Komediowo.pl
Image default

Hydroizolacja dachów płaskich – jak zrobić to dobrze?

Szczelność to główne zadanie do osiągnięcia w przypadku hydroizolacji dachów płaskich, ale nowoczesne rozwiązania oferują znacznie więcej możliwości, w tym ochronę powierzchni przed promieniowaniem UV, starzeniem i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co warto wiedzieć o hydroizolacji dachów płaskich i jakimi technologiami inwestor powinien się zainteresować?

Płynne membrany, czyli szybkie i efektywne rozwiązanie dla dachów płaskich

Największe uznanie zyskują płynne membrany nakładane niezawodną metodą natryskową, która umożliwia stworzenie szczelnej powłoki o odpowiedniej grubości. Płynne materiały doskonale wypadają na dachach płaskich ze względu na szybkie wiązanie. Materiał wytrzymuje ogromne wahania temperatur i właściwie reguluje wilgoć, co pozwala na zachowanie większej stabilności całej konstrukcji. Na dachach płaskich dla większego bezpieczeństwa stosuje się hydroizolacje możliwie najlżejsze, a membrana płynna spełnia takie założenie. Nie wymaga też przesadnej kontroli pod kątem serwisowym. Płynne membrany występują w systemach z preparatami gruntującymi, więc wykonawcy zyskują pełen zestaw roboczy i w pełni kompatybilny.

Z papy lepiej zrezygnować, ponieważ to już przestarzała technika

Membrany zastąpiły w hydroizolacji papę, która miała tendencję do szybkiego odkształcania się i pękania. Nowoczesne zabezpieczenia przeciwwodne na dachach oddychają, a przez to zapobiegają rozwojowi pleśni oraz grzybów.

W jaki sposób podejść prawidłowo do hydroizolacji dachu płaskiego?

  • przyda się wybór nowoczesnego systemu na bazie płynnych membran z preparatem gruntującym,
  • warto zadbać o przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni dachu przed podjęciem prac,
  • natrysk zapewnia wysoką wydajność i błyskawiczne pokrycie nieszczelności,
  • hydroizolacja natryskowa to również usługa konserwacyjna, więc przydaje się do cyklicznego odświeżania nieruchomości,
  • im lepsza hydroizolacja, tym mniej problemów z remontami,
  • hydroizolacja musi oddychać, żeby nie narazić się na wystąpienie pleśni,
  • lekkość zabezpieczenia przekłada się na bezpieczeństwo eksploatacji nieruchomości.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

W przypadku hydroizolacji membranami płynnymi nie trzeba podejmować decyzji o eliminacji starego pokrycia. Wystarczy jedynie podstawowa kontrola techniczna dachu i przeprowadzenie prostego serwisu. Zabezpieczenie dachu płaskiego wydaje się na pierwszy rzut oka niezbyt skomplikowane, ale wymaga starannego przygotowania i prawidłowej obróbki miejsc wrażliwych na przecieki. To przede wszystkim strefy kominków wentylacyjnych, obrzeża. Na dachu płaskim trzeba zadbać o spadek dla wody. Wilgoć, krótko mówiąc nie może zalegać, nawet w przypadku szczelnej hydroizolacji.

Na zakończenie

Hydroizolacja dachu płaskiego wchodzi w zakres podstawowych prac budowlanych, ale pełni też funkcję konserwacyjną w przypadku starszych budynków. Nowoczesne membrany połączone z natryskiem to najlepszy pod kątem technologicznym wybór i mocno uniwersalny. Większość producentów preparatów do hydroizolacji odsyła klientów do wyspecjalizowanych ekip montażowych.

Related posts

Wszystko co majsterkowicz powinien wiedzieć na temat wkrętów ciesielskich

admin

Najbardziej oryginalne pomysły architektów

admin

Płot panelowy – co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do montażu?

admin