Komediowo.pl
Image default

Jak działają grzejniki płytowe?

Grzejniki płytowe to obecnie najpopularniejsze urządzenia grzewcze stosowane w polskich domach. Ich cechą charakterystyczną jest płaski kształt. Zbudowane są z wielu połączonych ze sobą płyt, które służą przewodzeniu ciepła. Urządzenia te pozwalają w szybki i skuteczny sposób ogrzać nawet większe pomieszczenie.

Budowa grzejnika płytowego

Grzejniki płytowe zbudowane są z jednej lub kilku połączonych ze sobą płyt. Mogą różnić się od siebie wielkością, długością oraz szerokością. Z prawej strony grzejnika umocowany jest zwykle termostat, który służy do regulacji temperatury wody znajdującej się w grzejniku, a tym samym temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Czołowa płyta takiego grzejnika, bardzo często ma na swojej powierzchni faliste pionowe wzory. Zdarzają się jednak modele o gładkiej powierzchni. Pomiędzy płytami można czasami zauważyć faliste blachy aluminiowe. Ożebrowania te mają za zadanie zwiększenie powierzchni wymieniającej ciepło. Grzejniki bez takich dodatków mają zwykle mniejszą moc, ale są łatwiejsze w czyszczeniu.

Górna część grzejnika ma za zadanie spięcie poszczególnych płyt. W przeciwieństwie do płyt bocznych, które mogą tworzyć nawet całkowicie zabudowaną powierzchnię, posiada liczne szczeliny. To dzięki tym otworom ciepłe powietrze wypływa ku górze.

Zasady działania grzejników płytowych

Grzejniki płytowe zwane także panelowymi, składają się zwykle z jednego, dwóch lub trzech elementów. W ich wnętrzu znajdują się kanały, w których przepływa ogrzana uprzednio woda. Jej ciepło najpierw ogrzewa płytę, a ta z kolei ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Istnieją dwa sposoby rozprowadzania tego czynnika grzewczego.

Pierwszy, tzw. sposób równoległy. Jest metodą tradycyjną i najczęściej stosowaną. Nagrzana woda zostaje wprowadzona do grzejnika od góry, a następnie rozprowadzona równolegle do każdej z płyt. Po jej ogrzaniu spływa,  a później powraca do źródła.

Drugi, tzw. sposób szeregowy. W metodzie tej gorąca woda w pierwszej kolejności doprowadzana jest do płyty zewnętrznej, czyli znajdującej się na wierzchu grzejnika. Kolejno ogrzewane są znajdujące się pod nią pozostałe płyty. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które ma na celu zwiększenie efektywności grzejnika i przyspieszenie procesu ogrzania pomieszczenia.

Kształt i forma a skuteczność działania grzejnika

W zależności od potrzeb klientów, w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju grzejniki. Poszczególne modele mogą różnić się ilością płyt grzewczych oraz kształtem.  W pierwszym przypadku możliwy jest zakup grzejnika jedno, dwu lub trzy warstwowego. Biorąc pod uwagę skuteczność nagrzania pomieszczenia, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór grzejnika jednopłytowego. Oddaje on więcej ciepła niż model dwupłytowy oraz trzypłytowy. Dzieje się tak, ponieważ pierwsza płyta nie przekazuje części ciepła do kolejnych płyt, a po prostu oddaje je do pomieszczenia.

Kolejnym aspektem jest kształt grzejnika. Produkowane są grzejniki poziome oraz pionowe. Wybór ten powinien być dokonywany z uwzględnieniem tego, jak rozmieszczone są okna w danym pomieszczeniu. W przypadku tradycyjnych okien grzejniki powinny znajdować się pod nimi. Umożliwia to właściwą cyrkulację ciepłego powietrza. W tej sytuacji wybór jest tylko jeden – urządzenie poziome.

Z kolei w pomieszczeniach posiadających okna panoramiczne oraz w takich, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie grzejników poziomych, zalecane są grzejniki pionowe. Zwykle montuje się je na bocznych ścianach.

Sposób działania grzejników płytowych jest prosty. Z pewnością wpływa to na niską awaryjność oraz łatwą obsługę tych urządzeń. Stale unowocześniane, cieszą się niezmienną popularnością wśród użytkowników już od wielu lat.

Related posts

Jak działa przydomowa elektrownia słoneczna 

admin

Najbardziej oryginalne pomysły architektów

admin

Letnie oświetlenie ogrodu i tarasu – porcja wskazówek

admin