Komediowo.pl
Image default

Zaplanuj prace porządkowe – jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?

Bez względu na to, czy zabieramy się za wiosenne porządki w ogrodzie, odświeżamy mieszkanie, czy jesteśmy w trakcie budowy domu, ostatnim etapem naszych prac będą z pewnością prace porządkowe. Oczyszczanie terenu, usuwanie śmieci, wynoszenie gruzu z wyburzonej ściany – te wszystkie czynności wymagają użycia specjalnych pojemników i sprzętów. Od czego zacząć planując prace porządkowe i co będzie potrzebne?

Co zrobić z niepotrzebnymi odpadami?

Porządkowanie placu budowy, pomieszczenia czy ogrodu zawsze generuje zbędne śmieci i odpady. Przygotowując się do prac porządkowych warto przede wszystkim ustalić, jakiej przybliżonej ilości śmieci możemy się spodziewać. W przypadku niewielkiej ilości, można wyrzucić odpady do śmietnika, lecz jeśli mamy do czynienia z większą ilością odpadów, warto sięgnąć po odpowiedni zasobnik.

Firmy zajmujące się wynajmem kontenerów oferują pojemniki dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. W przypadku małej ilości odpadów, nie przekraczającej 1m3, warto sięgnąć po specjalnie dostosowane worki z wytrzymałego włókna nylonowego – tak zwane „Big Bagi”. Przy większej ilości śmieci, bądź odpadach wielkogabarytowych, bardzo dobrze sprawdzają się stalowe kontenery, które są dostępne w różnych wielkościach, od pojemności 3m3 po 36m3. Jeśli odpadów będzie dużo, najbardziej korzystnie będzie wybrać jeden, duży kontener, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ wywóz i opróżnienie dwóch mniejszych zasobników będą kosztować nas więcej.

W kontenerze możemy gromadzić wszystkie rodzaje śmieci, począwszy od papieru, przez gruz aż po gałęzie i ziemię. Należy jednak pamiętać o tym, że kontenery są bardzo często dostosowane do rodzaju odpadów, dlatego warto się zastanowić nad tym, z jakimi śmieciami mamy do czynienia i skonsultować z firmą wynajmującą wybór odpowiedniego pojemnika.

Korzystając z worka lub kontenera należy odpowiednio wcześniej zweryfikować kwestie formalne związane z umieszczeniem pojemnika. Stawiając kontener na własnej posesji nie musimy się o nic martwić, ustawienie jednak pojemnika pod blokiem lub na ulicy może wiązać się z koniecznością uzyskania pozwolenia i uiszczenia opłaty.

Jakie sprzęty są pomocne przy pracach porządkowych?

Gromadzenie odpadów w kontenerach jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Pojemniki są dostarczane i wywożone za pomocą specjalnie przystosowanych do tego pojazdów. Do transportu kontenerów używa się samochodów ciężarowych HDS, czyli pojazdów z zamocowanym urządzeniem hakowym, które przenosi zasobnik z platformy na ziemię. Samochody typu HDS występują w różnych wielkościach i specyfikacjach. Największe pojazdy posiadają ładowność do 24 ton, są w stanie udźwignąć do prawie 15 ton ładunku na raz i dysponują wysięgnikiem o długości nawet 25 metrów.

Chcąc pozbyć się śmieci, wybór kontenera jest ważną kwestią, ale równie ważny jest dobór odpowiedniego pojazdu, który ten kontener dostarczy i wywiezie. Należy pamiętać o tym, że nie każdy pojazd przejedzie przez niską bramę, a większe kontenery wymagają większego terenu do dyspozycji i twardego podłoża, które udźwignie taką liczbę ton. Czasem warto więc skorzystać z mniejszego kontenera i mniejszego samochodu HDS, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi warunkami przestrzennymi.

Przy pracach porządkowych warto też skorzystać z wynajmu innych sprzętów, które pomogą nam uporać się ze sprzątaniem szybciej. Przy pracach na wysokościach bardzo często korzysta się z podnośników koszowych i zwyżek. Są to pojazdy, które posiadają kosz z wysięgnikiem, umocowany na podwoziu samochodu dostawczego. Samochody tego typu dostępne są w różnych wielkościach i o różnej długości wysięgnika, sięgającej nawet 61 metrów. Najczęściej używane są przy przycinaniu gałęzi, usuwaniu sopli z dachu, odśnieżaniu czy demontażu budynku.

Innym sprzętem wykorzystywanym do prac porządkowych jest zamiatarka. Jest to urządzenie, które służy do mechanicznego zamiatania powierzchni. Najczęściej używana jest do zamiatania powierzchni magazynowych, placów budów czy hal. W krótkim czasie oczyszcza przestrzeń, dzięki czemu nie musimy wykonywać tego typu prac ręcznie.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Related posts

Dlaczego warto wykonać hydroizolację balkonu?

admin

Grzyb czy pleśń – wskazujemy różnice

admin

Najbardziej oryginalne pomysły architektów

admin