Kinesiotaping można kojarzyć jako oklejanie ciała elastycznymi taśmami. Każdy oglądał zawody siatkówki, mecz tenisa czy też wyścigi, gdzie sportowcy byli oklejeni kolorowymi taśmami. Mogli mieć przyklejone wzory z pasków taśmy na kolanie, okolicy barku czy też plecach. Była to taśma kinesio tape, czyli specjalna taśma, która w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać jest naklejana w konkretny sposób. Może mieć działanie zmniejszające odczuwanie bólu, zmniejszające obrzęk czy też wspierające stawy. Kinesiotaping zwykle stosowany jest jako uzupełnienie terapii, wspomaganie terapii manualnej i ćwiczeń, aby przyśpieszyć procesy zachodzące w ciele. Na czym polega oklejanie kinesio tape, jak działa i w czym może pomóc?
Taśma kinesio tape
Taśma została zaprojektowana, aby swoją elastycznością i teksturą przypominać skórę. Umożliwia to wykonywanie pełnego zakresu ruchów nawet z aplikacją. Pokryta jest klejem, który większość ludzi nie uczula, ma właściwości wodoodporne i jest całkiem wytrzymała. Aplikacja taśmy może utrzymać się do 7 dni.
Jak działa?
Poprawnie nałożona taśma ma działać poprzez podnoszenie skóry z tkanek znajdujących się pod nią. Każdy ma receptory nerwowe w skórze, a także w głębokich warstwach powięzi, mięśni i innych tkanek. Kiedy taśma jest nakładana, powoduje kompresję lub dekompresję tych obszarów, umożliwiając zmianę sygnałów bólowych do mózgu.
Najważniejsza jest elastyczność taśmy. Poprzez zmianę wprowadzanego napięcia na taśmie i kierunku klejenia możemy pobudzić mięsień do pracy lub wpływać na zmniejszenie jego tonusu.
Jakie są funkcje taśmy?
- Wspomaganie mięśni – właściwe naklejanie poprawia zdolność mięśni do kurczenia się, nawet gdy są osłabione, zmniejsza uczucie bólu i zmęczenia oraz chroni mięśnie przed skurczami, nadmiernym rozciąganiem i nadmiernym skurczem.
- Usuwanie zatorów w przepływie płynów ustrojowych – taśma poprawia krążenie krwi i limfy oraz zmniejsza stan zapalny i nadmierne gromadzenie się substancji chemicznych w tkance. Pomaga przepłynąć jej do najbliższych węzłów chłonnych.
- Aktywacja endogennego systemu przeciwbólowego – „endogenny” odnosi się do czegoś, co samo się rodzi, a nazwanie czegoś „przeciwbólowym” oznacza, że może uśmierzyć ból. Wymóg ten oznacza więc, że taśma musi ułatwiać własne mechanizmy gojenia organizmu, co jest centralnym punktem w medycynie chiropraktycznej.
- Korygowanie problemów ze stawami – celem jest poprawa zakresu ruchu i dostosowanie niewspółosiowości, które wynikają z napiętych mięśni.
- Wspomaga pracę z bliznami – zastosowanie specjalnych aplikacji umożliwia przedłużenie korzystnego działania terapii blizny i przyśpiesza regenerację. Wspomaga pracę nad zapobieganiem zrostom oraz ich konsekwencjom.