Komediowo.pl
Image default

O czym pamiętać podczas wyboru poduszki?

Każdy z nas lubi inne warunki do spania. Sen przy otwartym lub zamkniętym oknie, pod kołdrą lub puchową pierzyną, na poduszce ogromnej sięgającej pleców lub na niewielkim i płaskim jaśku. Część z nas śpi tylko na brzuchu, inni wyłącznie na plecach lub na jednym boku. W ślad za preferencjami dotyczącymi snu powstały całkiem profesjonale kategorie osobowościowe. Niemniej jedno jest pewne, bez względu na to, jakie warunki do spania wybieramy, sen musi pozostawać niezakłócony i spokojny, bo tylko w ten sposób nasze ciało i umysł podlega pełnej regeneracji, przygotowując się do następnego dnia.

Warunek sine qua non – poduszka 

Jednym z warunków spokojnego i zdrowego snu jest poduszka, która nie tylko go umila, ale bardzo często decyduje o podniesieniu lub obniżeniu komfortu snu. Poduszka potrafi złagodzić bóle kręgosłupa, szczególnie górnego odcinka, wpływa pośrednio na ciśnienie krwi, łagodzi alergiczne reakcje organizmu. Podstawą dla optymalnego wyboru poduszki jest rodzaj jej wypełnienia.

Poduszka syntetyczna

Syntetyczne wypełnienie poduszek przede wszystkim nie pozwala na tworzenie środowiska sprzyjającego roztoczom, pleśni czy grzybom. Poduszka syntetyczna to poduszka antyalergiczna. Ważną cechą sprzyjającą sterylności jest możliwość prania w pralce, nawet w wysokich temperaturach, to dlatego jest tak przyjazna osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie.

Nowoczesne włókniny syntetyczne zapewniają już zupełnie podobny komfort snu, jakiego doświadcza się, używając poduszki puchowej. Poduszki syntetyczne są równie sprężyste, lekkie i miękkie. Kanalikowa budowa wsadu poduszki zapewnia lekkość i dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu poduszka nie zbija się w trakcie użytkowania.

Sprężystość poduszki syntetycznej polega na pokryciu włókniny apreturą, która chroni poszczególne włókna przed ścieraniem, wzmacniając ich sprężystość, dzięki temu taka poduszka zachowuje długo swój pierwotny stan. Dodatkowym zabezpieczeniem wsadu poduszki jest zawsze poszewka wykonana z gęsto tkanych i naturalnych tkanin. Zabezpiecza go przed kurzem czy roztoczami, a jednocześnie nie pozwala włókninie przedostawać się na zewnątrz.

Poduszka puchowa

Poduszka puchowa stanowi również doskonałe wypełnienie, pod warunkiem, że użytkownik nie cierpi na alergię. Puch jest lekki, puszysty i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Kupując puchową poduszkę, warto jednak dokładnie przeczytać opis załączony do niej przez producenta. Bardzo często producenci łączą puch z pierzem, by obniżyć koszty, a sprzedają je jako poduszkę puchową. Dlatego im więcej we wsadzie poduszki znajduje się puchu, tym lepsza jej jakość i tym samym wyższa cena. Warto też pamiętać, że puch i pierze pochodzące od gęsi jest wartościowsze niż kacze. Większość poduszek puchowych nadaje się do prania, co pomaga w utrzymaniu higieny, ale też przyczynia się do utrzymania jej walorów odprowadzania wilgoci oraz napowietrzenia.

Wielkość poduszek

Jeszcze do niedawna większość użytkowników preferowała poduszki duże 70×80. Można na nich układać głowę, ramiona oraz kręgosłup piersiowy. W ostatnim czasie jednak ortopedzi zalecają mocno poduszki mniejsze, np. : 40×70 lub jeszcze mniejsze. Układa się na nich tylko głowę, gdy reszta ciała spoczywa na materacu. Wielu użytkownikom zaleca się poduszki ortopedyczne, anatomiczne uwzględniające budowę karku i ramion. Tego rodzaju poduszki można stosować profilaktycznie lub leczniczo, gdy cierpi się już na dolegliwości górnej części kręgosłupa.

Related posts

Dlaczego warto wykonać hydroizolację balkonu?

admin

Jak działają grzejniki płytowe?

admin

Letnie oświetlenie ogrodu i tarasu – porcja wskazówek

admin