Woda, słońce, żyzna gleba… To nie wszystko, czego potrzeba roślinie do prawidłowego rozwoju. Jeżeli zależy nam na pięknym wyglądzie roślin, powinniśmy zadbać również o odpowiednią wartość pH podłoża. Większość roślin nie ma problemu z glebami lekko kwaśnymi i obojętnymi, których wartość pH wynosi 5,5-6,5. Może się jednak okazać, że warunki, które stwarzamy dla uprawy danej rośliny są nieodpowiednie, ponieważ ma ona inne wymagania odnośnie pH gleby. Parametr ten można łatwo sprawdzić przy pomocy narzędzi dostępnych w sklepie ogrodniczym.
Czym jest odczyn gleby? Jak możemy go sprawdzić?
Odczyn gleby to jeden z najważniejszych parametrów, który określany jest na podstawie stosunku stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH-. Ich nadmiar lub niedobór sprawia, że gleba przyjmuje odczyn zasadowy lub kwasowy. Najlepiej jednak, by utrzymać go na obojętnym poziomie. Jak to zrobić?
Próbkę zebranej ziemi można zanieść do stacji chemiczno-rolniczej, jednak wiąże się to z dość dużymi kosztami. W celu zniwelowania ich do minimum możemy jednak zrobić to na własną rękę. Jak sprawdzić kwasowość gleby samemu? Do najpopularniejszych sposobów należą:
- Kwasomierze glebowe w formie testu – łatwe w obsłudze papierki lakmusowe, które należy zamoczyć w roztworze gleby. Papierek przyklejony do ścianki naczynia, po 30 sekundach zmienia kolor. Porównując go z załączoną w zestawie skalą, określamy kwasowość gleby.
- Mierniki kropelkowe – używane tak samo jak papierki lakmusowe. Wystarczają na przeprowadzenie nawet 200 testów, co stanowi ich zaletę.
- Kwasomierze ze wskazówką – składają się z sondy i skali, wskazującą wartość liczbową. Sondę umieszcza się w próbce wilgotnej ziemi, a następnie należy określić kwasowość gleby względem skali.
- Przyrządy elektroniczne, czyli testery pH gleby – działają na takiej samej zasadzie co kwasomierze glebowe ze wskazówką, jednak ich pomiary są o wiele precyzyjniejsze.
Poza wymienionymi metodami istnieje również kilka domowych sposobów mierzenia pH gleby. Ze względu na brak precyzji w przeprowadzanych pomiarach, nie cieszą się one jednak dużą popularnością..
Ziemia zbyt kwaśna lub zasadowa – jak sobie z nią poradzić?
Można z tym walczyć na wiele sposobów, np. zmieniając szatę roślinną naszego ogrodu na taką, która lepiej odnajdzie się w niesprzyjających warunkach. Wymaga to jednak od nas dużego nakładu pracy, czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Aby tego uniknąć, warto więc obniżyć lub podnieść poziom zakwaszenia. Jak tego dokonać?
Na rynku istnieje wiele preparatów, które skutecznie mogą nam pomóc w uporaniu się z tym problemem. Ich stosowanie będzie w 100% skuteczne jeżeli zapoznamy się również z wiedzą na temat hodowanych w naszym ogrodzie roślin. Niektóre gatunki roślin, wyjątkowo upodobały sobie gleby kwaśne, np. wrzosy. Nie warto również zakwaszać zasadowej gleby, w przypadku roślin skalnych. Takie zabiegi mogą jedynie zaszkodzić naszemu ogrodowi.
Jeżeli jednak mamy pewność, co do wymagań poszczególnych gatunków roślin, warto sięgnąć po odpowiednio dobrane nawozy. Wyprodukowane na bazie siarczanu amonu lub kwaśnego torfu, pomogą zakwasić ziemię o odczynie zasadowym lub kwaśnym. Jeżeli zależy nam na podniesieniu wartości pH gleby – najlepiej sięgnąć po nawozy wapniowe, na bazie wapna, kredy lub dolomitu.
Nie zmienia to jednak faktu, że kwasowość gleby może ulec zmianie na przestrzeni kilku miesięcy. Dlatego warto regularnie, raz na jakiś czas pobierać jej próbki i przeprowadzać pomiary z wykorzystaniem testerów pH gleby.