Komediowo.pl
Image default

Propan – to zawsze się opłaca!

Gaz propan cieszy się niezwykle dużą popularnością. Co więcej, decydując się na jego stosowanie nie jesteśmy już zmuszani do korzystania z uciążliwych i awaryjnych butli na gaz czy drogiego prądu. Popularność tego paliwa wynika nie tylko z jego dostępności, ale i wysokiego stopnia bezpieczeństwa podczas użytkowania. Nie bez znaczenia są również atrakcyjna cena i duża wszechstronność propanu.

Do czego gaz propan

Gaz propan jest niezwykle wszechstronnym paliwem o dużej wydajności. Najczęściej wykorzystywany jest do ogrzewania domów, jednak to nie jedyne jego zastosowanie. Gaz propan podłączony do kotła kondensacyjnego jest bardzo wydajnym paliwem, które generuje dużo ciepła z minimalną jego stratą. Dzięki temu zyskuje nasz portfel. Warto również wspomnieć, że w przypadku zmiany kotła na gazowy, niezależnie od tego jakim paliwem wcześniej ogrzewaliśmy dom, nie ma potrzeby wymiany samych kaloryferów. Jest to duża zaleta tego rozwiązania, z ekonomicznego punktu widzenia. Ogrzewanie gazowe sprawdza się zarówno przy tradycyjnych kaloryferach podokiennych, jak i przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli już zainwestujemy w przydomową instalację gazową, to nie musimy ograniczać się jedynie do ogrzewania. Gaz propan jest doskonałym paliwem, które nadaje się również do podgrzewania wody użytkowej. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny podgrzewacz i możemy zapomnieć o uciążliwych bojlerach, na które są skazani wszyscy ci, których domostwa nie mają dostępu do przyłączy gazu ziemnego.

Oprócz tego gaz propan sprawdza się również do użytku kuchennego i przyrządzania jedzenia. Większość kuchenek gazowych wyposażona jest w możliwość przełączenia rodzaju paliwa z gazu ziemnego na gaz propan. Jeśli dotychczas korzystaliśmy z niebezpiecznych i mocno awaryjnych butli na gaz, które zajmowały sporo miejsca w kuchni, to nie ma potrzeby dostosowywania kuchenki gazowej. W takim przypadku nie potrzebne są jakieś duże modyfikacje a przejście jest łatwe i komfortowe.

Propan – to takie opłacalne

Wykorzystywanie gazu propan jest opłacalne z powodu stosunkowo tanich cen paliwa oraz niewielkich strat ciepła, jakie są generowane przez kotły gazowe. Kiedy mieliśmy do czynienia z kotłami starszego typu, tak zwanymi niekondensacyjnymi, to straty ciepła były znacznie większe, a tym samym zwiększało się także użycie gazu. Natomiast kotły kondensacyjne działają tak, że straty te są minimalne. Jak to się dzieje? W kotle kondensacyjnym gorąca para, która jest efektem spalania gazu zostaje skroplona i ponownie skierowana do kotła, aby również z niej wydobyć ciepło. Dzięki temu straty są znacznie mniejsze, a zużycie paliwa w sezonie grzewczym może spaść nawet o 20%.

Dodatkowo warto porównać ceny innych paliw. Przykładowo ekogroszek, na pierwszy rzut oka, wydaje się znacznie tańszy, jednak jest on znacznie mniej energetyczny niż gaz propan i tym samym potrzeba go więcej, aby osiągnąć tę samą temperaturę. Jednocześnie okazuje się on droższy. Jedynym sposobem ogrzewania domu, który finansowo prezentuje się korzystniej, są baterie słoneczne. Jednak nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Po pierwsze w naszym klimacie nie nadaje się ono do stosowania jako jedyne źródło energii, a jedynie jako dodatek, a ponadto koszt inwestycji początkowej jest nieporównywalnie wyższy niż w przypadku gazu propan. Jeśli już jesteśmy przy ekologii i odnawialnych źródłach energii, to warto wspomnieć, że gaz propan zalicza się do grona najbardziej ekologicznych paliw opałowych. A tym samym, w niektórych gminach w Polsce można liczyć na dopłaty z budżetu miasta na zakup kotła gazowego. Zatem wykonanie przydomowej instalacji gazowej jest doskonałym rozwiązaniem. Jeśli argumenty o ekologii nie wydają się przekonujące, to z pewnością aspekt ekonomiczny trafi do przekonania niejednej osoby, która jeszcze wahała się , czy warto podejmować się takiej inwestycji.

Źródło: Lpgdirect.pl

Related posts

Jak wybrać mieszkanie z ogródkiem?

admin

Korzyści płynące z zakupu domku na kółkach

admin

Rolety drewniane – poznaj zalety ich zastosowania

admin