości, główny księgowy i dyplomowany księgowy.
Znajomość programów księgowych
Ważną umiejętnością, którą powinni posiadać księgowi, jest obsługa profesjonalnego oprogramowania księgowego, takiego jak Symfonia czy SAP. Podczas procesu rekrutacji warto również zwrócić uwagę na dobrą znajomość pakietu Microsoft Office, a przede wszystkim Excela. Ten ostatni program jest często używany przez pracowników biurowych, ale w przypadku księgowych konieczna jest jego znajomość w stopniu bardziej zaawansowanym.
A może biuro rachunkowe?
Wielu przedsiębiorców, rozważając zatrudnienie księgowego, zastanawia się, czy nie lepiej skorzystać z innego rozwiązania – usług profesjonalnego biura rachunkowego. Po zawarciu odpowiedniej umowy przejmie ono całość obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości w firmie. Można wymienić kilka zalet skorzystania z takiego rozwiązania. Często okazuje się ono tańsze niż zatrudnienie samodzielnego księgowego. Dodatkowo w takim biurze można skorzystać z pomocy księgowych posiadających różne specjalizacje. Wynika to z efektu skali: obsługując wiele przedsiębiorstw jednocześnie, dla biura opłacalne jest zatrudnianie ekspertów nawet z niszowych dziedzin. Samodzielne zatrudnienie takiego specjalisty ma sens tylko w bardzo dużych firmach, w mniejszych nie miałby on wystarczająco dużo pracy.
Źródło: Mddp-outsourcing.pl – elektroniczne sprawozdania finansowe