Komediowo.pl
Image default

Wkłady koronowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Medycyna nieustannie się rozwija, proponując coraz bardziej nowoczesne rozwiązania dla pacjentów. Nie inaczej jest w dziedzinie stomatologii, gdzie mnogość metod leczenia może przyprawić o zawrót głowy. Wkłady koronowe to nowoczesne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może zastąpić tradycyjne wypełnienia ubytków.

Wkłady koronowe – co to jest?

Wkłady koronowe to porcelanowe lub kompozytowe elementy, które uzupełniają ubytki w zębie. Są one stosowane do leczenia zębów bocznych, a więc przedtrzonowców i trzonowców. Przydatne są w szczególności przy leczeniu zębów z dużymi ubytkami i mogą być stosowane także po leczeniu kanałowym. Każdy element jest wykonywany indywidualnie na zamówienie w pracowni protetycznej i jego kolor jest dopasowywany do koloru zęba pacjenta. Przed leczeniem stomatolog wykonuje odcisk powierzchni ubytku przy pomocy plastycznej masy, zakłada tymczasowe wypełnienie, a na kolejnej wizycie usuwa je i umieszcza gotowy wkład koronowy.

Wkład inlay

Jest wykorzystywany w przypadku ubytków znajdujących się pośrodku powierzchni żującej zęba. Wkład musi przynajmniej z dwóch stron kontaktować się z naturalną koroną zęba.

Nakłady onlay i overlay

Nakłady są stosowane, gdy mamy do czynienia z większymi ubytkami obejmującymi większość bądź też całą górną powierzchnię korony zęba. W takim wypadku odtwarzana jest nie tylko powierzchnia żująca zęba, jak ma to miejsce w przypadku wkładów inlay, ale także guzki zęba. Nakład onlay obejmuje powierzchnię żującą oraz część guzków, natomiast overlay obejmuje część żującą, całe guzki oraz część powierzchni bocznej korony zęba, przez co kontaktuje się z sąsiadującymi zębami.

Zalety wkładów koronowych

Wkłady i nakłady koronowe mają niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim są trwalszym rozwiązaniem niż tradycyjne wypełnianie ubytków plombą, są twardsze i bardziej odporne na ścieranie, a także urazy mechaniczne. Ich trwałość jest z reguły dłuższa o kilka lat w porównaniu z wypełnieniem tradycyjnym. Zabezpieczają również ząb przed nawrotem próchnicy i wzmacniają go. Są idealnie dopasowane do ubytku oraz wiernie odtwarzają anatomiczne struktury powierzchni zęba. Dzięki temu siły mechaniczne działające na ząb podczas gryzienia i żucia rozkładają się bardziej równomiernie. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku bardzo dużych ubytków zęba – ząb jest wtedy bardziej narażony na wszelkie uszkodzenia i urazy mechaniczne, którym zapobiegają dobrze dopasowane wkłady i nakłady koronowe.

Dzięki temu, że każdy wkład koronowy jest indywidualnie wykonywany przez protetyka, a następnie dopasowywany przez stomatologa do konkretnego zęba i jego ubytku, budowa anatomiczna zęba zostaje w pełni przywrócona. Jest to szczególnie istotne w przypadku ubytków obejmujących także ściany boczne korony zęba, kontaktujące się z sąsiednimi zębami. Dzięki użyciu wkładów i nakładów koronowych między zębami powstaje taka sama przestrzeń, jak między zdrowymi zębami. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ umożliwia dokładne mycie zębów i nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami, a co za tym idzie zapobieganie próchnicy i powstawaniu nowych ubytków. Uzyskanie takiego efektu przy pomocy tradycyjnych metod wypełniania ubytków jest praktycznie niemożliwe.

Nowoczesne wkłady koronowe to rewolucja w leczeniu ubytków zębowych. Są bardzo trwałe i wspomagają konstrukcję zęba, zapobiegając nowym urazom.

Related posts

3 najczęstsze przyczyny suchości pochwy

admin

Czym jest separator amalgamatu?

admin

Aktywność fizyczna jako najlepszy sposób na odporność zimą

admin