Komediowo.pl
Image default

Hydroizolacja dachów płaskich – jak zrobić to dobrze?

Szczelność to główne zadanie do osiągnięcia w przypadku hydroizolacji dachów płaskich, ale nowoczesne rozwiązania oferują znacznie więcej możliwości, w tym ochronę powierzchni przed promieniowaniem UV, starzeniem i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co warto wiedzieć o hydroizolacji dachów płaskich i jakimi technologiami inwestor powinien się zainteresować?

Płynne membrany, czyli szybkie i efektywne rozwiązanie dla dachów płaskich

Największe uznanie zyskują płynne membrany nakładane niezawodną metodą natryskową, która umożliwia stworzenie szczelnej powłoki o odpowiedniej grubości. Płynne materiały doskonale wypadają na dachach płaskich ze względu na szybkie wiązanie. Materiał wytrzymuje ogromne wahania temperatur i właściwie reguluje wilgoć, co pozwala na zachowanie większej stabilności całej konstrukcji. Na dachach płaskich dla większego bezpieczeństwa stosuje się hydroizolacje możliwie najlżejsze, a membrana płynna spełnia takie założenie. Nie wymaga też przesadnej kontroli pod kątem serwisowym. Płynne membrany występują w systemach z preparatami gruntującymi, więc wykonawcy zyskują pełen zestaw roboczy i w pełni kompatybilny.

Z papy lepiej zrezygnować, ponieważ to już przestarzała technika

Membrany zastąpiły w hydroizolacji papę, która miała tendencję do szybkiego odkształcania się i pękania. Nowoczesne zabezpieczenia przeciwwodne na dachach oddychają, a przez to zapobiegają rozwojowi pleśni oraz grzybów.

W jaki sposób podejść prawidłowo do hydroizolacji dachu płaskiego?

  • przyda się wybór nowoczesnego systemu na bazie płynnych membran z preparatem gruntującym,
  • warto zadbać o przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni dachu przed podjęciem prac,
  • natrysk zapewnia wysoką wydajność i błyskawiczne pokrycie nieszczelności,
  • hydroizolacja natryskowa to również usługa konserwacyjna, więc przydaje się do cyklicznego odświeżania nieruchomości,
  • im lepsza hydroizolacja, tym mniej problemów z remontami,
  • hydroizolacja musi oddychać, żeby nie narazić się na wystąpienie pleśni,
  • lekkość zabezpieczenia przekłada się na bezpieczeństwo eksploatacji nieruchomości.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

W przypadku hydroizolacji membranami płynnymi nie trzeba podejmować decyzji o eliminacji starego pokrycia. Wystarczy jedynie podstawowa kontrola techniczna dachu i przeprowadzenie prostego serwisu. Zabezpieczenie dachu płaskiego wydaje się na pierwszy rzut oka niezbyt skomplikowane, ale wymaga starannego przygotowania i prawidłowej obróbki miejsc wrażliwych na przecieki. To przede wszystkim strefy kominków wentylacyjnych, obrzeża. Na dachu płaskim trzeba zadbać o spadek dla wody. Wilgoć, krótko mówiąc nie może zalegać, nawet w przypadku szczelnej hydroizolacji.

Na zakończenie

Hydroizolacja dachu płaskiego wchodzi w zakres podstawowych prac budowlanych, ale pełni też funkcję konserwacyjną w przypadku starszych budynków. Nowoczesne membrany połączone z natryskiem to najlepszy pod kątem technologicznym wybór i mocno uniwersalny. Większość producentów preparatów do hydroizolacji odsyła klientów do wyspecjalizowanych ekip montażowych.

Related posts

Jak wybrać mieszkanie z ogródkiem?

admin

Propan – to zawsze się opłaca!

admin

Czego nie może zabraknąć w aranżacji w stylu glamour?

admin