Komediowo.pl
Image default

Sport a poruszanie się na wózku inwalidzkim

Aktywność fizyczna osób z niepełnosprawnościami to bardzo ciekawe i przyszłościowe zagadnienie, ponieważ sport pozwala na zachowanie większej samodzielności, dla wielu osób jest też motywacją i źródłem satysfakcji pomimo sytuacji zdrowotnej. Oczywiście, aktywność osoby niepełnosprawnej możliwa jest tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Wózki inwalidzkie aktywne wykonane z lekkich materiałów to jeden z najlepszych wyborów. Z jakiego powodu?

Niepełnosprawność nie oznacza rezygnacji ze sportu

Aluminiowe wózki inwalidzkie zapewniają użytkownikowi większą zwrotność, a przez to dają odpowiednią dynamikę w większości dyscyplin indywidualnych czy drużynowych. Lekkość nie oznacza wcale zwiększonego ryzyka przy pokonywaniu barier architektonicznych lub nieco trudniejszego terenu. Większe koła zastosowane w wózku umożliwiają komfortowe wyrównywanie pozycji osoby niepełnosprawnej. Aluminium to materiał, który wytrzymuje duże obciążenie. Przy wadze wózka 12-15 kg nawet do 120 kg wagi. To zatem ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, ale w dalszym ciągu mobilnych, często poruszających się samochodem. Niektórzy producenci stosują bezdętkowe koła. Takie rozwiązanie ułatwia eksploatację w warunkach terenowych czy na hali i oznacza po prostu mniej stresu przy zwykłym serwisie. Wózków inwalidzkich aktywnych nie trzeba dostosowywać do pojazdów medycznych; bez trudu mieszczą się w każdym aucie osobowym. Ważne funkcje przydatne przy uprawianiu sportu to ochrona przed przechyleniem i taśmy zabezpieczające osobę niepełnosprawną. Optymalizacja środka ciężkości przekłada się na niezbędną dynamikę ruchu w sportach drużynowych. Niepełnosprawność nie musi blokować możliwości uprawiania ulubionej dyscypliny. 

Jaki sport można uprawiać z aluminiowym wózkiem inwalidzkim?

Przede wszystkim szermierkę oraz koszykówkę. Dobry pomysł to również wykorzystanie lekkiego wózka na imprezach, spotkaniach towarzyskich, przy lżejszej formie tańca. Ze względu na mocną konstrukcję aluminiowe wózki inwalidzkie przydają się w aktywnościach wymagających bezpośredniego kontaktu zawodników. Nawet przy lekkich uderzeniach z materiałem nic się nie stanie, a osoba z niepełnosprawnościami zyska wrażenie realnej rywalizacji. W niektórych przypadkach warto rozpatrzyć zamówienie spersonalizowane, pod wymiary zawodnika, albo nietypowe potrzeby ułatwiające manewrowanie w konkretnej dyscyplinie. W lżejszych wózkach sportowych stosuje się oddychające materiały, czy dodatkowe wypełnienia, zapięcia na rzepy.

Co na początek i co dla bardziej zaawansowanych zawodników?

Jeżeli osoba niepełnosprawna rozpoczyna dopiero przygodę ze sportem i sprawdza możliwości najlepsze rozwiązanie to podstawowy wózek inwalidzki aktywny wykonany z aluminium. Później można pomyśleć o wózku bardziej specjalistycznym, z ofensywną obudową, albo wydłużonymi elementami zwiększającymi mobilność. Wszystkie federacje sportowe związane z niepełnosprawnymi przekazują konkretne wytyczne dotyczące budowy wózka. W razie przejścia na bardziej profesjonalny poziom warto odnieść się do dodatkowych norm. Niepełnosprawność nie oznacza wcale rezygnacji z aktywności fizycznej, ale po prostu zmienia format rywalizacji.

Related posts

Powysiłkowy ból kończyny górnej – wykonaj USG

admin

Na czym polega unieszkodliwianie odpadów medycznych ?

admin

Czy kołdra puchowa będzie odpowiednia dla alergika?

admin