Komediowo.pl
Image default

Zastosowanie nawilżaczy powietrza w uprawach roślin

Od dawna wiadomo, że im wilgotniejsze powietrze tym roślinność jest o wiele bardziej bujna. Dlatego też wszystkie ogrody botaniczne i szklarnie zawsze bardzo dbają o odpowiednie nawilżenie powietrza. Rośliny oddychają poprzez pory, przez które tracą też wodę. Jeżeli powietrze jest zbyt suche roślinom trudno uzupełnić stratę wody absorbując ją przez korzenie. Im cieńsze są liście roślin tym większe jest ich zapotrzebowanie na wilgoć, natomiast rośliny o grubych liściach są z kolei o wiele bardziej odporne na suche powietrze.

Działanie zbyt suchego powietrza na rośliny doskonale widać poprzez zwinięte oraz suche końcówki liści. Pąki kwiatowe są szczególnie wrażliwe na suche powietrze i często stają się brązowe lub odpadają w przypadku nieodpowiedniego nawilżenia. Suche powietrze w większości przypadków powoduje zwiększony pobór wody przez korzenie rośliny, co przekłada się na więcej pracy z ręcznym nawadnianiem gleby.

Poziom wilgotności w domu

Poziom wilgotności w przeciętnym domu często wynosi poniżej 30 procent, jednak większość roślin domowych, nawet takie jak kaktusy preferują wilgotność co najmniej 40 procent. W przypadku niektórych ta wartość wynosi nawet ponad 60%. Wilgotność względna od 50 do 60 procent jest uważana za idealną zarówno dla roślin domowych, jak i ludzi. Jest to szczególnie trudne do osiągnięcia zimą, kiedy powietrze w domu staje się o wiele bardziej suche za sprawą ogrzewania wnętrz. Rośliny można wtedy przenieść do kuchni lub łazienki – pomieszczeń, które zwykle są bardziej wilgotne, jednak nie do końca jest to rozwiązanie przypadające go gustu osobom, które chcą mieć ładnie udekorowaną sypialnię czy pokój.

Jak zwiększyć poziom wilgotności w domu?

Jednym ze sposobów na podniesienie wilgotności w domu jest umieszczenie doniczki z rośliną na wypełnionej żwirem i wodą tacy. Woda będzie stopniowo parować wokół rośliny i zwiększać jej wilgotność. Jednym z najprostszych sposobów utrzymania nawilżenia roślin jest też spryskiwanie liści przefiltrowaną lub destylowaną wodą. W zależności od gatunku konieczne może być nawilżenie roślin kilka razy dziennie. Jeżeli chcesz utrzymać stały poziom wilgotności najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza, który może w dużym stopniu odciążyć nas od podlewania roślin.

Nawilżacz powietrza, a uprawa roślin

Nawilżacz do pomieszczeń robi cuda, zwiększając wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Dlatego jest idealnym wsparciem dla domowej uprawy roślin. Należy jednak pamiętać, aby regularnie go uzupełniać. Dodatkowo niektóre nowoczesne domy mają wbudowane nawilżacze, które pozwalają regulować wilgotność powietrza nie tylko w jednym pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest też podłączenie nawilżacza bezpośrednio do pieca, aby zwiększyć wilgotność w całym domu, co jest korzystne nie tylko dla Twoich roślin, ale też Twojego zdrowia. Należy pamiętać, żeby umieścić nawilżacz wystarczająco blisko roślin, aby zapewnić odpowiednią wilgoć bez konieczności moczenia liści.

Nawilżenie powietrza jest kluczowe dla rozwoju roślin w domu dlatego ważne jest, żeby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności pomieszczeń. Zastosowanie nawilżacza wydaje się idealnym rozwiązaniem nie tylko dla dobra roślin, ale tak jak wspomnieliśmy wcześniej – ze względów zdrowotnych.

Inspiracja: Growtent.pl – nawozy GHE

Related posts

Tysiąc planów i jeden wróg

admin

Gaz płynny – możliwości zastosowania Propanu w gospodarstwie domowym

admin

Wybór żarówek do kuchni, łazienki, salonu i sypialni – czym się kierować?

admin