Komediowo.pl
Image default

Powysiłkowy ból kończyny górnej – wykonaj USG

Badanie ultrasonograficzne doskonale sprawdza się przy obrazowaniu narządów wewnętrznych. Dlatego tak chętnie jest wykorzystywane do diagnozowania schorzeń jamy brzusznej, przewodu pokarmowego czy szyi. Jednak nie każdy wie, że jest to również doskonała metoda badania kończyn. Dzięki falom ultradźwiękowym można zbadać dokładnie nie tylko chrząstki oraz miękkie struktury kończyn górnych i dolnych, ale także prawidłowość przepływu krwi w kończynie.

Wskazanie do wykonania USG kończyn

Szczególnie częstym wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego kończyn górnych jest powysiłkowy ból w ich obrębie. Powody takiego powysiłkowego bólu mogą być bardzo różne i dlatego ważna jest odpowiednia diagnoza oraz sprawdzenie przyczyn jego powstawania. Kluczowa może się więc okazać kontrola przepływu krwi. Idealnym narzędziem do tego jest dopplerowskie badanie żył. Jest to bowiem badanie, które pozwala sprawdzić drożność żył, sprawność zastawek czy wykryć obecność skrzepów.

Po co USG kończyny górnej?

Badaniu USG podlegają liczne struktury ludzkiego ciała. Najczęściej spotykane jest USG jamy brzusznej i przewodu pokarmowego oraz ortopedyczne badanie USG. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że badanie ultrasonograficzne jest równie skuteczne przy rozpoznawaniu przyczyn bólu w obrębie kończyn. Mało kiedy też popularny Doppler kojarzy się z badaniem USG.

Dzięki dopplerowskiemu badaniu USG lekarz może dostrzec nieprawidłowości w przepływie krwi lub też niewłaściwe funkcjonowanie zastawek. Natomiast upośledzenie funkcji zastawek prowadzi w konsekwencji do powstawania żylaków będących nie tylko problemem estetycznym, ale również bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Daje to pełny i wiarygodny obraz stanu zdrowia pacjenta i kondycji żylno-naczyniowej jego kończyn. Dodatkowo USG kończyny górnej pozwala otrzymać informację o lokalizacji i stopniu uszkodzenia, które zaszło w obrębie kończyny. Badanie to jest również bardzo przydatne w sytuacji monitorowania postępów w leczeniu, również pooperacyjnym.

Poza uwidocznieniem nieprawidłowości w przepływie krwi w obrębie żył i tętnic oraz wad w ich budowie, badanie ultrasonograficzne kończyny górnej jest bardzo przydatne w sytuacji, kiedy u pacjenta występuje mrowienie i drętwienie, osłabienie kończyny, blednięcie kończyny lub stan po urazach kończyn. Badanie USG pozwala na szybką, precyzyjną i co ważne – także bezbolesną diagnozę.

Przebieg badania ultrasonograficznego kończyn górnych

Badanie ultrasonograficzne kończyn górnych może zostać przeprowadzone bez żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Można przystąpić do niego niemal z marszu. Wystarczy jedynie, aby badany obszar ciała został odkryty a odzież zabezpieczona przed ubrudzeniem żelem.

Z kolei żel jest niezbędny do wykonania badania, ponieważ zwiększa on przewodnictwo fal ultradźwiękowych. Badanie USG polega na wysłaniu (za pośrednictwem specjalnej głowicy), wiązki ultradźwięków wewnątrz ciała. Dźwięki te odbijają się od struktur wewnętrznych. Odbicie jest zróżnicowane zależnie od struktury, wielkości i kształtu obiektów, na które natrafią. Na podstawie odbicia fal ultradźwiękowych aparat do badania USG tworzy obraz wnętrza ciała ze szczególną dokładnością, odwzorowaniem wielkości i w czasie rzeczywistym. Badanie USG Dopplera również opiera się na tej samej zasadzie z tym, że na ekranie aparatu uwidoczniony zostaje ruch krwi w żyłach i tętnicach. Aparaty do badania dopplerowskiego wyposażone są także w możliwość emisji dźwięku, który również odzwierciedla przepływającą w organizmie krew. Każde badanie ultrasonograficzne – i badanie kończyn górnych nie jest tu wyjątkiem – jest poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim. Lekarz przeprowadzający badanie wypytuje pacjenta o występujące objawy, przechodzone choroby oraz zażywane obecnie leki. Informacje te pozwalają mu nakreślić całościowy obraz stanu zdrowia osoby badanej. Następnie lekarz przechodzi do właściwego badania. Diagnosta na bieżąco podczas badania omawia wykryte zmiany lub ich brak. Wynik badania jest wręczany pacjentowi bezpośrednio po wykonaniu USG kończyny górnej.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

Related posts

Jak chronić uszy dziecka?

admin

3 najczęstsze przyczyny suchości pochwy

admin

Olej z czarnuszki – właściwości dla skóry

admin