Wiele osób ma problem z nasilającym się katarem i innymi objawami alergii po położeniu się spać. Stąd obawiają się o puchowe kołdry, przypuszczając, że powodem ich dolegliwości może być znajdujący się w środku puch. Czy aby na pewno?
Alergeny w łóżku
Kołdry puchowe, jak sama nazwa wskazuje, wypchane są puchem. Najczęściej jest to puch gęsi lub kaczy. Pióra ptasie są jednym z ważnych alergenów branych pod uwagę w testach alergicznych. Nie brakuje osób na nie uczulonych, jednak jest to stosunkowo rzadka nadwrażliwość. Badania naukowe przeprowadzone przez finów wykazały, że wśród przebadanych 269 pacjentów z podejrzeniem alergii na pierze, tylko 3 rzeczywiście takie uczulenie miało. Najczęściej winne kataru i innych dolegliwości w łóżku są roztocza. Rozwijają się one w domowym kurzu i potrafią przedostać nawet do łóżka i wnętrza pościeli. Zamiast zrzucać więc winę na kołdrę, należy powziąć pewne środki, które pozwolą zmniejszyć ilość roztoczy w naszej sypialni. Co zatem robić?
- Regularnie sprzątać (szczególnie ważne jest codzienne odkurzanie i ścieranie kurzu z mebli);
- regularnie wietrzyć pościel;
- regularnie prać pościel (najlepiej w 60 stopniach, a pościel z pierzem oddawać do czyszczenia w odpowiednim punkcie);
- unikać zbyt wysokiej temperatury i wilgotności w domu, a zwłaszcza w sypialni;
- regularnie wietrzyć pomieszczenia;
- zainwestować w filtr powietrza i pokrowce na meble tapicerowane, by roztocza się nie rozprzestrzeniały.
Kołdra puchowa odpowiednia dla alergika?
Nie ma znaczenia, czy kołdra jest wypełniona puchem czy syntetycznym tworzywem. Roztocza wnikają w oba rodzaje kołder tak samo. W przypadku osób rzeczywiście uczulonych na pióra, kołdra puchowa nie będzie dobrym rozwiązaniem. Takim osobom pozostają kołdry syntetyczne. Jednak dla uczulonych na roztocza nic nie da wymiana kołdry puchowej na syntetyczną. Takie osoby spokojnie mogą spać pod puchową kołdrą, wykonując regularnie wymienione wyżej czynności i ewentualnie zażywając leki na alergię przepisane przez lekarza.
Warto jednak wspomnieć, że producenci pościeli wyszli naprzeciw osobom borykającym się z nadwrażliwością na roztocza i stworzyli kołdry puchowe antyalergiczne. Wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie przepuszczają roztoczy do wnętrza kołdry.
Podsumowując, pióra, którymi wypełnione są puchowe kołdry, raczej rzadko powodują alergie. Zazwyczaj winne są roztocza, które rozwijają się w kurzu osadzającym się na wszystkich przedmiotach w domu, a zwłaszcza na meblach i rozprzestrzeniają, wnikając nawet do pościeli.