Komediowo.pl
Image default

Letnie oświetlenie ogrodu i tarasu – porcja wskazówek

Lato to okres, w którym posiadacze ogrodów mogą cieszyć się cudownie spędzanymi wieczorami wśród przydomowej zieleni na świeżym powietrzu. Kluczową rolę w tworzeniu przyjemnej atmosfery, sprzyjającej komfortowemu odpoczynkowi, odgrywa dobór odpowiedniego oświetlenia. Na rynku istnieje bowiem wiele typów lamp, które można zastosować w przydomowym ogrodzie. Do popularnych należą lampy zewnętrzne ścienne, takie jak kinkiety czy plafony.

Kinkiety zewnętrzne do ogrodu

Kinkiety zewnętrzne dostępne są w różnych wzorach, dzięki czemu można dopasować je do stylistyki ogrodu czy charakteru zabudowań. Obudowa takich lamp najczęściej wykonana jest z poliwęglanu, ABS, nierdzewnej stali szlachetnej lub aluminium. Każde z tych tworzyw jest odporne na korozję, dlatego zachowa swoje cechy użytkowe przez wiele lat nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto nadmienić, że zastosowanie technologii LED sprawia, że kinkiety równomiernie oświetlają ogród, a jednocześnie zużywają o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki. Napięcie robocze wynosi zwykle 230 V. Natomiast moc żarówki ledowej można dobrać odpowiednio do pożądanego natężenia światła. Obudowa tego rodzaju lamp jest oczywiście w pełni hermetyczna, dzięki czemu chroni wnętrze przed wilgocią, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, które mogłyby spowodować uszkodzenie podzespołów.

Kinkiety zewnętrzne mogą być uruchamiane manualnie lub automatycznie, ponieważ większość modeli została wyposażona w czujnik ruchu lub sensor zmierzchowy. Wybierając model do podświetlenia wybranych elementów ogrodu (np. fontanny, oczka wodnego, kompozycji skalniaków), wystarczy zastosować żarówkę LED o niewielkiej mocy (np. 9 W). Natomiast na tarasie lub w miejscu przeznaczonym przykładowo pod grillowanie, dobrym rozwiązaniem będą kinkiety ledowe o większej mocy (minimum 20 W), emitujące rozproszone światło. W zależności od funkcjonalności przestrzeni, która ma zostać oświetlona, warto zamontować kilka tego typu lamp. Strumień światła w kinkietach może być bowiem skierowany na boki, w dół lub górę, co pozwala stopniować efekt.

Plafony zewnętrzne do ogrodu

Plafony zewnętrzne różnią się od kinkietów, ponieważ ich obudowa posiada zazwyczaj okrągły i płaski kształt. Montowane są najczęściej na suficie (np. w altanie lub pod zadaszeniem tarasu). Światło emitowane jest przez żarówki typu LED, które są energooszczędne i równomiernie oświetlają wybraną powierzchnię. Plafony można także umieścić na ścianie budynku (np. przy drzwiach wejściowych), dzięki czemu będą dodatkowo pełniły funkcję ozdobną. Wspomniane moduły posiadają hermetyczną, odporną na uszkodzenia obudowę, która chroni elementy znajdujące się w ich wnętrzu przed wilgocią czy kurzem. W celu oświetlenia przydomowej posesji warto wybrać plafon LED o mocy minimum 20 W. Jego aktywacja odbywa się manualnie lub automatycznie (czujnik ruchu bądź czujnik zmierzchowy). Dzięki temu plafon może skutecznie oświetlać altanę, ogród czy taras.

Lampy zewnętrzne ścienne – jaką moc żarówek wybrać?

Lampy zewnętrzne ścienne, w zależności od mocy zastosowanych żarówek LED, mogą pełnić funkcję głównego lub pomocniczego oświetlenia. W celu podświetlenia wybranej części ogrodu, przydomowej ścieżki czy podjazdu wystarczy zastosować źródło światła o mocy 20 W. Natomiast jeśli chcemy uzyskać bardziej intensywne oświetlenie, konieczne będzie zastosowanie żarówki o mocy minimum 30 W. Ważna jest też oczywiście ilość i sposób rozmieszczenia lamp. W przypadku pojedynczej lampy najczęściej wystarczy jedna żarówka o mocy 50 W lub większej. Natomiast przy zastosowaniu kilku lamp, każda z nich może posiadać moc 30 W. Kluczową rolę odgrywa miejsce i sposób zamontowania kinkietu lub plafonu.

Kinkiety zewnętrzne i plafony są powszechnie wykorzystywane w aranżacjach świetlnych ze względu na swój estetyczny wygląd, funkcjonalność oraz uniwersalność. Różnorodność designu pozwala dopasować je do stylu architektonicznego, w którym utrzymane są zabudowania, znajdujące się na posesji. Natomiast możliwość doboru mocy żarówek LED sprawia, że możemy uzyskać pożądaną intensywność światła.

Related posts

Wkręty samowiercące – rodzaje oraz zastosowanie

admin

Czym eliminatory odoru różnią się od innych środków zapachowych?

admin

Grzyb czy pleśń – wskazujemy różnice

admin