Komediowo.pl
Image default

Na co zwracać uwagę przy zakupie drabiny? Zobacz wskazówki

Malowanie, tapetowanie, wiercenie dziur czy zawieszanie karnisza – wszystkie te proste prace domowe łączy jedno: niezbędna do nich jest solidna drabina. Bez niej jesteśmy skazani na wchodzenie na meble lub parapety, co może skończyć się upadkiem i urazem. Drabina jest niezbędna w domu, na działce i w ogrodzie. To jedno z podstawowych narzędzi, w jakie warto się zaopatrzyć.

Choć jest to proste narzędzie, istnieje kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak kupić drabinę idealną dla twoich potrzeb.

Poznaj modele drabin aluminiowych

Na rynku dostępne są różne modele drabin. Najczęściej spotyka się trzy typy.

Najprostsze są drabiny przystawne, które opieramy np. o ścianę. Drugi typ to rozstawne, które rozstawiamy, tak, aby tworzyły stabilną, trójkątną konstrukcję.

Najpopularniejsze i najbardziej funkcjonalne są drabiny uniwersalne. Taka drabina może być używana w dwóch pozycjach: opartej oraz rozstawionej. Łączy ona zatem możliwości obu poprzednich modeli. Są to jednak drabiny o dużych rozmiarach, zatem poleca się je raczej do domków i posesji niż do mieszkań.

Jeśli masz typowe mieszkanie w bloku, bez antresoli, o standardowej wysokości wynoszącej około 2,5 metra, zamiast inwestować w drabinę, rozważ zakup podestu roboczego lub niewielkich, trzystopniowych schodków. Zasięg roboczy na tego typu produktach, wynosi około 2,5 do 2,7 metra, a zatem wystarczająco, aby wykonać w mieszkaniu wszelkie niezbędne prace.

Drabina aluminiowa i jej najważniejsze cechy

Podstawową rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę podczas zakupu drabiny jest jej stabilność. Zwróć uwagę, czy wybrana przez ciebie drabina posiada antypoślizgowe stopki. W przypadku, jeśli jest to drabina rozstawna, powinna mieć też pasy zabezpieczające przed nadmiernym rozsunięciem.

Drabina musi też mieć wysokość odpowiednią do miejsca, gdzie będziemy ją używać. Jeśli chodzi o drabiny uniwersalne, to warto wiedzieć, że jej wysokość w pozycji opartej zawsze będzie większa niż wówczas, gdy ją rozstawimy. Minimalna wysokość drabiny używanej w domu wolnostojącym to 2,5 metra. Co najmniej tyle powinna mierzyć ona w pozycji rozstawionej.

Pamiętaj, że drabinę podczas większości prac musisz często przenosić z miejsca na miejsce. Dlatego najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz, czy nie jest dla ciebie zbyt ciężka. Najlepiej podczas zakupów podnieś ją i spróbuj przejść się przez chwilę po sklepie. Najlżejszymi modelami są drabiny aluminiowe, najcięższymi – stalowe. Te drugie warto kupić tylko wówczas, gdy z drabiny będzie korzystała osoba o bardzo dużej masie ciała.

Na koniec warto pamiętać, że dobra drabina to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Dlatego nie należy oszczędzać i kupować jej z drugiej ręki lub z niepewnych źródeł. Najlepiej jest wybrać się do dobrego sklepu specjalistycznego i zdecydować się na markowy, objęty gwarancją produkt.

Related posts

Rolety drewniane – poznaj zalety ich zastosowania

admin

Najbardziej oryginalne pomysły architektów

admin

W jaki sposób estetycznie zamontować lustro?

admin