Seks to bardzo ważny element życia – nie tylko sprawia przyjemność i zacieśnia więzi między partnerami, ale dodatkowo przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu i wspomaga pracę serca. Niekiedy jednak mogą pojawiać się problemy związane np. z suchością okolic intymnych i bólem pochwy podczas stosunku, co negatywnie wpływa na doznania. Co zrobić, aby znów cieszyć się życiem seksualnym?
Z czego wynika ból pochwy podczas stosunku?
Bolesny dyskomfort w trakcie seksu może wynikać z kilku rzeczy, takich jak np.:
- choroby,
- zakażenia,
- problemy natury psychologicznej,
- kwestie związane z dopasowaniem seksualnym na poziomie fizycznym.
Jedną z częstych przyczyn odpowiadających za ból pochwy podczas stosunku jest suchość okolic intymnych (występuje szczególnie po menopauzie, choć nie tylko). Za produkcję naturalnego śluzu w wyniku podniecenia seksualnego odpowiada gruczoł Bartholina (gruczoł przedsionkowy większy). Dzięki niemu okolice intymne są elastyczne i charakteryzują się odpowiednim nawilżeniem. Ułatwia to współżycie i minimalizuje ryzyko wystąpienia otarć ścianek waginy. Zmniejszona ilość produkowanego śluzu sprawia, że okolice intymne są mniej wilgotne, co powoduje ból pochwy podczas stosunku. Nawet delikatne otarcie może powodować duży dyskomfort. Bolesny stosunek z kolei negatywnie wpływa na:
- libido,
- relacje z partnerem,
- zadowolenie z życia seksualnego,
- zdrowie psychiczne.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że suchość okolic intymnych może także powodować dyskomfort nawet w trakcie siedzenia, ćwiczeń fizycznych czy wizyt w toalecie. Dobrym sposobem na pozbycie się tego problemu jest korzystanie z różnego rodzaju preparatów, takich jak np. globulki na suchość pochwy lub specjalne maści.
Maść na suchość pochwy – jak ją stosować?
Jedną z metod na ból podczas stosunku jest maść na suchość pochwy. Skutecznie nawilża okolice intymne i jest łatwa w użyciu, a co najważniejsze, nie wywołuje skutków ubocznych. W zależności od danego produktu, maść na suchość pochwy może mieć różny skład, dlatego przy pierwszym użyciu warto zaaplikować niewielką jej ilość.
Jeśli po pewnym czasie nie występują objawy, takie jak pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie okolic intymnych, bez przeszkód można nałożyć większą ilość preparatu – zarówno na wargi sromowe, jak i do przedsionka pochwy. Oprócz poprawy jakości życia seksualnego, maść zmniejsza ryzyko uszkodzenia jej ścianek i powstania infekcji.
Globulki na suchość pochwy – jak działają?
Jeszcze innym preparatem na poprawę jakości życia seksualnego są globulki na suchość pochwy. Ich głównym składnikiem jest kwas hialuronowy poprawiający strukturę komórek – przyspiesza także regenerację śluzówek. Dzięki temu wagina jest bardziej elastyczna i ma grubszy nabłonek. Globulki mogą zawierać także hormony. Te oparte głównie na kwasie hialuronowym nie wywołują skutków ubocznych i są bezpieczne. Niektóre produkty uzupełnione są o dodatkowe składniki polepszające ich właściwości, np. kwas mlekowy, który utrzymuje pH na właściwym poziomie.
Globulki na suchość pochwy można stosować regularnie. Wystarczy umieścić jedną sztukę preparatu w waginie, która po pewnym czasie rozpuszcza się na skutek ciepła organizmu. Środek już w formie płynnej powleka ścianki pochwy, a tym samym tworzy warstwę nawilżającą i regenerującą.
Jak jeszcze poprawić jakość swojego życia seksualnego?
Choć ból pochwy podczas stosunku może być główną przeszkodą w czerpaniu przyjemności z seksu, warto pamiętać także o innych aspektach życia seksualnego. Duże znaczenie ma komunikacja z partnerem na temat potrzeb w łóżku. Jasne wyrażanie swoich pragnień z pewnością pozytywnie odbije się na pożyciu i zwiększy wzajemne zaufanie.
Dodatkowym sposobem na poprawę doznań jest zadbanie o odpowiednią atmosferę. To, w jakich okolicznościach dochodzi do stosunku, może wpływać na jego jakość. Warto więc zapewnić intymność i stworzyć relaksujący klimat, aby móc w spokoju i bez pośpiechu czerpać radość z seksu.
Pozytywny obraz własnej osoby to kolejny ważny czynnik. Niepewność w łóżku, niskie poczucie własnej wartości i zamykanie się swoje potrzeby sprawiają, że jakość intymnych chwil spada. Istnieje wiele technik, które pozwalają zredukować stres i poczuć się lepiej, jak np. medytacja lub joga. Jeśli to nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku, warto zasięgnąć porady psychologa lub seksuologa.