Komediowo.pl
Image default

Jak usunąć skutki zalania mieszkania?

Powodów zalania mieszkania może być mnóstwo i może to spotkać każdego z nas. Wystarczy chwila nieuwagi zapominalskiego sąsiada, gwałtowna burza, powódź, uszkodzenie dachu czy awaria kanalizacji lub wodociągu. Po fakcie trzeba postępować w odpowiedni sposób, aby skutecznie uratować pomieszczenia i dobytek życia. Podjęte kroki zależą przede wszystkim od kategorii zalania, rodzaju materiału, który uległ zalaniu i zasięgu zalania.

Wyróżnia się cztery kategorie odnoszące się do klasy wody, rodzaju zalanego materiału i zasięgu zalania:

  1. Kategoria pierwsza – zalanie czystą wodą, zwykle przez jej wolne przenikanie. Powstałe uszkodzenia są małe, woda raczej nie przenika do sfery posadzkowej i nie ma zagrożenia wystąpieniem rozwoju mikroorganizmów.
  2. Kategoria druga – woda szybko przenika, rozprzestrzenia się po dużych powierzchniach i powstałe uszkodzenia są trwałe. W materiałach budowlanych powstają nieodwracalne szkody. Woda wsiąka pod warstwę posadzki i bardzo realny jest rozwój bakterii i grzybów.
  3. Kategoria trzecia – przenikanie wody jest bardzo szybkie, dodatkowo występuje ono na całej powierzchni podłogi. Woda jest brudna i nieprzeźroczysta, przecieka pod posadzkę. Bakterie i grzyby rozwijają się bardzo szybko.
  4. Kategoria czwarta –  wiąże się ona z zalaniem wodą bardzo zanieczyszczoną, zmieszaną ze ściekami, toksynami i metalami. Przenika ona bardzo szybko w głąb posadzki i pozostawia nieodwracalne szkody. Tynk wymaga skucia, a wszystkie przedmioty i wnętrza trzeba poddać dezynfekcji.

Postępowanie po zalaniu mieszkania/ domu w poszczególnych przypadkach

Najbardziej dotkliwe i niszczące jest zalanie w wyniku powodzi. Skutki są długotrwałe. W pierwszej kolejności należy ocenić, w jakim stanie są fundamenty, a następnie trzeba wypompować z nich wodę. Przed przystąpieniem do osuszania zaleca się wezwać eksperta, który wskaże odpowiednią i najbardziej bezpieczną metodę działania.

W przypadku zalania w wyniku mocnych opadów najczęściej winne są wady techniczne budynku i nieszczelny dach. W takim wypadku należy najpierw zabrać się za naprawę zepsutych miejsc.

Kiedy zalanie następuje w wyniku pęknięcia lub uszkodzenia instalacji wodociągowych, może być ono bardzo intensywne, ale krótkie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zlikwidować usterki, a potem przejść do usuwania szkód.

W jakiej kolejności działać?

W przypadku każdego rodzaju zalania zawsze działania trzeba zacząć od ocenienia przyczyny i kategorii, oraz trzeba oszacować, jak duże są straty. W następnej kolejności należy wyeliminować tę przyczynę, bez wykonania tego kroku nie można przejść do działań naprawczych i ratowania mienia.

Jeżeli chodzi o osuszanie, sprawa jest prostsza, kiedy zalanie ma miejsce w lecie. Można wtedy skorzystać z naturalnego wietrzenia. Trwa ono jednak długo i warto wspomóc się specjalnymi urządzeniami, które przyczyniają się do podnoszenia temperatury i lepszego przepływu powietrza co uskutecznia i przyśpiesza suszenie.

Zalanych pomieszczeń nie powinno się jednak zbytnio ogrzewać, może to doprowadzić m.in. do niszczenia się drewnianych elementów. Samo ogrzewanie nie jest też wystarczające, gdyż odparowana wilgoć osadza się w innym miejscu. Dlatego powinno się też zastosować wentylację, która będzie wyprowadzała wilgoć na zewnątrz.

W przypadku wniknięcia wilgoci w styropian, ściany, podłogę bardzo prawdopodobne jest mnożenie się grzybów i powstanie pleśni. Takie zalanie nie może też wyschnąć samoistnie, z czasem można zaobserwować łuszczenie się farby, odpadanie paneli, płytek itp. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zerwanie podłogi i wymiana izolacji.

Jeżeli usuwanie skutków zalania trwa dłużej niż dwa tygodnie konieczna jest dezynfekcja. Zapobiega ona mnożeniu się grzybów, pleśni i bakterii.

Inspirowane: Nord-help.com.pl – odgrzybianie domu

Related posts

Letnie oświetlenie ogrodu i tarasu – porcja wskazówek

admin

Płot panelowy – co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do montażu?

admin

Szklana zabudowa jako witryna sklepowa

admin