Komediowo.pl
Image default

Automatyzacja w hodowli drobiu – ścielarka do kurnika

Słoma to surowiec, który wykorzystywany jest w niemal każdym gospodarstwie rolnym. Decydują o tym niskie koszty, a także jej wielofunkcyjność. Możesz używać jej jako surowca do celów energetycznych lub jako ściółki  (zarówno w hodowli zwierząt, jak i uprawie roślin). Jeśli jesteś hodowcą drobiu, przyda Ci się nowoczesne urządzenie, które sprawi, że ścielenie słomą będzie bardziej wydajne.

Dlaczego ścielenie słomą jest tak ważne w hodowli drobiu?

Ściółkowanie sprawdza się zarówno w hodowli drobiu, jak i innych zwierząt (bydła i trzody). Zapewnienie właściwego podłoża jest bardzo ważne ze względu na to, że wchłania ono wodę pochodzącą z poideł, a także substancje z odchodów. Dzięki temu pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, poziomu wilgotności i czystości, a tym samym zmniejsza ryzyko chorób. Jednak, aby ściółka spełniała wszystkie te funkcje, musisz dbać o jej regularną wymianę.

Stosowanie ściółki ze słomy niesie za sobą wiele zalet, dlatego jest to metoda znana od lat. Jednak jakiś czas temu ściółkowanie pochłaniało zdecydowanie więcej czasu. Obecnie, dzięki nowoczesnym maszynom jest mniej czasochłonne. W związku z tym, jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, warto przemyśleć kwestię zakupu dobrej jakości ścielarki do kurnika.

Ścielarka do słomy – maszyna, która sprawi, że praca na gospodarstwie będzie bardziej wydajna

Dlaczego warto zainwestować w ścielarkę do kurnika? Jest to maszyna bardzo pomocna, wszędzie tam, gdzie niezbędna jest regularna wymiana ściółki. Jeśli masz hodowlę drobiu, z pewnością wiesz, że zmiana podłoża jest jedną z ważniejszych czynności. Wilgotna ściółka przestaje spełniać swoje zadanie, a wręcz może stać się siedliskiem bakterii, grzybów, pleśni i zwiększać ryzyko chorób ptactwa. To przekłada się na efektywność ekonomiczną Twojej hodowli.

Ścielarka do słomy znacznie usprawnia proces regularnej wymiany podłoża. Nie możesz z niego zrezygnować, ale warto zainwestować w maszynę, która sprawi, że będzie to czynność pochłaniająca mniej czasu i energii. Dzięki ścielarce potniesz słomę na mniejsze kawałki, co jest istotne ze względu na to, że zwiększa jej zdolność do wchłaniania wody. Poza tym odpowiednie przygotowanie surowca sprawia, że dościelanie możesz wykonywać rzadziej. Wiążę się to z dużą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Za pomocą nowoczesnej ścielarki możesz sprawnie rozrzucić w kurniku pociętą słomę lub postawić na inne rozwiązanie – ścielenie peletem. Jest to rozdrobniona słoma, która została poddana granulowaniu. Taka ściółka ma niezwykle istotną zaletę – ma kilkukrotnie większą zdolność do pochłaniania wilgoci w porównaniu do pociętej słomy.  Jest to kolejny aspekt, który decyduje o większej wydajności Twojej pracy.

Ścielarkę wykorzystasz nie tylko do rozrzucania pociętej słomy czy peletu. Z pomocą tej wielofunkcyjnej maszyny możesz rozścielać również preparaty służące do pielęgnacji podłoża (m.in. wióry drewniane, wapno hydratyzowane) oraz inne materiały.

Related posts

Plotery UV – jakie dają możliwości?

admin

Bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie – kto powinien mieć dostęp do dokumentacji?

admin

Na co możesz liczyć korzystając ze spedycji kontenerowej

admin