Komediowo.pl
Image default

Zakrzepica żylna – cichy zabójca, który pojawia się bez uprzedzenia

Zakrzepica żylna bywa potocznie określana mianem „cichego zabójcy”, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Niestety zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może mieć bardzo groźne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Szacuje się, że każdego roku prawie 100 tys. Polaków zgłasza swojemu lekarzowi objawy charakterystyczne dla tej choroby. Zwykle są to kobiety, które częściej niż mężczyźni cierpią na zakrzepicę żylną. Jakie są pierwsze objawy zakrzepicy i jak ją leczyć?

Na początku zakrzep w nodze

Zakrzepica żylna polega na tworzeniu się w naczyniach krwionośnych przeszkód w postaci zakrzepów uniemożliwiających prawidłowy przepływ krwi. W większości przypadków rozpoczyna się ona w żyłach umiejscowionych w mięśniach łydek. Wraz z rozwojem choroby zakrzepica może wędrować ku górze do żył znajdujących się na udzie, a w rzadkich przypadkach może rozwinąć się nawet w żyłach miednicy lub jamy brzusznej. Nieleczona zakrzepica może prowadzić do oderwania się skrzepów krwi od niektórych żył, a w konsekwencji do ich wędrówki wraz z prądem krwi w kierunku płuc, a także serca. Zakrzepica żylna wówczas staje się przyczyną zatorowości płucnej, która często przebiega bezobjawowo, przez co osoby chore dowiadują się o niej przy przeprowadzaniu innych badań. Zakrzepica może występować jako:

  • zakrzepica żył głębokich – zakrzepy krwi występuje w dolnych kończynach;
  • zakrzepica żył powierzchniowych – często współistnieje z żylakami na łydkach;
  • zatorowość płucna – zwężenie lub zamknięcie tętnicy płucnej jest spowodowane oderwanym skrzepem;
  • zakrzepica żył wątrobowych – stan, który objawia się krzepnięciem krwi w żyłach wątroby;

Zakrzepica żylna jest poważną chorobą, której nie warto bagatelizować.

Czynniki ryzyka

Zakrzepica żylna przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, dlatego żeby zapobiec powstaniu skrzepów krwi w układzie krwionośnym, warto poznać czynniki ryzyka sprzyjające tej groźnej chorobie. Zakrzepica żylna najczęściej dotyka osoby starsze, które przekroczyły 40 rok życia. Ryzyko zachorowania niejako rośnie naturalnie. W końcu, im jesteśmy starsi, tym częściej dotykają nas choroby układu krążenia, a dodatkowo mamy coraz mniej ruchu. W efekcie krew w żyłach płynie wolniej i jej zastój w kończynach jest bardziej prawdopodobny. Na zakrzepicę żylną narażone są również osoby często jeżdżące samochodem, podróżujące samolotem, a także pacjenci w szpitalach po zabiegach, zwłaszcza ortopedycznych i onkologicznych. W pozycji siedzącej lub leżącej krew w kończynach dolnych krąży wolniej, co sprzyja powstaniu zakrzepów krwi. By krew płynęła wartko żyłami do serca potrzebny jest ruch mięśni. Do innych czynników sprzyjających powstaniu zakrzepicy żylnej należą:

  • ciąża;
  • otyłość:
  • palenie papierosów;
  • uszkodzenie ściany naczynia żylnego, np. podczas urazu, zabiegu;
  • zakładanie nogi na nogę w czasie siedzenia;
  • żylaki;
  • dieta bogata w cukry i tłuszcze;
  • noszenie zbyt ciasnych ubrań;
  • przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych.

Zakrzepica objawy

Pierwszym charakterystycznym objawem zakrzepicy żylnej jest gwałtowny ból w łydce, który często bywa mylony ze skurczem mięśni. Jednak w odróżnieniu od zwykłego skurczu ból spowodowany zakrzepicą nie tylko nie ustępuje, ale wręcz nasila się, zwłaszcza przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. Do innych typowych objawów zakrzepicy żylnej można zaliczyć:

  • obrzęk kończyny;
  • zasinienie lub zaczerwienienie skóry w danym miejscu;
  • stan podgorączkowy;
  • bolesne stwardnienie żyły;
  • napięcie skóry.

Zakrzepica leczenie

Sposób leczenia zakrzepicy żylnej uwarunkowany jest przede wszystkim stopniem zaawansowania choroby oraz miejsca, w którym występuje. Jeżeli pacjent wcześniej nie zmagał się z tą chorobą to do leczenia trwającego zwykle trzy miesiące wystarczą jedynie środki farmakologiczne. W takiej sytuacji chorzy na zakrzepicę muszą przyjmować zastrzyki z heparyną oraz doustne środki przeciwzakrzepowe. Popularne jest również stosowanie pończoch uciskowych lub pończoch kompresyjnych. Niestety w cięższych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie operacji, która ma na celu wprowadzeniu do wnętrza żyły specjalnego filtra wychwytującego zakrzepy.

centrumflebologii.pl – owrzodzenie żylakowe

Related posts

Olej z czarnuszki – właściwości dla skóry

admin

Jaki jest cel kursów dla ratowników medycznych?

admin

Wkłady koronowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

admin