Wkręty samowiercące są to elementy o specyficznej budowie, które umożliwiają połączenie elementów bez konieczności wiercenia lub nacinania gwintu. Wykonane są ze stali węglowej lub nierdzewnej z łbem z określonym nacięciu. Charakterystyczna końcówka o ostrym kształcie umożliwia wykonanie otwory w sposób łatwy i precyzyjny. Odpowiednio ocynkowana powierzchnia chroni przed korozją oraz zapewnia estetyczny wygląd.
Wkręty samowiercące – rodzaje i zastosowanie
Wkręty samowiercące w zależności od zapotrzebowania dzielą się na różne typy. Dobrze sprawują się we wszelkich pracach montażowych, budowlanych oraz remontowych. Potrafią łączyć elementy o różnej grubości i idealnie sprawdzają się w elementach drewnianych i stalowych. Umożliwiają mocowanie różnych fragmentów do części betonowych oraz pozwalają na montowanie odpowiednich blach profilowanych, dzięki specjalnie ukształtowanym końcówkom. Dobierając odpowiedni rodzaj wkrętów można również połączyć elementy PCV oraz elementy wentylacyjne. Szeroki zakres możliwości ukazuje mnóstwo korzyści, jakie niosą ze sobą te nieduże elementy. Wkręty samowiercące posiadają wiele rodzajów, które w zależności od zapotrzebowania świetnie sprawdzają się do różnego rodzaju prac.
Podział wkrętów samowiercących
– Wkręt samowiercący z łbem stożkowym: przeznaczony jest do łączenie kształtowników okiennych z elementami wzmacniającymi ze stali, do grubości 2mm.
– Wkręt samowiercący z gniazdem PH i łbem stożkowym: przeznaczony jest do łączenie elementów drewnianych z podłożem stalowym. Poprzez zastosowanie wypustów stalowych wkręty są zabezpieczone przez zniszczeniem w trakcie wiercenia do stalowego podłoża.
– Wkręt samowiercący posiadający łeb walcowy: stosowany jest w połączeniach gdzie wymagana jest odpowiednia szczelność gwintu.
– Wkręt samowiercący z sześciokątnym łbem: używany jest do mocowania i łączenia blach profilowanych i warstwowych. Umożliwia wiercenie do 2mm grubości. Posiada powłokę antykorozyjną oraz nie zawiera podkładki EPDM.
– Wkręt samowiercący z podkładką EPDM: posiada uszczelniającą podkładkę, która zapewnia szczelności i chroni przez korozją. Odpowiednia końcówka umożliwia przewiercanie blach do grubości 12 mm.
Ponadto istnieje wiele innych wkrętów, które umożliwiają łączenie i przewiercanie urozmaiconych elementów, co umożliwia szeroki zakres stosowania.
Zalety wkrętów samowiercących
Do głównych zalet wkrętów jest ich szczelność oraz niebywała trwałość. Możliwość uzyskania doskonałym efektów bez znacznego nakładu pracy to niewątpliwe duża korzyść. Warto wspomnieć również o fakcie, że elementy te są łatwe w montażu i dzięki wyjątkowemu ukształtowaniu pozwalają na szybkie łączenie określonych materiałów. Stosowane są wielu dziedzinach życia, a bezproblemowy dostęp zapewnia gwarancję satysfakcji.