Remont, budowa domu, konieczność połączenia elementów drewnianych. To wszystko byłoby niemożliwe (lub znacznie utrudnione), gdyby nie prosty, acz efektowny wynalazek, jakim jest wkręt ciesielski. Wkręty ciesielskie są nieodzowne przy remontach i na budowie. Są doskonałą alternatywą dla połączeń typu kołkowego czy łączników ciesielskich, a także innego rodzaju łączeń, które mają jeden cel: wzmocnienie lub złączenie konstrukcji wykonanej z drewna. Wkręty ciesielskie są zdolne do wytrzymywania bardzo dużych obciążeń, a zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki.
Wkręty ciesielskie: definicja
Wkręty ciesielskie, jak to już zostało powiedziane, są stosowane w bardzo wielu przypadkach. Niektóre z nich osiągają długość nawet sześćdziesięciu centymetrów! Każdy wkręt ciesielski, bez względu na typ, ma gwintowanie na całej długości (lub na części swej długości), a to wszystko po to, by można go było stosować w określonym przez producenta celu.
Wkręty ciesielskie można zdefiniować bardzo prosto: są to uniwersalne łączniki, które wykorzystuje się do tego, aby trwale łączyć elementy konstrukcyjne z drewna.
Wkręty ciesielskie i łączenie drewna
Bez wkrętów ciesielskich niemożliwe byłoby skuteczne łączenie drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wkręt ciesielski odznacza się charakterystycznym ukształtowaniem szpicu, dzięki czemu wkręcanie go w drewno nie niesie ze sobą (lub niesie w małym stopniu) ryzyka rozłupania materiału.
Należy przypomnieć o niezwykłej wytrzymałości wkrętów ciesielskich, które znajdują zastosowanie w pracach w domu, w warsztacie czy podczas wykonywania zawodu przez profesjonalistę (budowniczowie domów, mieszkań etc.). Siła wkrętów ciesielskich nie leży wyłącznie w ich wytrzymałości, ale również w prostocie formy. Dzięki nim elementy drewniane łączy się równie prosto, a każdy rodzaj wkręta posiada charakterystykę parametrów technicznych, która znajduje się na łbie wkręta. Takie rozwiązanie ułatwia pracę z wkrętami, ponieważ szybko można zidentyfikować rodzaj wkręta i użyć odpowiedniego do określonej pracy czy określonego gatunku drewna.
Rodzaje wkrętów ciesielskich
Najczęściej spotykanym rodzajem wkręta ciesielskiego jest wkręt ocynkowany o średnicy od 6 do 10 mm. Ocynkowane wkręty znajdują zastosowanie w środowisku suchym, natomiast środowiska mokre to przestrzeń dla wkrętów ocynkowanych ogniowo lub wytworzonych ze stali nierdzewnej. Należy również pamiętać, że wkręty najczęściej używane posiadają łeb talerzykowy lub stożkowy.
Te pierwsze są bardzo wytrzymałe w kwestii przeciągnięcia łba, te drugie natomiast stosowane są w połączeniach, w których powinno nastąpić zlicowanie łba z powierzchnią danego elementu.
Wkręty ciesielskie stosuje się bardzo często, na przykład do łączenia elementów więźby dachowej. Są one najłatwiejszym sposobem (i najpopularniejszym!) na łączenie elementów wykonanych z drewna, przede wszystkim zaś belek drewnianych różnych grubości i o różnych masach całkowitych.
źródło: azmet.com.pl – śruby ciesielskie