Komediowo.pl
Image default

Jakie efekty daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów jest jednym z dosyć często stosowanych sposobów zapobiegania próchnicy. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie miał zastrzeżeń co do jej bezpieczeństwa oraz skuteczności. Współcześnie natomiast budzi coraz więcej kontrowersji. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym zabiegu – jakie daje efekty, jakie mogą być jego potencjalne skutki uboczne, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury.

Czym jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem profilaktycznym stosowanym w celu zapobiegania wystąpienia próchnicy. Jak sama nazwa wskazuje, do jej wykonania wykorzystywany jest fluor. Pierwiastek ten, w dużych stężeniach stanowi śmiertelną truciznę, natomiast w mniejszych jest jednym z niezbędnych do życia mikroelementów.

Podczas zabiegu fluoryzacji wykorzystywane są różnego rodzaju preparaty oparte na fluorze. Mogą to być pianki, żele czy lakiery. Bezpośrednim efektem ich stosowania jest tworzenie na powierzchni zębów ochronnej warstwy zabezpieczającej je przed niszczącym wpływem bytujących w jamie ustnej drobnoustrojów, a tym samym przed tworzeniem się niechcianej próchnicy.

Fluoryzacja zębów – korzyści ze stosowania

Jak wcześniej wspominaliśmy, fluor wykorzystywany podczas zabiegu fluoryzacji ma zdolność tworzenia na powierzchni zębów ochronnej warstwy. Wynika to z faktu, iż jednymi z głównych składników szkliwa są hydroksyapatyty oraz bardziej odporne na działanie bakterii fluoroapatyty. Fluor nakładany podczas zabiegów fluoryzacji zwiększa ilość tego drugiego składnika, a co za tym idzie, podnosi ogólną wytrzymałość powłoki zębów chroniącej przed drobnoustrojami odpowiedzialnymi za występowania zjawiska próchnicy.

Oczywiście nie jest to jedyny mechanizm działania fluoryzacji na nasze zęby. Fluor bowiem pozytywnie wpływa na także na procesy mineralizacyjne, a co za tym idzie może być wykorzystywany do leczenia próchnicy, która już się pojawiła.

Ostatnim z mechanizmów fluoryzacji, które chcielibyśmy przedstawić, jest wpływ fluoru na bakterie próchnicowe. Opisywany przez nas pierwiastek, poprzez wpływanie na ich metabolizm i liczebność, a co za tym idzie – szkodliwy wpływ na nasze zęby.

Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?

Jak wspominaliśmy wcześniej, fluor w większych ilościach jest pierwiastkiem bardzo szkodliwym, a wręcz śmiertelnie niebezpiecznym. Dotyczy to szczególnie mały dzieci, które mają tendencje do połykania pasty podczas szczotkowania zębów. Co za tym idzie, bardzo ważne jest, aby pilnować swoją pociechę podczas procesu fluoryzacji i nie dopuścić, aby stosowany podczas niej preparat został przez malucha połknięty.

Czy fluoryzacji należy się bać?

Fluoryzacja jest zabiegiem wysoce bezpiecznym i bardzo korzystnym dla zdrowia zębów. Należy podczas niej przestrzegać jednak kilku zasada. Naczelną z nich jest maksymalne zmniejszenie ilości połkniętego preparatu. Po spełnieniu tego warunku zabieg można uznać za w pełni bezpieczny i polecić go wszystkim rodzicom.

Reasumując, dobrze przeprowadzona oraz regularna fluoryzacja z dużym prawdopodobieństwem jest w stanie ochronić zęby przed pojawieniem się na nich niechcianej próchnicy.

Inspirowane: Triodent.com.pl – zaciskanie zębów w nocy

Related posts

4 powody, dla których warto jeść kiszonki

admin

Szkolenia implantologiczne z udziałem pacjenta – doskonalenie poprzez szkolenie

admin

Czy kołdra puchowa będzie odpowiednia dla alergika?

admin