Gdy urządzamy nasz ogród, niezwykle ważne jest wybranie odpowiednich materiałów. Powinny być one odporne, ponieważ są wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych. Pod tym względem pozytywnie wyróżnia się kamień naturalny. Dzięki właściwej impregnacji i zabiegom pielęgnacyjnym posłuży nam przez długie lata. Żywotność tego surowca jest jednym z powodów, dla których chodniki z kamienia naturalnego cieszą się dużą popularnością.
Szkodliwe czynniki
Jeśli chcemy skutecznie zadbać o nasz kamień, musimy wiedzieć, przed czym należy go chronić. Przy braku odpowiedniego zabezpieczenia każdy materiał z czasem zacznie niszczeć. W przypadku kamienia używanego w naszym ogrodzie podstawowym zagrożeniem są warunki atmosferyczne. Chodniki kamienne są narażone na nieustanne działanie promieni słonecznych, opadów oraz zmian temperatury. Szczególnie okres zimowy może znacząco pogorszyć kondycję kamiennych chodników. Między innymi z tego powodu tak ważne jest używanie preparatów do impregnacji. Kolejnym istotnym zagrożeniem są wody gruntowe, a w szczególności znajdujące się w nich kwasy i sole. Jeżeli wejdą w reakcję z kamieniem naturalnym, zaczną niszczyć jego strukturę. Z kolei na zawilgoconych powierzchniach z czasem zaczynają pojawiać się grzyby, porosty lub mech.
Jak impregnować kamień naturalny?
Pierwszym naszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie kamienia za pomocą wody pod ciśnieniem. Musimy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, jeśli chcemy go skutecznie zaimpregnować. W przeciwnym razie po kilku deszczach woda zmyje warstwę preparatu. Materiał musi być czysty, aby impregnat mógł wniknąć odpowiednio głęboko w kamień. Warto zaznaczyć, że po jego umyciu trzeba go jeszcze dokładnie osuszyć.
Impregnaty nakłada się przy użyciu pędzla, gąbki, szmatki lub spryskiwacza. Jeśli wybrany przez nas kamień ma ustrukturyzowaną powierzchnię, najlepiej zaopatrzyć się w pędzel z długim włosiem. Pozwoli to nam dotrzeć do każdego zakamarka kamienia. Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw impregnatu należy zachować pewien odstęp czasu. Zazwyczaj wynosi on od 1 do 4 godzin. W tej kwestii najlepiej zastosować się do zaleceń producenta.
Co daje nam impregnacja kamienia naturalnego?
Podstawową funkcją impregnatu jest stworzenie powłoki hydrofobowej, dzięki której znacząco ograniczymy chłonność kamienia. Wszelkie mikroszczeliny zostaną zapełnione i tym samym umożliwimy łatwiejsze czyszczenie materiału. Jeśli wybierzemy odpowiedni impregnat, ochronimy kamień także przed blaknięciem wskutek działania promieni słonecznych. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać produkt, który pozwoli także poprawić wygląd naszego chodnika. Wzmocni kolor albo pozwoli stworzyć efekt mokrego kamienia. W takim impregnacie znajdują się związki polimerowe, które potrzebują czasu, zanim zaczną działać. Z tego powodu po nałożeniu preparatu musimy odczekać, aż zostanie całkowicie wchłonięty. Następnie sprawdzamy, czy nadal absorbuje wodę. Jeżeli tak jest, to powinniśmy nałożyć kolejną warstwę.
Chociaż kamień jest substancją naturalną, nie oznacza to, że jest zupełnie odporny na działanie czynników pogodowych. Z tego powodu konieczne jest jego zabezpieczanie za pomocą impregnatu.