Komediowo.pl
Image default

Korzyści płynące z zakupu domku na kółkach

Czy słyszałeś już o domkach na kółkach? To solidna i trwała konstrukcja, którą można postawić na działce i cieszyć się własną przestrzenią w pięknych okolicznościach przyrody. Domki na kółkach, zwane również domkami holenderskimi czy po prostu domkami mobilnymi przywędrowały do nas z Zachodu i świetnie sprawdzają się w roli nie tylko domku letniskowego, ale również całorocznego miejsca wypoczynku. Z roku na rok zyskują popularność także i u nas – okazuje się bowiem, że domki mobilne są nie tylko nowoczesne, ale i bardzo wygodne. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów letniskowych ich budowa nie trwa długo i są relatywnie tanie. Ponadto bez problemu można je wyposażyć w najnowsze sprzęty i elektronikę, co podnosi komfort ich użytkowania. Do tego mają kółka, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie ich z miejsca na miejsce. Widzimy zatem, że korzyści, które płyną z zakupu domku na kółkach, są wymierne. Prześledźmy wspólnie trzy najważniejsze atuty budowli tego typu.

Po pierwsze: oszczędność czasu i pieniędzy

Pomyśl o tym, jak długo trwa budowa tradycyjnego domku letniskowego i ilu zgód wymaga! A do tego ciągle zmieniające się prawo… Tymczasem postawienie domku na kółkach na działce trwa relatywnie krótko. Oczywiście najpierw musisz znaleźć odpowiedniego producenta domków mobilnych, a następnie umówić się na konsultacje, podczas których opowiesz o swoich oczekiwaniach względem przyszłego siedliska. Możesz zdecydować się na gotowy lub indywidualny projekt, przy czym nawet w przypadku tej pierwszej opcji masz wpływ na niektóre elementy konstrukcji. Po sporządzeniu finalnego projektu uwzględniającego Twoje potrzeby producent przystąpi do budowania domku. Średni czas budowy domku na kółkach trwa od 2 do 3 miesięcy, w zależności od wielkości, układu pomieszczeń, planowanego osprzętowania itp. Kiedy domek będzie gotowy, wystarczy przewieźć go na działkę, podpiąć pod media, zrobić kawę i rozkoszować się własnym kątem. A co z kwestiami formalnymi? Otóż domek na kółkach nie jest trwale związany z gruntem, więc w teorii nie musisz starać się o pozwolenie na budowę (dotyczy to domków do 35 m2). Koniecznie trzeba jednak zgłosić fakt postawienia domku mobilnego na działce do odpowiedniego urzędu. Radzimy również, aby przed transportem domku zgłosić się do starostwa powiatowego i dopytać, jak interpretowane są regulacje dotyczące budowli tego typu na danym obszarze terytorialnym. 

Po drugie: komfort użytkowania

Wyposażeniem domki mobilne w niczym nie odstają od typowych domów letniskowych. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej fantazji. Oprócz podstawowych sprzętów poprawiających komfort użytkowania takich jak bojler, okap, płyta indukcyjna, lodówka, piekarnik, zmywarka, z powodzeniem zainstalujesz także inne rozwiązania. Producenci domków mobilnych mają w swojej ofercie liczne udogodnienia na życzenie, np. kominek elektryczny, łóżka piętrowe, narożnik z funkcją spania, bidet, pisuar, a nawet klimatyzację! Ponadto ogromnym plusem domków na kółkach jest to, że można je rozbudować o taras, co daje dodatkową powierzchnię użytkową. Warto jeszcze dodać, że – dzięki zainstalowanemu ogrzewaniu elektrycznemu – z domków mobilnych można korzystać przez cały rok.

Po trzecie: mobilność

I wreszcie ostatni atut domków typu holenderskiego, czyli mobilność. Dzięki zamontowanym kółkom konstrukcje te można przesuwać z miejsca na miejsca w obrębie działki bądź wjechać nimi na przyczepę i przewieźć na drugi koniec kraju. To, że domki mają zainstalowane kółka, nie oznacza jednak, że można je podpiąć do samochodu i używać jako przyczepę kempingową. Należy wyraźnie zaznaczyć, że domki mobilne nie są pojazdami, wobec czego próba dołączania ich do samochodów jest niezgodna z prawem i wiąże się z niebezpieczeństwem na drodze. Natomiast jak już wspomnieliśmy, konstrukcje tego typu z powodzeniem można umieścić na przyczepie i przetransportować w inne miejsce. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla osób, które lubię podróżować po kraju – domek na kółkach nie jest trwale związany z gruntem, więc można go przewozić bez narażania jego struktury. 

Źródło: Ecomobilehome – producent domków letniskowych

Related posts

Grzyb czy pleśń – wskazujemy różnice

admin

Zdradzamy, jak wybrać ubezpieczenie na wakacje

admin

Najczęstsze obawy dorosłych związane z nauką pływania i jak je przezwyciężyć

admin