Komediowo.pl
Image default

Fosforan paszowy – jakie ma znaczenie przy żywieniu trzody?

Fosforan jednowapniowy stanowi istotny dodatek do paszy przeznaczonej dla trzody chlewnej. Pozwala na uzupełnienie i zbalansowanie proporcji wapnia i fosforu dostarczanego zwierzętom. Istotna jest nie tylko ich ilość w paszy, ale również wzajemne proporcje oraz przyswajalność. Oba te pierwiastki mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zdrowia zwierząt, wpływając zarówno na budowę kości, jak i przebieg wielu istotnych procesów metabolicznych. Jakie korzyści przynosi stosowanie fosforanu paszowego w żywieniu trzody?

Znaczenie wapnia i fosforu w karmieniu trzody

Poza makroskładnikami energetycznymi i budulcowymi, istotnym składnikiem pasz dla trzody są właściwe ilości składników mineralnych. Do najważniejszych z nich zalicza się wapń i fosfor. Oba z tych pierwiastków odgrywają kluczową rolę w tworzeniu kośćca, stąd też ich niedobory prowadzić mogą do spowolnionego wzrostu i krzywicy u prosiąt bądź osteomalacji (łamliwości kości) u dorosłych tuczników.

Rola fosforu jest jeszcze bardziej złożona. Poza procesami kostnienia, uczestniczy on również w procesach metabolicznych, przemianach kwasów nukleinowych, transporcie międzykomórkowym, a także utrzymaniu równowagi kwasowo- zasadowej. Przy zbyt niskiej zawartości fosforu w paszy, u trzody obserwuje się rozmaite problemy zdrowotne, mające znaczny wpływ na rozwój i wzrost zwierząt. Dochodzi do utraty apetytu, co prowadzić może do anemii i zahamowania przybierania na wadze, przy jednoczesnym osłabieniu układu mięśniowego. Niedobór fosforu wpływa również negatywnie na funkcje rozrodcze zwierząt.

Korzyści ze stosowania fosforanu paszowego

Pasze wykorzystywane w karmieniu trzody mogą mieć różną dostępność i przyswajalność wapnia i fosforu. Stosowanie fosforanu paszowego jako dodatku do regularnego karmienia zwierząt pozwala zbalansować proporcje obu tych składników i zapewnić ich odpowiednią ilość. Pozwala to unikać problemów zdrowotnych zwierząt, mających bezpośrednie przełożenie na opłacalność hodowli. Dzięki zastosowaniu fosforanu paszowego zwierzęta nie mają problemów z apetytem, wchłanianiem składników odżywczych, ani rozwojem układu kostnego i mięśniowego. Nie dochodzi u nich również do łamliwości kości, która stanowi poważny problem w przemyśle przetwórczym. Złamania kości (głównie kręgosłupa) w półtuszach prowadzą do wybroczyn, obniżających wartość mięsa.

Stosowanie fosforanu paszowego jest inwestycją w zdrowie zwierząt, a tym samym w zwiększenie opłacalności hodowli. Prawidłowa podaż niezbędnych mikroelementów pozwala uniknąć wielu chorób okresu wzrostu oraz problemów z systemem kostnym u zwierząt dorosłych. Mniej problemów zdrowotnych to niższe koszty ewentualnego leczenia i opieki weterynaryjnej i mniejsze straty spowodowane łamliwymi kośćmi podczas procesów przetwórczych mięsa.

Related posts

System rurowy do przesyłu surowców sypkich – jak jest zbudowany?

admin

Kupujemy mieszkanie w czasach pandemii – kilka faktów

admin

Transport drogowy w Europie – największe wyzwania

admin