Komediowo.pl
Image default

Pieluchomajtki – jak otrzymać refundację?

Nietrzymanie moczu (NTM) to niezamierzone opróżnianie pęcherza moczowego. Większość kobiet ukrywa ten problem, zwyczajnie się wstydząc. Nie warto tego robić! Nietrzymanie moczu to choroba, którą można skutecznie leczyć i niwelować jej nieprzyjemne skutki. Sposobem są m.in. pieluchomajtki dla dorosłych. Jak otrzymać na nie refundację?

Nietrzymanie moczu to nie tylko kobieca przypadłość

Problem nietrzymania moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć jak wskazują badania – to panie częściej cierpią z tego powodu. Zazwyczaj występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Czym się objawia? Skutkuje popuszczaniem moczu nawet podczas niewielkiego wysiłku, np. podczas kaszlu czy kichania, nie wspominając już o znacznym wysiłku fizycznym, jak chociażby podczas biegania. Osoby, które zmagają się z NTM uważają ten problem za bardzo wstydliwy, unikając konsultacji z lekarzem. To duży błąd! Specjalista pomoże w ustaleniu przyczyny problemu i podejmie odpowiednie leczenie. Podpowie też, jak maskować ten problem, czy wybrać majtki chłonne, a może pieluchomajtki dla dorosłych. Takie produkty pozwalają bowiem normalnie funkcjonować bez obaw, że na bieliźnie czy ubraniu pojawią się mokre plamy.

Jak otrzymać refundację na pieluchomajtki dla dorosłych?

Wiadomo, że codzienne używanie środków chłonnych na nietrzymanie moczu takich jak pieluchomajtki dla dorosłych czy majtki chłonne wiąże się ze znacznymi wydatkami, które uszczuplają zasobność portfeli. Wiele osób pyta o refundację na te produkty zabezpieczające. Żeby ją otrzymać, trzeba najpierw udać się do lekarza prowadzącego, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, i poprosić o zlecenie na zaopatrzenie w środki higieniczne, które przysługuje co miesiąc. Warto jednak zapoznać się wcześniej z kryteriami przyznawania takiej refundacji. Maksymalna kwota przyznawana przez NFZ na pieluchomajtki i inne środki chłonne dla osób dorosłych wynosi:

  • – 100% limitu przy limicie 77 zł na miesiąc dla osób z chorobami nowotworowymi i ich powikłaniami,
  • – 70% limitu, co daje 63 zł z limitu 90 zł dla osób z innymi schorzeniami, na przykład dolegliwościami dróg moczowych, chorobami układu nerwowego.

Od 2020 r. zaopatrzenie w pieluchomajtki dla dorosłych nie wymaga już potwierdzania wniosku w oddziale NFZ. Robi to lekarz lub pielęgniarka przez e-potwierdzanie zlecenia (platforma eZWM).

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (tzw. inkontynencję) można i trzeba leczyć. Zmiana codziennych nawyków, systematyczne ćwiczenia (mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla), zdrowia dieta, a także unikanie napojów o działaniu moczopędnych oraz używek pomagają w uporaniu się z tą uciążliwą dolegliwością. W przypadkach ciężkiego nietrzymania moczu konieczne jest przyjmowanie leków lub zabieg chirurgiczny. Uporanie się z problemem NTM pozytywnie wpływa na ogólną jakość życia i pozwala odzyskać utraconą pewność siebie, dlatego warto korzystać z dostępnych możliwości łagodzenia tego problemu.

Related posts

Osteopatia, czyli nowa dziedzina medycyny

admin

Dlaczego protetycy słuchu odradzają stosowanie wzmacniaczy słuchu?

admin

Ozonowanie krwi – jakie są zalety?

admin